Menu
CHIP Speedtest

Google kopíruje nejlepší funkci Apple: takto ji získáte teď hned

09.07.2020 17:30 | Jiří Palyza
Google kopíruje nejlepší funkci Apple: takto ji získáte teď hned

U Apple je už dlouhé roky velmi oblíbená, Google doposud nemá žádnou odpovídající alternativu: řeč je o funkci AirDrop. Nearby Share by měl konečně přinést klon populární funkce pro sdílení souborů mezí zařízeními. První uživatelé už ji mohou otestovat na Androidu.

Po mnoho let uživatelé Androidu postrádají funkci, která umožňuje rychlé a snadné sdílení souborů mezi zařízeními. Objevovaly se opakované pokusy něco podobného zavést, ale žádná z funkcí se AirDropu od Apple nepřiblížila. Google to chce nyní udělat lépe s novinkou "Nearby Share".

Původně se tvrdilo, že tato funkce by měla přijít spolu s operačním systémem Android 11, ale Google se rozhodl jinak: Nearby Share si první uživatelé mohou vyzkoušet už nyní. Tato funkce je zahrnuta v aktuální beta verzi služeb Google Play. Kdo ji už nainstaloval a chtěl by sdílet nějaký objekt prostřednictvím známé nabídky v Androidu, v budoucnu zde také položku Nearby Share objeví. Každopádně služba je pravděpodobně uvolňována postupně, proto ji mnoho uživatelů ještě nemá šanci ve své nabídce najít. Pokud byste si rádi funkci otestovali, určitě byste si měli instalovat beta verzi.

Ale to ještě není vše: podle popisu by služba Google Nearby Share měla v budoucnu fungovat nejen na Androidu, ale také ve Windows, Chrome OS a dalších systémech. Tak by se ovšem Google dokonce posunul o krok před konkurenci společnosti Apple.

Stáhněte si: Služby Google Play

googleplay-logo

Google Play Services APK - Aplikace pro Android 20.26.13 Beta

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Aktuální verzi Služeb Google Play pro Android si můžete stáhnout jako soubor APK.

Stáhněte si

Jak funguje AirDrop alternativa od Google

nearbyshare1

První uživatelé už mohou funkci Nearby Share testovat.

Nová funkce byla poprvé v beta verzi objevena portálem s tématikou Androidu XDA-Developers. Na snímcích obrazovky vidíte nastavení, které je vyžadováno při prvním sdílení. Zde můžete nastavit, které kontakty mohou službu používat a zařízení pojmenovat pro jeho identifikaci.

Oba smartphony s Androidem musí být umístěny těsně u sebe s aktivovanou konektivitou Bluetooth. Uživatelé si pak mohou vybrat, zda použít toto připojení nebo WiFi – to lze upravit v nastavení. Druhá metoda by měla být lepší alternativou, zejména v případě přenosu větších souborů.

Uživatel Twitteru se nedávno zmínil, že Nearby Sharing už lze najít v nastavení Chromebooku. Z toho lze předpokládat, že alternativa AirDropu od Google také funguje nezávisle na platformě. Ale to není vše: související poznámka na nástěnce Chromium naznačuje, že tato funkce by měla být také integrována do prohlížeče Chrome a přístupná přes URL chrome://nearby. Sdílení by pak fungovalo nejen v systému Android, ale jakémkoliv operačním systému, kde běží prohlížeč Chrome – včetně Windows, Linuxu, macOS a iOS.

nearbyshare2

Jednoduchá alternativa: EasyJoin

Nearby Share je stále omezen na smartphony, a to pouze na zařízení, která už tuto službu mohou využívat. Pokud hledáte univerzální alternativu, která funguje také na PC, měli byste prozkoumat EasyJoin pro Android a Windows. Jeho prostřednictvím lze mezi zařízeními nejen vyměňovat zprávy a zobrazovat mobilní oznámení na PC, ale také odesílat soubory.

Propojení funguje přes Bluetooth nebo WiFi, aplikace je s otevřeným zdrojovým kódem a soubory přenáší pouze šifrovaně. Většinu funkcí Android aplikace lze používat zdarma, verze Pro za cenu ca 370 Kč také zahrnuje podporu telefonie, SMS a přenos přes schránku.

Stáněte si: EasyJoin

easyjoin-logo

EasyJoin 3.6.2

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí nástroje EasyJoin můžete posílat mezi zařízeními šifrované soubory, složky a dokonce i zprávy, a to v domácí síti nebo přes internet.

Stáhněte si

 

Půjde o průlomovou funkci pro Android 11? Pravděpodobně nikoliv. Google zřejmě nechce čekat na uvedení systému Android 11 a konkurenci pro AirDrop uvolní už dříve.

mohlo by vás také zajímat: oblíbená platforma na správu fotek od Google má řadu inovací


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení