Menu

Facebook varuje uživatele Androidu a iOS: objevil více než 400 škodlivých aplikací

21.10.2022 12:25 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Facebook varuje uživatele Androidu a iOS: objevil více než 400 škodlivých aplikací

Facebook varuje uživatele Androidu a iOS: objevil více než 400 škodlivých aplikací | foto: James Yarema/Unsplash

Mateřský koncern Meta spolu s Facebookem varuje své uživatele před více než čtyřmi stovkami škodlivých aplikací. Kradou přihlašovací údaje k profilům na Facebooku. Týká se to mobilních platforem Android a iOS.

Bezpečnostní výzkumníci koncernu Meta v letošním roce objevili už více než 400 škodlivých aplikací, které kradou přihlašovací údaje k facebookovým účtům. Zmiňují se o tom ve svém příspěvku na blogu. Rizika se týkají obou hlavních mobilních platforem, Androidu a iOS.

Dotčené aplikace se maskují mimo jiné za editory obrázků, hry, služby VPN nebo různé programy pro obchodní a podnikatelskou činnost. Aplikace byly umístěny na stahovacích platformách Obchod Play a App Store. Naštěstí už došlo na základě upozornění k jejich odstranění.

Facebook se také snaží kontaktovat všechny uživatele, kteří prostřednictvím dotčených aplikací sdíleli své údaje. Kompletní seznam aplikací najdete na konci příspěvku prostřednictvím odkazu na blog společnosti Meta.

Odhaleno více než 400 škodlivých aplikací: Facebook varuje své uživatele

fbalert

| Zdroj: Solen Feyissa/Unsplash

Meta také přidává řadu tipů, jak se uživatelé mohou před takovými aplikacemi chránit. Nejprve je dobré prověřit, zda aplikace funguje i v případě, pokud nejste přihlášeni do Facebooku. Pokud ano, je to dobré znamení, pokud ke své funkci potřebuje aktivní login do facebookového profilu, je to podezřelý projev. To se například stalo u aplikace pro fotografování. Vodítkem může být také počet stažení a hodnocení ostatních uživatelů. Vyplatí se také zkontrolovat, zda aplikace skutečně nabízí funkce, které slibuje.

Pokud jste do některé z dotčených aplikací zadali své přihlašovací údaje, je dobré heslo co nejdříve změnit. Další úroveň zabezpečení může být dosažena prostřednictvím dvoufaktorového ověřování. Je také dobré si aktivovat oznámení o přihlášení. Potom byste měli vždy obdržet zprávu v okamžiku, kdy by se někdo přihlásil k vašemu účtu na novém zařízení.

Zdroj: Meta

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení