Menu

Invalidní vozíček z 3D tiskárny

11.05.2017 12:17 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Invalidní vozíček z 3D tiskárny

Invalidní vozíček z 3D tiskárny | foto: CHIP

Český startup AnyoneGo představil invalidní vozíček pro hendikepovaná domácí zvířata vyráběný pomocí 3D tisku. Vozíček lze vyrobit na míru každému zvířeti.

Startup AnyoneGo vyvinul invalidní vozíček pro domácí zvířata, který představil na pražské konferenci 3D Expo a který je už k dispozici i komerčně. Model AniGo (zkratka výrazu Animals Go) je prvním a jediným komerčním vozíčkem pro invalidní zvířata, který lze vyrábět prostřednictvím 3D tisku zcela na míru velikosti zvířat a druhu jejich postižení, a navíc jej lze přizpůsobit požadavkům zákazníků na barevný design.

Společnost AnyoneGo založil průmyslový designér Jan Jiránek v roce 2016, ale na konceptu invalidního vozíčku pro zvířata pracoval již od roku 2012. Téměř tři roky se věnoval analýzám a konzultacím s odborníky, po jejichž zpracování postupně vznikala reálná modelová studie, která byla dokončena v závěru roku 2015. Pro urychlení testování funkčnosti navržené konstrukce, průběžné prototypování, verzování, ověření funkčnosti jednotlivých dílů a vytvoření konečné komerční podoby byly následně využity 3D tiskárny. Než vznikla finální konstrukce vozíčku, vytiskl vývojový tým společnosti AnyoneGo více než 30 prototypů dílčích konstrukčních prvků i celého modelu.

  anigo2

Osobní zkušenosti a moderní technologie

Designér Jan Jiránek má s invalidními vozíky vlastní dlouholeté zkušenosti. Po úrazu páteře totiž sám již více než 30 let vozík potřebuje. Projekt invalidního vozíku pro zvířata tak spojuje jeho osobní zkušenosti a empatii ke všem hendikepovaným s nejmodernějším způsobem výroby. O výrobu takřka všech dílů vozíku se starají 3D tiskárny, výjimkou je pouze sedlo pro upevnění postižených končetin zvířat, a pneumatiky na ráfcích koleček, pro něž se během testování ukázal jako ideální materiál kaučuk. 3D tiskárny ovšem pomohly i v tomto dílčím kroku výrobního procesu – postaraly se o vytištění forem, v nichž se sedla a pneumatiky odlévají z kaučukové směsi. Jedinými dvěma drobnými částmi vozíku, na nichž se 3D tisk nepodílí, tak zůstaly pouze upevňovací popruhy a magnety.

Jan Jiránek navrhl vozíček tak, aby se dal snadno složit a přenést při zachování nejlepší možné kombinace pevné konstrukce a minimální hmotnosti. Pro výrobu jsou využívány nealergenní materiály – ve standardní verzi se jedná o plast, náročnější zákazníci si ale mohou objednat i odolnější kompozitové tělo obsahující výztuž z jemných uhlíkových vláken. Při výrobě byly využity 3D tiskárny Ultimaker.

Podle přání a potřeb je možné upravit rozměry i klíčové konstrukční prvky v závislosti na druhu postižení zvířete. 3D tisk navíc umožňuje zákazníkům výběr jejich vlastního barevného provedení nebo např. přidání vlastního 3D textu na tělo vozíčku, typicky jmenovky zvířete nebo jeho majitele. Díky 3D tisku není při výrobě vozíčku problém pružně měnit jeho parametry a současně se vyhnout nutnosti vyrábět při jakékoli změně konstrukce např. vždy nové formy pro odlitky. Výrobní proces je tak efektivnější. Po nastavení individuálních parametrů trvá výroba jednoho vozíčku pomocí 3D tiskárny okolo 90 hodin. Vozíček AniGo je určen nejrozšířenějším domácím zvířatům, především psům a kočkám, bez ohledu na jejich velikost nebo míru postižení. Lze jej ovšem přizpůsobit i řadě dalších druhů zvířat. Zákazníci, kteří chtějí svému domácímu invalidnímu zvířátku znovu umožnit pohyb, se mohou prostřednictvím kontaktního formuláře na webu www.anyonego.cz obrátit na tým společnosti AnyoneGo a specifikovat svoje individuální potřeby. Náklady na výrobu vozíčku AniGo se odvíjejí od velikosti zvířete a kombinace výrobních materiálů. Cena začíná na částce 12 490 Kč.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení