Menu

Evropská komise usiluje o levnější budování internetových přípojek

26.03.2013 12:50 | Redakce Chip + Přidat komentář
Evropská komise usiluje o levnější budování internetových přípojek

Evropská komise usiluje o levnější budování internetových přípojek | foto: CHIP

Nové předpisy, jejichž návrh dnes schválila Evropská komise, mají snížit náklady na zavádění vysokorychlostního internetu až o 30 %.

Podle Evropské komise činí náklady na inženýrské práce (výkopy pro pokládku kabelů ad.) až 80 % nákladů na budování sítí pro vysokorychlostní internet. Nová opatření by proto mohla firmám budujícím síťovou infrastrukturu ušetřit 40 až 60 miliard euro.

Nová pravidla, která musí ještě odsouhlasit Evropský parlament, řeší především:

  • Přípravu nových nebo renovovaných budov na vysokorychlostní širokopásmové připojení.
  • Otevření přístupu k existující infrastruktuře (rozvody, šachty, skříně, sloupy, stožáry, antény ad.) všem subjektům za spravedlivých a přiměřených podmínek.
  • Zlepšení koordinace stavebních prací s ohledem na provoz sítí a budování příslušné infrastruktury.
  • Zjednodušení postupů při udělování povolení pro využití stožárů, antén a dalších prvků síťové infrastruktury zavedením 6měsíční lhůty pro vyřizování žádostí a jednotného kontaktního místa pro jejich podávání.

Podobná opatření jsou při budování sítě vysokorychlostního internetu využívána například ve Francii, Itálii, Litvě, Německu, Nizozemsku, Polsku, Portugalsku, Slovinsku, Spojeném království, Španělsku a Švédsku.

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení