Menu

iPhone 14 a vše, co o něm víme: cena, kdy vyjde a jakou výbavu přinese?

18.08.2022 14:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
iPhone 14 a vše, co o něm víme: cena, kdy vyjde a jakou výbavu přinese?

iPhone 14 a vše, co o něm víme: cena, kdy vyjde a jakou výbavu přinese? | foto: Se svolením AR7 / iPhone 14 Pro (Max) koncept

Premiéra nových iPhonů zkraje podzimu bývá nejočekávanější událostí v technologickém světě. Nejinak tomu bude i letos, kdy společnost Apple plánuje zkraje září představit své kvarteto nových iPhonů 14. Pojďme se podívat na to, co už o nových jablíčkách víme?

Jaké iPhony Apple představí?

Nejprve se zaměřme na to, čeho se vlastně na podzimní tiskové konferenci dočkáme. Jistá je premiéra těch hlavních vlajkových modelů – iPhone 14 Pro & iPhone 14 Pro Max. Kromě těch dojde i na osekaný model iPhone 14 a k němu se dočkáme ještě jednoho kousku. Po nezdaru zmenšené varianty Mini Apple letos vyzkouší opak – přijít by tak měl iPhone 14 Max, zvětšenou verzi základního modelu.

Design, zpracování a výbava

Z hlediska designu by se novinky neměly nijak zásadně lišit od předchozí generace iPhone 13. Jedinou velikou změnou by měl být průstřel v displeji, možná rovnou dvojitý, který nahradí stávající výřez. Apple potřebuje větší průstřel než klasický jeden bod s kamerkou, musí totiž do vyříznutého prostoru umístit i technologii TrueDepth pro odemykání Face ID.

Co se týče zpracování, očekáváme opět hranatý design, šasi z hliníku (u lepších modelů Pro a Pro Max z nerezové oceli), krycí sklo s keramickou úpravou a samozřejmě i trio, respektive duo kamer. Pokud jde o užitý procesor a čipovou sadu, hovoří se o nasazení nového Apple A16 Bionic. Lacinější modely bez přídomku “Pro” však dostanou starší Apple A15 Bionic – stále extrémně výkonný kus křemíku.

Apple iPhone 13

Jak moc se bude iPhone 14 lišit od iPhonu 13 (na obrázku)? | Zdroj: Jeremy Bezanger / Unsplash

Vylepšení se očekává i v segmentu baterie (možná i nabíjení), operační paměti, uživatelské paměti a samozřejmě i fotoaparátu. Setrvat by měla sestava 3 kamery u Pro modelů a 2 u základních dvou. Již delší čas se však hovoří o tom, že Apple přinese konečně periskopický teleobjektiv, nebo třeba i 8K video.

Cena a dostupnost

Velké téma kolem nových iPhonů je hlavně cena. Vše zdražuje, přes potraviny až po energie, a očekává se tedy, že se to dotkne i iPhonů. Pokud můžeme věřit tipérovi Danovi Ivesovi, ceny budou letos vypadat takto:

  • iPhone 14 – 899 dolarů (21 800 Kč bez DPH, oficiální česká cena asi 26 490 Kč vč. DPH)
  • iPhone 14 Max – 999 dolarů (24 200 Kč bez DPH, oficiální česká cena si 29 990 Kč vč. DPH)
  • iPhone 14 Pro – 1099 dolarů (26 600 Kč bez DPH, oficiální česká cena asi 31 990 Kč vč. DPH)
  • iPhone 14 Pro Max – 1199 dolarů (29 100 Kč bez DPH, oficiální česká cena asi 34 990 Kč vč. DPH)

Pokud jde o dostupnost, před pár hodinami se objevila zpráva, že Apple uvede nové telefony na konferenci pořádané ve středu 7. září, přičemž do prodeje novinky vstoupí už v pátek 16. září. S největší pravděpodobností budou iPhony v tento den dostupné i na českém trhu.

Zdroj: PhoneArena, Bloomberg

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení