Menu

Jakými hrozbami byl loni nejvíce ohrožen český internet?

12.01.2018 15:58 | Milan Loucký + Přidat komentář
Jakými hrozbami byl loni nejvíce ohrožen český internet?

Jakými hrozbami byl loni nejvíce ohrožen český internet? | foto: CHIP

Dopad kampaně vyděračského ransomware WannaCry na Českou republiku byl i přes jeho medializaci minimální.

JS/Danger.ScriptAttachment a JS/ProxyChanger představovaly dvě největší internetové hrozby v České republice za loňský rok. Oba stály za téměř třetinou všech detekcí, které se snažily napadnout zařízení českých uživatelů. Třetí příčku mezi nejčastěji zachyceným malwarem obsadil Win32/Obfuscated.NJT, což je downloader, který do napadeného zařízení stahuje další škodlivé kódy. Vyplývá to z analýz společnosti ESET.

„Žebříček deseti nejčetnějších hrozeb zcela ovládly kódy, které se dají označit za tzv. obálky, tedy šiřitele dalšího nebezpečného malwaru. Šlo především o skriptové škodlivé kódy, dále droppery a downloadery, které samy o sobě nejsou tak nebezpečné, ale umožňují jiným, mnohem nebezpečnějším kódům, proniknout do napadeného zařízení a aktivovat se,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET.

JS/Danger.ScriptAttachment je označení pro potenciálně škodlivý kód v příloze e-mailu, zpravidla nebezpečný downloader, který otevírá zadní vrátka do operačního systému. Útočníci pak díky němu mohou propašovat do napadeného počítače další škodlivé kódy, nejčastěji vyděračské viry z rodiny ransomware. Ty zašifrují obsah napadeného zařízení a požadují od uživatele zaplacení výkupného.

„JS/Danger.ScriptAttachment byl použit i pro šíření nechvalně proslulého ransomwaru WannaCry. Přestože se této jednorázové kampani dostalo velké mediální pozornosti, České republiky se prakticky nedotkla. Její celkový podíl v přehledu nejčastějších hrozeb v loňském roce je tak mizivý, že jej v přehledu nenalezneme,“ vysvětluje Dvořák.

ESET zachytil v České republice pouze několik stovek detekcí WannaCry, což z celoročního hlediska představuje setiny promile podílu na všech zachycených internetových hrozbách. Pro srovnání: škodlivé kódy na předních příčkách žebříčku představovaly miliony detekcí. „Naši zákazníci byli navíc jako jedni z mála před útokem WannaCry chráněni, protože jsme na úrovni síťové detekce v předstihu zachytili exploitaci, která šířila malware mezi počítači,“ konstatuje Miroslav Dvořák.

Druhým nejčastějším škodlivým kódem zachyceným v roce 2017 společností ESET v České republice byl trojan JS/ProxyChanger. „Jde o trojského koně, který brání přístupu na určité webové stránky a přesměrovává provoz na konkrétní IP adresy. A může například oběť přesměrovat na web útočníka,“ popisuje způsob chování tohoto trojanu technický ředitel společnosti ESET.

Trojan Win32/Obfuscated.NJT na třetí příčce je downloader, který provádí infiltrace zařízení, jež souvisí s adwarem, tedy nevyžádanou reklamou.

Nejčastější internetové hrozby v České republice za rok 2017:

1. JS/Danger.ScriptAttachment (31,71 %)

2. JS/ProxyChanger (31,61 %)

3. Win32/Obfuscated.NJT (14,30 %)

4. VBS/TrojanDownloader.Agent (7,92 %)

5. JS/Chromex.Submelius (5,47 %)

6. JS/TrojanDownloader.Pegel (4,30 %)

7. JS/Kryptik (2,52 %)

8. Java/Kryptik (1,53 %)

9. Win32/Ramnit.A a Win32/Neshta.A (1,12 %)

10. PDF/TrojanDropper.Agent (0,63 %)

Poznámka: Procentuální podíl je pouze orientační a vychází z podílu 40 nejčastějších internetových hrozeb v roce 2017.

 

 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení