Tip: Bluetooth – jak vyřešit problémy s připojením
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
Internetoví podvodníci v květnu cílili především na klienty bank. Spamové kampaně lákaly nejčastěji na nabídku práce nebo varovaly před údajným dluhem. Důvěřiví uživatelé však dostali do svých počítačů malware v podobě trojského koně.
Globální analytická síť Threat Sense společnosti ESET, která sbírá údaje o počítačových hrozbách, zachycených počítačovou ochranou, zaznamenala v květnu v České republice další vlnu masivních útoků. Šlo o spamové kampaně, podobné těm dubnovým: v příloze byly spustitelné soubory (maskované jako .zip archiv). Neopatrní uživatelé, kteří tyto programy spustili, dostali do svých počítačů trojského koně.
Zatímco dubnové spamové kampaně šířily především hrozby Win32/TrojanDownloader.Tiny.NKK resp. Win32/Injector.BSCO, kampaň z poloviny května šířila hrozbu, popsanou v laboratořích ESET jako Win32/TrojanDownloader.Elenoocka. Jediná vlna spamu stačila této hrozbě, která cílila primárně na Česko, aby se v měsíčním přehledu dostala na čtvrté místo nejrozšířenějších hrozeb v České republice.
Nejfrekventovanější květnovou hrozbou byl v Česku trojský kůň HTML/Fraud. Tento trojan zobrazuje uživateli napadeného počítače výzvu k účasti v průzkumu, a to s cílem získat osobní údaje a odeslat je na ovládající server. Jde o hrozbu popsanou již v roce 2007; její globální aktivita prozatím vyvrcholila obrovskou vlnou v roce 2012, kdy její podíl na všech ve světě zachycených hrozbách dosáhl devíti procent. Aktuální útok této hrozby se týká prakticky výhradně České republiky: v žádné jiné zemi její podíl na zachycených hrozbách v květnu nepřesáhl 0,6 procenta.
Na druhou příčku českého žebříčku v květnu klesl trojský kůň VBS/CoinMiner, jehož účelem je zapojit napadený počítač do sítě, která se podílí na těžbě virtuální měny Bitcoin. Jde o rodinu skriptů ve Visual Basic, které se šíří buď stahováním z webových stránek, nebo v emailech; mají za úkol stahovat a updatovat výkonné programy pro těžbu bitcoinů a stahovat pro ně konfigurace a připravovat prostředí pro jejich fungování.
Globálně nejrozšířenější hrozbou byl dlouhodobě červ Win32/Bundpil – pro Česko zcela irelevantní – který se šíří prostřednictvím přenosných médií. V květnu však tuto hrozbu na první příčce žebříčku po více než roce vystřídala šifrovaná hrozba JS/Kryptik.I. Ta je, na rozdíl od Win32/Bundpil, relevantní i pro Česko: v květnu byla dokonce třetí nejfrekventovanější hrozbou.
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
"Hay soup" nebo "Timballo of aubergines" – s podobnými nabídkami se můžete setkat při svých…
Když nějaká aplikace zamrzne nebo se chcete podívat na vytížení systému či zkontrolovat…
Ne vždy se nám hodí instalovat aktualizace Windows, jakmile jsou dostupné. Třeba na cestách…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…