Menu

iPhone jako doklad totožnosti: Apple získal zajímavý patent pro svůj smartphone

27.04.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
iPhone jako doklad totožnosti: Apple získal zajímavý patent pro svůj smartphone

iPhone jako doklad totožnosti: Apple získal zajímavý patent pro svůj smartphone | foto: Trac Vu/Unsplash

Firma Apple registrovala zajímavý patent, který naznačuje, že by uživatelé mohli mít v budoucnu iPhone i jako doklad totožnosti. 

Nový patent Applu se nazývá "Identity Credential Verification Techniques" a podle informací serveru Patently Apple jej výrobce zveřejnil na začátku dubna. Popisuje systém, který umožňuje uživatelům prokázat prostřednictvím mobilního zařízení, jakým je například iPhone, identifikační údaje.

V kombinaci se službou Apple Pay by se to v budoucnu dalo využít například k platbě za registraci vozidla nebo pokuty. Za tímto účelem by se ukládaly důležité identifikační údaje a informace, jako například otisky prstů, Face ID nebo jiné do budoucna používané biometrické informace – skeny oční duhovky a sítnice, hlasové záznamy, fotografie propojené s registrační značkou a dalšími důležitými informacemi o vozidle. Kromě společnosti Apple se očekává, že k uvedeným datům budou mít přístup i další státní instituce a nástroje e-governmentu.

Patent Apple: další možnosti využití digitální náhrady průkazu totožnosti

appleidcard

Nový patent Apple: budou se uživatelé v blízké budoucnosti moci prokázat pouze prostřednictvím iPhonu? | Zdroj: Mark Chan/Unsplash

Dalším možným využitím dokladů v mobilu by bylo prokazování totožnosti v průběhu policejních kontrol. V případě dopravních nehod by policisté například mohli pomocí systému Apple kontaktovat řidiče, a ti by si na základě obdržených pokynů vyměnili doklady totožnosti, aniž by při tom museli opustit vozidlo. Podle informací společnosti Apple by systém mohla využívat také zahraniční policie, která by z něj získávala informace o osobách, vstupujících do země.

Apple dále uvádí, že systém by se také mohl používat v restauracích, a to například pro kontrolu věku zákazníka při objednávce alkoholu. Podobné uplatnění lze najít i u obchodníků, například při nákupu tabákových výrobků.

Do budoucna by tak patent Applu v podstatě mohl nahradit klasické doklady totožnosti, anebo být alternativou jejich digitální podoby. Zda se "Identity Credential Verification Techniques" skutečně dostanou do budoucích modelů iPhonů je ale podobně, jako i u jiných podobných patentů od výrobců, těžké předvídat.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.