Menu

Internetová cenzura: O 8 % více zákazů

14.12.2014 11:16 | Josef Mika + Přidat komentář
Internetová cenzura: O 8 % více zákazů

Internetová cenzura: O 8 % více zákazů | foto: CHIP

Až do roku 2017 bude polovina obyvatel Země stále v režimu off-line. Je to hlavně z finančních a ekonomických důvodů – ať už proto, že jejich příjem nestačí, nebo proto, že jejich země nabízejí nedostatečnou internetovou infrastrukturu.

Negativním jevem také je, že se zvyšuje internetová cenzura. Vyplývá to z aktuální zprávy Web Indexu, souhrnné studie o stavu nternetu a jeho dopadu po celém světě.

cenzura1-nahled

Internetová cenzura: V těchto zemích vládne silná cenzura internetu. (Infografika: Web Index Org)

WWW cenzura se zvyšuje

Podle zprávy Web indexu byla v roce 2013 v 30 procentech zkoumaných zemí prováděna „umírněná až extrémní“ cenzura politicky nebo společensky kontroverzního obsah. V letošním roce se toto procento zvýšilo až na 38. Bylo také ale zjištěno, že ve 45 nejvíce cenzurních zemích včetně Číny se cenzura soustředí více na off-line než na on-line obsah. To souvisí s tím, že vlády často nemají technické prostředky pro provádění komplexní internetové cenzury.

Česká republika v této studii vychází poměrně dobře, v podstatě srovnatelně s okolními evropskými zeměmi i se západoevropskými státy EU. Vypadá to spíše tak, že česká vláda je k internetu lhostejná – neprovádí žádnou přímou cenzuru, ale ani nenapomáhá obětem bezpráví a nijak aktivně ani nestíhá pachatele on-line zločinnosti. Kompletní zprávu s úplnými čísly komplexními čísly naleznete zde.

cenzura2-nahled

Nízká cenzura: Zde se lidé na internetu mohou pohybovat volně.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení