Menu

iPhone 13: nové modely mohou být výrazně dražší, než jejich předchůdci

31.08.2021 08:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
iPhone 13: nové modely mohou být výrazně dražší, než jejich předchůdci

iPhone 13: nové modely mohou být výrazně dražší, než jejich předchůdci | foto: Daniel Romero/Unsplash

Apple vysoce pravděpodobně představí nové modely iPhonu v polovině září. Podle souvisejících informací budou výrazně dražší, než jsou zákazníci zvyklí od předchůdců. Důvodem je celosvětová krize v oblasti polovodičů.

iPhone je téměř vším, rozhodně ale ne levnou koupí. V pozici prémiového výrobce Apple svůj smartphone neustále zdražuje. Ceny iPhonu 12 se pohybují podle velikosti úložiště od přibližně 18.500 Kč do 24.500 Kč, pokud se rozhodnete pro iPhone 12 Pro, budete muset zaplatit od 24.500 Kč do bezmála 40.000 Kč, a pokud byste chtěli iPhone Pro Max, ceny začínají na bezmála 28.000 Kč a snadno se dostanete až k hranici 43.000 Kč. A to velmi pravděpodobně ještě zdaleka nekončíme.

Podle zpráv, které se objevují v médiích, se nejdůležitější dodavatel čipů pro Apple, firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), rozhodla výrazně zvýšit ceny svých polovodičů. Ceny asijského výrobce mají narůst až o 20 %. Píše o tom například server MacRumors ve svém příspěvku s názvem "Apple Reportedly Increasing iPhone 13 Prices to Compensate for Increased Chip Production Cost".

To vysoce pravděpodobně povede ke zdražení iPhonů a další elektroniky. Včetně aut. Nedostatek čipů má také významný dopad i na automobilový průmysl. V mnoha továrnách se už dříve zastavily anebo zastavují výrobní linky. Tato situace už postihla i domácí automobilku Škoda, nevyhnula se ani Volkswagenu v Emdenu, Fordu nebo Daimleru. Tisíce zaměstnanců měly nebo mají kvůli tomuto stavu zkrácený pracovní úvazek.

Apple: nejen iPhony by mohly do budoucna zdražit

iphone13expensive

Vzhledem k nedostatků polovodičů a cenovém vývoji v této oblasti se očekává i zvýšení cen očekávaných iPhonů 13, následovníků současného modelu. | Zdroj: Denis Cherkashin/Unsplash

Ale zpět k iPhonu. Už za pár týdnů představí Apple novou generaci svého chytrého telefonu. Podle zvěstí bude mimo jiné vybaven profesionálními funkcemi pro pořizování fotografií a videí. A už u nového iPhonu 13 Apple pravděpodobně upraví ceny směrem nahoru s ohledem na budoucí vývoj.

TSMC údajně zvýší ceny čipů pro všechny nové objednávky už v prosinci tohoto roku. Pokud by Apple ceny nezvýšil, mělo by to v průběhu roku 2022 znatelný dopad na jeho vlastní výnosy. Jediné, co by mohlo fanoušky iPhonu zachránit, by byla smlouva mezi Applem a TSMC o dodávkách, která by zahrnovala dlouhodobou záruku ceny. Zda ale něco takového existuje, není jasné.

Je také ale dost možné, že Apple zdraží kromě iPhonů i další produkty, jako například iPady a počítače Mac. 20 % celkového obratu společnosti TSMC údajně připadá na objednávky od společnosti Apple. Největší podíl mají iPhony, které pro samotný Apple tvoří většinu jeho prodejů. Stejné procesory jako v iPhonech se však používají například i v iPadech.

Ostatní výrobci, kteří nakupují čipy od TSMC, pravděpodobně také zvýší ceny svých produktů. A nejde jen o výrobce chytrých telefonů, ale například i notebooků. Ještě před několika týdny se TSMC stala nejvýše hodnocenou společností v Asii. A na akciovém trhu by vyšší zisky očekávané po zvýšení cen měly i nadále vytvářet pozitivní náladu mezi investory.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení