Menu

Falešné aplikace v App Storu: pokud máte některou instalovanou, raději ji rychle odstraňte

10.10.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Falešné aplikace v App Storu: pokud máte některou instalovanou, raději ji rychle odstraňte

Falešné aplikace v App Storu: pokud máte některou instalovanou, raději ji rychle odstraňte | foto: Neil Soni/Unsplash

Bezpečnostní výzkumník objevil devět aplikací, kterých je dobré se co nejrychleji zbavit. I v ekosystému Apple se totiž objevují falešné aplikace, které obsahují škodlivý kód.

Chytré telefony jsou oblíbeným cílem kybernetických zločinců a je to pochopitelné. Často obsahují celou řadu osobních údajů, kontaktů, přístupů k firemním zdrojům, přihlášení do různých profilů a služeb, nebo i ofocená přístupová hesla.

Díky vysoce nadpolovičnímu podílu na trhu zločinci zvlášť cílí na zařízení s Androidem. To ale neznamená, že pro iPhone neexistují žádné škodlivé aplikace. Šíření malwaru se nevyhýbá ani platformě Apple, i když je její ekosystém z hlediska bezpečnosti na vysoké úrovni.

Čas od času se i na platformu App Store dostanou falešné aplikace, které lze normálně stáhnout. Tým bezpečnostních expertů ze společnosti Satori Threat Intelligence & Research proto v současnosti varuje před devíti aplikacemi.

V aplikacích se skrývá následující hrozba

Výzkumníci tvrdí, že pro oklamání uživatele se aplikace často maskují jako jiné oblíbené tituly. Proto jsou jejich názvy často velmi podobné například oblíbeným mobilním hrám. V průběhu analýzy bylo objeveno následujících devět aplikací:

– Fire-Wall
– Loot the Castle
– Ninja Critical Hit
– Racing Legend 3D
– Rope Runner
– Run Bridge
– Shinning Gun
– Tony Runs
– Wood Sculptor

Pokud jste si některou z těchto aplikací nainstalovali, je dobré ji z iPhonu rychle odstranit.

Dobrou zprávou je, že aplikace samy o sobě neobsahují žádné významné bezpečnostní riziko. Jsou jen přecpané reklamou. Podvodníci tak vlastně okrádají jiné společnosti a prodávají jim drahý reklamní prostor. Velkým množstvím zobrazené reklamy takové aplikace ale rychle otráví své uživatele.

Podvodníci ale mohou sáhnout po zákeřném kroku. Dá se použít metoda, kdy je v budoucnu adwarový kód během aktualizací nahrazen mnohem škodlivějším softwarem a aplikace se rázem promění ve skutečný malware. Proto není dobré s odstraněním podezřelých titulů příliš dlouho váhat.

Zůstaňte ve střehu

Ani uživatelé iPhonů se nemohou zcela spolehnout, že se do obchodu App Store nedostanou škodlivé aplikace. Někdy se stane, že některý z rizikových programů propadne bezpečnostním sítem Applu a může způsobit nepříjemnosti. Uvedených devět zástupců naštěstí obsahuje pouze adware, prozatím nikoliv mnohem rizikovější malware.

Zdroj: Human Security

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení