Menu

Tajný upgrade PlayStation 5: proč má konzole nyní ještě větší výkon

27.09.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Tajný upgrade PlayStation 5: proč má konzole nyní ještě větší výkon

Tajný upgrade PlayStation 5: proč má konzole nyní ještě větší výkon | foto: Guglielmo Basile/Unsplash

Nejnovější aktualizace herní konzole PlayStation 5 zřejmě přinesla také malé zvýšení výkonu. Díky tomu nyní běží některé hry lépe.

Před několika dny se PS5 dočkala uživateli dlouho očekávané aktualizace. Hlavní novinkou je, že v konzoli nové generace hráči konečně mohou využívat integrovaný slot pro SSD. Sony nechala tuto možnost deaktivovanou, aby mohla před jejím uvolněním otestovat dostatečný počet SSD disků z hlediska kompatibility. V rámci aktualizace se ale do systému PS5 zřejmě vplížilo další tajné vylepšení. Přišli na to experti z Digital Foundry a referují o tom ve videu, které je k dispozici na YouTube pod názvem "DF Direct Weekly #29: PS5 Firmware Perf Boost? Gran Turismo 7 Online/RT, Intel GPU Performance!".

Podle zjištění se PS5 dočkala malého zvýšení výkonu. Jak je uvedeno ve videu, celé to bylo objeveno spíš náhodou. Nicméně, například ve hře "Devil May Cry" pro PS5 došlo ve srovnání s verzí PS5 před aktualizací ke zvýšení výkonu přibližně o tři procenta. V samotné hře to znamená přibližně jeden až dva snímky za sekundu.

PlayStation 5: jak ke zvýšení výkonu dochází?

ps5upgrade

Nárůst výkonu PS5 je nepatrný, ale přesto zajímavý. | Zdroj: Charles Sims/Unsplash

Většina hráčů PS5 si rozdílu téměř nevšimne. Svými hodnotami ale přesto zvýšení výkonu vyvolává otázku: jak se to Sony podařilo? I v tomto případě experti nabízejí vysvětlení. Sony velmi pravděpodobně upravila ovladače systému PS5. Software mohl být vylepšen tak, aby raytracing nyní spotřebovával méně výkonu.

Sony to ale nepotvrdila. Mimochodem, není to poprvé, kdy výrobce provedl tajnou aktualizaci PS5. Když byla naposledy uvedená nová verze konzole, byla ve srovnání s předchozí také výrazně lehčí.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.