Menu
CHIP Speedtest

Facebook spouští Messenger Rooms: videochat s až 20 účastníky, ale bez šifrování

27.04.2020 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Facebook spouští Messenger Rooms: videochat s až 20 účastníky, ale bez šifrování

Facebook spouští Messenger Rooms: videochat s až 20 účastníky, ale bez šifrování | foto: CHIP

Facebook spouští novou videochatovací službu a chce si tak ukrojit kus rostoucího koláče Zoomu, Skype a podobných nástrojů. S tímto messengerem může přes video chatovat až 20 uživatelů. Podobně jako u Zoomu ale neexistuje šifrování typu end-to-end.

Facebook nechce ponechat razantní nástup zájmu uživatelů o video chaty nyní v průběhu koronavirové krize pouze Zoomu, ale kontruje i vlastní nabídkou. V jeho Messenger Rooms jsou zpočátku možné videokonference pro přibližně 20 účastníků, později se počítá až s 50. Použití by mělo být velmi podobné, jako u Zoomu: organizátor odešle webový odkaz, který poté mohou účastníci použít pro připojení ke konferenci.

Tento jednoduchý proces pomohl Zoomu získat v průběhu koronavirové krize 10 až 300 milionů uživatelů denně. To s sebou přineslo i negativní jevy, jako například zoombombing, prostřednictvím kterého zasahují do videokonferencí cizí útočníci. Zoom poté přijal protiopatření s omezeními přístupu, Facebook chce omezení nastavit hned při otevření chatovací místnosti. Organizátor bude moci z videokonference kdykoliv odstranit účastníka a zabránit také sdílení odkazů pozvánek.

Zatím bez šifrování end-to-end

messengerrooms2

Facebook spouští novou video chatovací službu Messenger Rooms. Chatovací místnost zatím není šifrovaná.

Propojení na server Facebooku je šifrováno, video chaty ale nejsou zabezpečeny end-to-end šifrováním, které je přístupné pouze účastníkům, nikoliv ale samotné platformě, která by byla plně šifrována. V kompletně šifrované aplikaci WhatsApp byl počet účastníků video chatu nyní rozšířen na osm účastníků.

U Zoomu, který dosud kompletní šifrování nepoužívá, se může do video konference připojit až 100 účastníků a až 1000 jich může sledovat video přenos. Délka trvání je u bezplatné verze omezena na 40 minut. Facebookový Messenger Rooms by neměl mít časový limit.

Facebook slibuje, že služba bude bez personalizované reklamy

Facebook ubezpečuje, že data z videochatu Rooms nebudou použita pro personalizovanou reklamu. Současně by uživatelům měly být zobrazeny chatovací místnosti přátel na Facebooku, které by je mohly zajímat.

V pátek také Facebook oznámil novou funkci video chatu pro svou flirtovací platformu, která by měla být k dispozici v "následujících" měsících. Facebook Dating měl být spuštěn v Evropě už v únoru, termín byl ale z důvodů obav o soukromí odložen.

mohlo by vás také zajímat: nabídka statisíců účtů služby Zoomu na darknetu, jak by uživatelé měli reagovat

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    I am ready but if what I said is real Write me

    I am ready but if what I said is real Write me a lot about your life and I want your beautiful picture. Do not write a short sentence. Write to me everything about you. If my writing stops, do not worry. I will find a way to reach you, but do not stop writing

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.