Menu

Extrémně oblíbený VLC Media Player dostal v Indii zákaz: důvod vás překvapí

18.08.2022 10:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Extrémně oblíbený VLC Media Player dostal v Indii zákaz: důvod vás překvapí

Extrémně oblíbený VLC Media Player dostal v Indii zákaz: důvod vás překvapí | foto: Colin Czerwinski / Unsplash

Kdo by neznal ikonický mediální přehrávač s oranžovým dopravním kuželem, prakticky nejoblíbenější utilitu svého druhu, protože přehraje snad všechny možné mediální soubory na trhu. Tak přesně tato aplikace, kterou v Evropě tak milujeme, byla indickou vládou natvrdo zablokována. Proč?

VLC Media Player je aplikace, kterou vyvíjí francouzské studio VideoLAN. Jde o veleoblíbenou utilitu pro multimediální streaming hned několika formátů, jako je MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, DVD, digitální DVB-S, dokonce i DVB-T TV kanálů a samozřejmě i v současnosti používaných formátů MP3, MKV nebo AVI.

Přehrávač je možné stáhnout prakticky na cokoliv: počítač s Windows, Linuxem, macOS, ale i BeOS nebo Solaris či QNX, tak i mobil s Androidem a iOS. Díky širokému seznamu platforem se VLC stal prakticky ikonou a synonymem pro multimediální přehrávač. Za vše mluví i počet stažení – 3,5 miliardy a stovky milionů aktivních uživatelů každý měsíc.

VLC zakázán v Indii

Jenomže s velkou slávou přichází i velká zodpovědnost. A zrovna dobré renomé nemá francouzský přehrávač v Indii, druhém největším trhu na světě. Před týdnem proletěla médii zpráva o tom, že se indická vláda, konkrétně ministerstvo elektroniky a informačních technologií, rozhodla zakázat aplikaci a desktopový program VLC Media Player.

Indie k tomu nevydala žádné oficiální vysvětlení, což ještě více probouzí rozpaky. Co tak hrozného udělal VLC Media Player, že musel být zakázaný? Spekuluje se o tom, že na vině má být ohrožení bezpečnosti státu. Podle uniklých informací má totiž čínská komunistická hackerská skupina Cicada používat aplikaci od VideoLAN k instalování malwarů na počítače svých obětí.

Bez zajímavosti není ani vyjádření Jean-Baptiste Kempa, šéfa společnosti VideoLAN, stojící za VLC přehrávačem. Ten překvapil s vyjádřením, že k blokaci jejich softwaru na území Indie došlo již v únoru, nikoliv až teď v létě. Od té doby však stále nemají od indického ministerstva žádné informace či pokyny.

I když je krok indické vlády částečně pochopitelný, VLC Media Player v rukou Cicady opravdu může představovat nebezpečí, je až nepříjemné sledovat, jak se Indie postupně “totalitně” uzavírá do sebe. Není to tak dávno, co tamní legislativa zakázala videohru PlayerUnknown’s Battlegrounds nebo sociální síť TikTok. Indie také plánuje zakázat prodej čínských telefonů s cenou pod 12 tisíc rupií, aby podpořila odbyt domácích technologických firem.

Zdroj: @videolan / Twitter, 91mobiles

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Důvodem je tedy zřejmě debilita indických občanů, víc jsem mezi řádky nevyčetl :) protože jen debil nestahuje software ze stránek výrobce a místo toho má radši zavirovaný program od třetí strany :)

  Reagovat na komentář

  A kde je ten důvod, který mě má překvapit? Když sama Indie k tomu vyjádření nevydala. Prostě jen klikbejtovej nadpis.

  Reagovat na komentář

  Zase další článek jen kvůli příjmům z reklam. Hlavně jich tam nasrat co nejvíc a napsat čtyři věty o ničem,aby se klikalo.

  Reagovat na komentář

  Cože?

  Proč totalitního uzavírání do sebe? Co to je za blábol. Pane redaktore, totalitní je naše vláda s cenzurou likvidaci svobod a práv občanů, ústavních práv taktéž. Nemyslím si, že by Indie vykazovala známky totality, spíše rozumu. PS pro všechny troly – nereaguji na nic!

  Reagovat na komentář

  Jedině dobře

  Že Indie zakázala Čínský TikTok, který slouží jen pro sběr dat čínské vládě nebo čínské levné šmejdy, které slouží k témuž pokud špehování, je jedině dobře.

  Reagovat na komentář

  Přesně tak, clickbajt, kluci, máte na víc

  Reakce na Hobit:

  Reagovat na komentář

  Důvod?

  A kde je ten důvod co mne má překvapít?
  To je zase click bajtovej napis.
  Důvod nikde, protože ho neřekli ani indiáni.
  Ale podle nadpisu ho redakce jistě zná a nám čtenářům ho tají…

  Na nadpisy s dovětkem „… Důvod vás překvapí“ jsem už alergický.
  Je to v každém druhém článku na webu.

  Novinařina už i v chipu se potopila do bahna, ze kterého ho nevytáhne ani Baron Rupert von Kratzmar alias Matěj Kráčmera…

  Ach jo

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení