Menu

Facebook a Instagram brzy zmizí? Meta hovoří o ukončení provozu v Evropě

08.02.2022 10:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Facebook a Instagram brzy zmizí? Meta hovoří o ukončení provozu v Evropě

Facebook a Instagram brzy zmizí? Meta hovoří o ukončení provozu v Evropě | foto: Mateus Campos Felipe/Unsplash

Meta prověřuje možnosti vypnutí Facebooku a Instagramu v Evropě. Údajným důvodem jsou přísné předpisy na ochranu osobních údajů.

Firma Meta se vážně zabývá myšlenkou ukončení provozu svých sociálních služeb Facebook a Instagram pro region Evropy. Důvodem jsou evropská nařízení o ochraně osobních údajů, která způsobují obchodnímu modelu firmy Meta stále větší problémy.

Nejde ale jen o myšlenkový experiment jedné odpovědné osoby. Možnost odstoupení od spolupráce Facebooku a Instagramu v Evropě je výslovně uvedena ve výroční zprávě Meta Platforms, Inc. pro Americkou komisi pro kontrolu cenných papírů.

Meta vidí hrozby pro svůj vlastní obchodní model

facebookeu

Facebook a Instagram by mohly do budoucna z Evropy zmizet. | Zdroj: Thought Catalog/Unsplash

Zásadním problémem pro sociální platformy Mety je obecné nařízení na ochranu osobních údajů, GDPR. Její obchodní model ale neohrožuje pouze evropská legislativa. Výklad nařízení GDPR ze strany úřadů a soudů také ztěžuje využívání údajů o uživatelích a optimalizaci podnikání v oblasti reklamy, které probíhá právě na tomto základě.

Konkrétně se jedná především o to, zda mohou být údaje o evropských uživatelích předávány do USA. Pro společnost Meta je to zásadní. Další rozhodnutí v této věci se očekávají v blízké budoucnosti. Ty budou také určující pro budoucí směřování společnosti Meta.

Zdroj: Meta Platfroms, Inc., Annual Report

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Reakce na Michael Stanovský: 3koda, že se neměří stejným metrem všem stejně

  Reagovat na komentář

  Ale vadí

  Reakce na Jan: Ale vadí, nicméně čím méně, tím lepe.
  Koneckonců, ať si šmírujou, za svůj život se nestydím, v tajných službách nepracuji, nekradu, nevraždím – co si na mne vezmou? Banku mám zajištěnou jinak, stará se o to i samotná banka – a když mi budou chtít vyčadit těch pár šupů, co tam mám, a vyplatí se jim to, věřím, že nějaký hackeři si cestu najdou. Pokud mne budou chtít znemožnit prostřednictvím podvržených porno- či jino-obrázků, cestu si asi také vždy najdou. O Microsoftu, Googlu a tajných službách jsem přesvědčen, že mi účty nevyluxujou.
  Chce to žít poctivý život, pak vás šmírování tolik nebojí.
  Blbé je, když to bude chtít někdo zneužít k vydírání. Ransomware mne jednou už navštívil, když selhal renomovaný antivirus, naštěstí mám všechno zálohované na dva servery, jeden je dost často vypnut. V nejhorším se seberu, odejdu do lesů, postavím srub a tam svých pár let už nějak dožiju.

  Reagovat na komentář

  TO JE MOŽNÁ DOBŘE

  Facebook má spoustu výhod (našel jsem tam ztracené kontakty na přátele, ale jen zezačátku) a spoustu nevýhod.
  Když ho zruší, tak budu míc volného času a nebudu mít strach, že jsem zapomněl reagovat na nějakou zprávu.
  Pro mě dobrý nápad. Pro komunikaci s přáteli a rodinou mi stačí WhatsApp a případně Messenger.

  Instagram – ten jsem naštěstí nikdy používat nezačal, takže mě tolik nebolí.

  Reagovat na komentář

  Face

  FB používám dobrovolně a bude mi chybět. Šmírující Windows EU nevadí, nebo informace do USA neposílá?

  Reagovat na komentář

  Možná, že vy ...

  Reakce na kecalek: FB takto využíváte. Ale kupříkladu já mám rodinu a přátele roztroušené do slova po celém světě a je to pro mě způsob, jak s nimi jednoduše a zdarma zůstat ve spojení. Součástí je messenger, který používám pro neoficiální teamový chat v práci. Vzhledem k zastoupení všech generací je to pro nás i výhodný nástroj pro komunitní informování v obci a ve specializovaných skupinách řešíme technické problémy nebo třeba otázky literární teorie. Je to jen nástroj a je na každém, jak jej použije. Pokud vy máte zkušenost jen se sdílením toho, co vstupuje a vystupuje ze zažívacího traktu, je to vaše volba a problém.

  Reagovat na komentář

  Reakce na kecalek: Naprostou souhlasim…FB uz x let vubec nepouzivam a ISG ani nemam…a to jsem pred 8mi lety na tom frcel…od te doby neskutecna CENZURA, mazani prispevky lidem, vlastni fact checking jakoby FB rozhodoval co je proste PRAVDA!!! Je to hnus…at jdou do haje…bude lepe a lide si zkratka zvyknout…pripadne at vyuziji Telegram :)

  Reagovat na komentář

  Po pravde: FB a ISG – zábavka pre závislákov – zdieľať každú kravinu… Ale ak to stopnú – to bude „nešťastia“ – kopa ľudí sa zblázni, lebo nebudú on-line, nebudú môcť zverejňovať svoje infatilné statusíky, nebudú môcť zverejniť fotečky, ako sedí na záchodovej mise a o dušu „tlačí“ zo seba…
  Kedysi platilo: kto má FB – je IN. Teraz platí: kto NEMA FB – je IN.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení