Menu

Google naléhá: smartphony Samsung čelí zásadním změnám

31.07.2020 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Google naléhá: smartphony Samsung čelí zásadním změnám

Google naléhá: smartphony Samsung čelí zásadním změnám | foto: CHIP

Google a Samsung spolupracují už mnoho let. Smartphony Galaxy patří celosvětově k nejoblíbenějším, Android je nejoblíbenější mobilní operační systém. Přesto Google chce být na mobilních zařízeních Samsung více viditelný.

Díky loňským prodejům, převyšujícím 300 milionů smartphonů, je společnost Samsung jedním z největších a nejúspěšnějších výrobců na trhu. Google dodává nejoblíbenější mobilní operační systém Android s tržním podílem přes 72 procent. Provozuje také vlastní obchod s aplikacemi Google Play a Google Assistant pro většinu smartphonů na světě. Technologický gigant také dává možnost výrobcům smartphonů a mobilních aplikací nabízet uživatelům své vlastní produkty. V případě Samsungu se jedná o obchod Galaxy a Bixby.

Google místo Galaxy: co se teď může změnit

samsungchanges1

Google chce být na smartphonech Galaxy do budoucna ještě výraznější.

Podle informací agentury Bloomberg nyní probíhají mezi oběma společnostmi jednání o ještě větším zviditelnění Google na smartphonech Samsung. V souladu s touto strategií by na zařízeních Samsung ztrácely služby Galaxy Store a Bixby na svém významu. Jistou možností by mohlo být, že Google Asistent nahradí tlačítko Bixby a Galaxy Store zmizí z domovské obrazovky smartphonů.

Alternativy služeb Googlu od Samsungu stejně byly uživateli méně žádoucí, nicméně výrobce Samsung nechtěl postoupit prominentní místa v uživatelském rozhraní smartphonů jen tak zadarmo.

Samsung to chce také: Apple dostává od společnosti Google miliardy

samsungchanges2

Aby zůstal na zařízeních Apple viditelný platí Google miliardy.

K realizaci dohody větší viditelnosti na zařízeních Samsung bude Google muset výrobci smartphonů předat slušnou částku peněz. Skutečnost, že výraznější "přítomnost" na zařízení má svou cenu, není nová. Google loni zaplatil Applu bezmála čtyři milliardy USD za to, aby zůstal standardním vyhledávacím nástrojem na zařízeních iPhone, Mac a dalších. 

Pokud budou vyjasněny nezbytné rámcové podmínky mezi oběma společnostmi, bude nová dohoda pro Samsung představovat velký zdroj příjmu. Získané prostředky pak mohou být investovány do výzkumu nových produktů a nových projektů.

Zmizí Galaxy Store a Bixby?

samsungchanges3

Samsung chce i nadále udržovat své vlastní systémy.

Ekvivalenty služeb Google od Samsungu by ale neměly úplně zmizet. Jak ujišťuje mluvčí společnosti, i nadále zůstanou věrni svým vlastním systémům. Zůstanou tedy k dispozici uživatelům, jen se přesunou více na pozadí.

I Google chce zůstat v souladu s předchozími ujednáními. Podobně jako všichni ostatní výrobci zařízení se systémem Android by i společnost Samsung měla mít možnost nabízet své vlastní obchody s aplikacemi a digitální asistenty. Na tom by se do budoucna už nemělo nic měnit.

Android je pro výrobce bezplatně – ale ne úplně zadarmo

Aby bylo možné používat Android jako operační systém pro ovládání hardwaru, nemusí výrobci jako Samsung, Xiaomi a další platit žádné poplatky. Spolu s licencí Google však pro výrobce existují určité podmínky. Například musí být na zařízení předinstalovány aplikace Obchod Play, YouTube nebo Vyhledávání Google.

mohlo by vás také zajímat: skvělá funkce je v iOS 14 – uživatelé androidu si ji také mohou dopřát velmi snadno

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení