Tip: jak vyčistit mobil od největších žroutů paměti – skoncujte s nepotřebnými soubory
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Hrozby roku 2010: Nástrojové sady | foto: CHIP
I nezkušení počítačoví piráti dokázali beztrestně a vcelku snadno provádět útoky pomocí nástrojových sad, předem vytvořených softwarových programů určených ke krádeži informací, takže výzkumní pracovníci Trend Micro v oboru hrozeb označují rok 2010 za „Rok nástrojových sad“. Během celého roku se nástrojové sady šířily prostřednictvím sociálních masmédií, jako je Twitter.
„Nástrojové sady byly součástí zločineckého podsvětí vždy, ale roku 2010 zažily nebývalý rozkvět a dále rozšířily svůj podíl v celkovém prostředí hrozeb,“ uvádí souhrnná zpráva Trend Micro o hrozbách za rok 2010. “Díky nástrojovým sadám nestojí útoky počítačové zločince tolik času a úsilí, což je jasně vidět na explozivním nárůstu hrozeb v roce 2010.“
Tvrdý zákrok proti programu Spamit v říjnu 2010 vedl k poklesu nevyžádané pošty v listopadu a prosinci, tedy v době, kdy spam před svátky obvykle nabývá na intenzitě.
V globálním měřítku tedy celkový objem nevyžádané pošty klesl a nyní míří nejvíc spamu k adresátům z USA a dále z Indie, kde je na vině rychlé šíření internetu a formální komunikace vedená většinou v angličtině. Nejméně spamu se šíří v Argentině a Izraeli.
Evropa zažila zatím největší vzedmutí spamu, často ve španělštině a většinou s tematikou online kasin a hazardních her, kvůli shovívavější legislativní úpravě hazardu v této oblasti. A největším producentem spamu bylo v posledním čtvrtletí roku 2010 Rusko, kde rozesílání nevyžádané pošty dosud není trestné.
Většina spamu se týkala léčiv a zdravotnictví
Pokud máte e-mailový účet, asi jste už dostali spoustu nevyžádané pošty s tématikou léků a péče o zdraví, které podle výzkumných pracovníků Trend Micro tvořila většinu spamu v tomto roce. V průběhu roku 2010 používali spammeři e-mail také k zamaskování phishingu a malwarových útoků zaměřených na populární sociální sítě, které jsou díky početným uživatelským komunitám další líhní počítačové kriminality.
Přes 80 % malwaru, který působil nejvíc nákazy v roce 2010, přicházelo z webu. Většina škodlivých URL, a tedy i většina jejich obětí se v roce 2010 nacházela v USA a v Číně. Také Rusko bylo významným zdrojem nevyžádané pošty, která obsahovala vložené škodlivé adresy URL.
V létě 2010 narazili výzkumní pracovníci Trend Micro na malware, který se zaměřoval na nový operační systém Android a související aplikace. V srpnu se objevila škodlivá textová zpráva DroidSMS, která rozesílala aplikaci maskovanou jako přehrávač Windows Media Player. O týden později se na scéně objevila další aplikace, která prostřednictvím protokolu HTTP POST odesílala GPS koordináty uživatele.
Společnost Trend Micro objevila i další malware zaměřený na starší operační systémy mobilních telefonů, například Symbian. Počítačoví zločinci neustále hledají nejrůznější monokultury, které jim poslouží jako rozsáhlá základna potenciálních cílů pro podvody nebo malwarové útoky. Například rostoucí popularita OS Android v inteligentních telefonech, spolu s otevřeným zdrojovým kódem tohoto operačního systému a zranitelnými aplikacemi, přispěly k růstu počtu útoků na tento OS.
Úplnou zprávu o hrozbách naleznete na adrese: http://us.trendmicro.com/us/trendwatch/research-and-analysis/threat-reports/index.html
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Pomocí PowerShellu si můžete nechat vygenerovat zprávu o stavu baterie vašeho notebooku,…
Tento levný a praktický doplněk vyřeší většinu problémů, které ztěžují život majitelům…
Superpočítač DGX GH200 AI v sobě spojuje 256 superčipů Grace Hopper do jednoho gigantického…
Na rozhraní, které by umožnilo ovládat počítač myšlenkou, Neuralink Elona Muska pracuje už…
Microsoft je jedním z prvních poskytovatelů internetových vyhledávačů, který do vyhledávání…
Varovat před povodněmi pomáhá umělá inteligence. Google svou platformu Flood Hub sdružující…