Menu

Firefox 100 je připraven ke stažení: jaké novinky přináší jubilejní verze

04.05.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Firefox 100 je připraven ke stažení: jaké novinky přináší jubilejní verze

Firefox 100 je připraven ke stažení: jaké novinky přináší jubilejní verze | foto: Giorgio Trovato/Unsplash

Nyní se do klubu stovkařů přidává i Firefox. S verzí 100 Mozilla vstupuje do třímístného označení prohlížeče a upozorňuje, že některé weby s tím mohou mít problémy. Nicméně žádné velké katastrofy se neočekávají. Škoda, že vývojáři na poslední chvíli stáhli plánované inovace pro Netflix a YouTube.

Po Chromu nyní do klubu "100" vstupuje i Firefox. Větších potíží není třeba se obávat, nicméně Mozilla upozorňuje na to, že některé stránky nemusí s Firefoxem 100 fungovat správně. Důvodem je, že při zpracování číselného označení verze může dojít k chybám. Pokud webová stránka odřízne číslici 100 po dvou pozicích, může zůstat 10, a takto starobylou verzi prohlížeče může zablokovat. Uživatelům by pak přístup na takový web byl odmítnut.

Pro Firefox 100 se ale původně plánovalo víc, než verze zahrnuje. Nejlepší očekávaná novinka zde nakonec není.

Nové funkce podpory videa pro Netflix a další podobné služby jsou odloženy

ff100-1

V tuto chvíli v režimu obraz v obraze stále nefungují titulky. | Zdroj: Firefox

Režim obraz v obraze je ve Firefoxu velmi praktický. Můžete například vybírat filmy a seriály z webových stránek Netflixu nebo Prime Video, a volně je umísťovat na obrazovku. Doposud jste se ale při tom museli smířit s omezeními. Firefox 100 měl obsahovat podporu titulků pro YouTube, Netflix a Prime Video. Mozilla ale tuto funkci z beta verzí odstranila.

Novinky Firefoxu 100

ff100-2

Robustní svislé posuvníky ve verzích pro Windows a Linux zmizí. | Zdroj: Firefox 100

Kontrola pravopisu: nyní může používat několik slovníků současně.

Kodek AV1: ve Windows byla aktivována hardwarová akcelerace kodeku AV1 pro podporované grafické karty (Intel Gen 11+, AMD RDNA 2, GeForce 30).

Posuvníky: v systémech Windows 11 a Linux už nezabírají místo a jsou skryté. V nastavení Windows v části "Usnadnění přístupu" a "Obrazovka" najdete příslušné systémové nastavení "Automaticky skrývat posuvníky ve Windows". Obvykle je to nastavené na možnost "Zapnuto". Chcete-li změnit toto chování pouze ve Firefoxu, v "about:config" je k dispozici nastavení "widget.windows.overlay-scrollbars.enabled".

SHA-256: instalační program Firefoxu je podepsán pomocí SHA-256 a nikoliv zastaralým SHA-1. Aby uživatelé Windows 7 neměli problémy s novými instalačními balíčky, je nutná aktualizace KB4474419.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení