Menu

Jak se vyhnout zákeřným klíšťatům? Stačí vám k tomu mobilní telefon

22.05.2023 12:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Jak se vyhnout zákeřným klíšťatům? Stačí vám k tomu mobilní telefon

Jak se vyhnout zákeřným klíšťatům? Stačí vám k tomu mobilní telefon | foto: Erik Karits / Unsplash

Příchod jara a oteplení láká na venkovní aktivity, ať už jde o procházku do lesa, nebo piknik v parku. Jenomže to mimo jiné probouzí i zástupce snad nejotravnějších parazitů – klíšťata. Jak se jim jednoduše vyhnout za použití vašeho telefonu?

Státní zdravotní ústav (SZÚ), příspěvková organizace spadající přímo pod ministerstvo zdravotnictví, doporučuje lidem stáhnout si do mobilního telefonu speciální aplikaci Klíšťapka. Ta nabízí přesnou předpověď aktivity klíšťat, která se odvíjí nejen od teplot vzduchu, ale díky rozsáhlým sběrům klíšťat po celé České republice i od typu lesa, krajinných parametrů a nadmořské výšky.

Aplikace proti klíšťatům

Kromě toho, že díky aplikaci pro mobilní telefon zjistíte, kde je klíšťat více, zjistíte také, kterým místům se úplně vyhnout. Klíšťata totiž přenáší zákeřnou chorobu lymeskou borreliózu. Aplikace vás rovnou upozorní, která oblast je aktuálně zamořena klíšťaty s touto infekční nemocí.

„V průměru byla klíšťata z lesů po celé České republice pozitivní na borrelie v 10,4%. Pozitivita klíšťat se mezi různými lokalitami velmi lišila. Klíšťata ze sedmi lokalit z různých krajů nebyla vůbec infikována.  Naopak jsme zjistili nejvyšší pozitivitu, zhruba 30–40%, hned ve čtyřech lokalitách. Jde o místa v Jihočeském, Olomouckém, Moravskoslezském a Středočeském kraji,“  uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou borreliózu SZÚ, RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D.

Vzhledem k tomu, že na rozdíl od klíšťové encefalitidy na lymeskou borreliózu ještě neexistuje dostupné očkování, je potřeba se před klíšťaty aktivně chránit. SZÚ jednoznačně doporučuje při pobytu kdekoli v přírodě, tedy například i při procházce v městském parku vhodný oděv, na kterém budou klíšťata dobře viditelná, a hlavně použití repelentu s účinnou látkou DEET nebo IR3535. Při delším pobytu v přírodě je nutné nástřik repelentem, především na nohou, opakovat.

Stáhněte si Klíšťapku

Naštěstí i tyto informace a cenné rady obsahuje nová aplikace Klíšťapka. Tu si mohou již dnes stáhnout uživatelé operačního systému přímo z Google Play. Pro iPhony zatím k mání není, na této verzi se však pracuje. Kromě toho můžete navštívit webové rozhraní.

Zdroj: Klíšťapka web, SZÚ

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení