Menu

Firefox 94 je tady: méně rušení, nový úsporný režim a optimalizované využití paměti RAM

04.11.2021 06:25 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Firefox 94 je tady: méně rušení, nový úsporný režim a optimalizované využití paměti RAM

Firefox 94 je tady: méně rušení, nový úsporný režim a optimalizované využití paměti RAM | foto: Marek Piwnicki/Pexels

Mozilla vydala Firefox 94, který přináší několik zajímavých novinek. Zatímco uživatelé systému Windows nyní mohou využívat prohlížení webu s menším množstvím rušivých oznámení, v systému macOS je k dispozici nový úsporný režim, který výrazně prodlužuje výdrž akumulátoru u přenosných zařízení.

Firefox 94 je k dispozici ke stažení pro všechny uživatele Windows, macOS a Linuxu. I tentokrát jsou opraveny nejen různé chyby a odstraněny bezpečnostní mezery, ale opět se objevují menší novinky, které mají zlepšit surfování s tímto alternativním prohlížečem.

Pokud máte v současné době nainstalovanou starší verzi Firefoxu, bude vás v nejbližších dnech automaticky informovat prostřednictvím funkce aktualizace. Pokud nechcete čekat tak dlouho, můžete si novou verzi Firefoxu pro svůj systém stáhnout ručně.

Méně přerušování, nový úsporný režim, optimalizovaná spotřeba RAM

firefox94-dark

Odpojování karet je okamžitě k dispozici všem uživatelům desktopů a je navrženo tak, aby optimalizovalo využití systémových prostředků. | Zdroj: Mozilla

Uživatelé systému Windows, kteří si nainstalují novou verzi, budou podle Mozilly při prohlížení webu výrazně méně rušeni. Oznámení, například při ukončení prohlížeče nebo zavření okna pomocí klávesové zkratky, už nebudou ve výchozím nastavení aktivována, což by mělo snížit počet nevítaných zpráv. Kdo chce oznámení používat i nadále, může je v nastavení ručně zapnout.

Ti, kdo používají Firefox v systému macOS, mohou v budoucnu při přehrávání videa na celou obrazovku používat úsporný režim, vyvinutý Applem. To výrazně zvyšuje výdrž akumulátoru při dlouhém přehrávání videí na přenosných počítačích.

Kromě toho byla už v minulé verzi integrována funkce "Tab Unloading" čili odlehčení karet. To umožňuje znatelně snížit využití paměti RAM tím, že se neaktivní karty odpojí a uvolní se tak systémové prostředky. Verze 94 nyní přináší také stránku »about:unloads«, prostřednictvím které lze zobrazit všechny důležité údaje a informace o jednotlivých kartách.

Další novinky Firefoxu 94

Ve Firefoxu 94 je ale ještě i několik dalších novinek:

Podzimní motivy: Mozilla nabízí po omezenou dobu pro prohlížeč Firefox celkem šest různých nových podzimních motivů.

Automatické aktualizace na pozadí: v systému Windows zajišťuje nový agent na pozadí automatické stahování a instalaci aktualizací – a to i když je Firefox zavřený.

Všechny další opravy chyb, úpravy a novinky si můžete podrobně přečíst v oficiálních poznámkách k vydání.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.