Když vám Windows zcela spadnou: nezoufejte, jsou metody, jak je znovu postavit na nohy
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Jakými hrozbami byl loni nejvíce ohrožen český internet? | foto: CHIP
Dopad kampaně vyděračského ransomware WannaCry na Českou republiku byl i přes jeho medializaci minimální.
JS/Danger.ScriptAttachment a JS/ProxyChanger představovaly dvě největší internetové hrozby v České republice za loňský rok. Oba stály za téměř třetinou všech detekcí, které se snažily napadnout zařízení českých uživatelů. Třetí příčku mezi nejčastěji zachyceným malwarem obsadil Win32/Obfuscated.NJT, což je downloader, který do napadeného zařízení stahuje další škodlivé kódy. Vyplývá to z analýz společnosti ESET.
„Žebříček deseti nejčetnějších hrozeb zcela ovládly kódy, které se dají označit za tzv. obálky, tedy šiřitele dalšího nebezpečného malwaru. Šlo především o skriptové škodlivé kódy, dále droppery a downloadery, které samy o sobě nejsou tak nebezpečné, ale umožňují jiným, mnohem nebezpečnějším kódům, proniknout do napadeného zařízení a aktivovat se,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET.
JS/Danger.ScriptAttachment je označení pro potenciálně škodlivý kód v příloze e-mailu, zpravidla nebezpečný downloader, který otevírá zadní vrátka do operačního systému. Útočníci pak díky němu mohou propašovat do napadeného počítače další škodlivé kódy, nejčastěji vyděračské viry z rodiny ransomware. Ty zašifrují obsah napadeného zařízení a požadují od uživatele zaplacení výkupného.
„JS/Danger.ScriptAttachment byl použit i pro šíření nechvalně proslulého ransomwaru WannaCry. Přestože se této jednorázové kampani dostalo velké mediální pozornosti, České republiky se prakticky nedotkla. Její celkový podíl v přehledu nejčastějších hrozeb v loňském roce je tak mizivý, že jej v přehledu nenalezneme,“ vysvětluje Dvořák.
ESET zachytil v České republice pouze několik stovek detekcí WannaCry, což z celoročního hlediska představuje setiny promile podílu na všech zachycených internetových hrozbách. Pro srovnání: škodlivé kódy na předních příčkách žebříčku představovaly miliony detekcí. „Naši zákazníci byli navíc jako jedni z mála před útokem WannaCry chráněni, protože jsme na úrovni síťové detekce v předstihu zachytili exploitaci, která šířila malware mezi počítači,“ konstatuje Miroslav Dvořák.
Druhým nejčastějším škodlivým kódem zachyceným v roce 2017 společností ESET v České republice byl trojan JS/ProxyChanger. „Jde o trojského koně, který brání přístupu na určité webové stránky a přesměrovává provoz na konkrétní IP adresy. A může například oběť přesměrovat na web útočníka,“ popisuje způsob chování tohoto trojanu technický ředitel společnosti ESET.
Trojan Win32/Obfuscated.NJT na třetí příčce je downloader, který provádí infiltrace zařízení, jež souvisí s adwarem, tedy nevyžádanou reklamou.
Nejčastější internetové hrozby v České republice za rok 2017:
1. JS/Danger.ScriptAttachment (31,71 %)
2. JS/ProxyChanger (31,61 %)
3. Win32/Obfuscated.NJT (14,30 %)
4. VBS/TrojanDownloader.Agent (7,92 %)
5. JS/Chromex.Submelius (5,47 %)
6. JS/TrojanDownloader.Pegel (4,30 %)
7. JS/Kryptik (2,52 %)
8. Java/Kryptik (1,53 %)
9. Win32/Ramnit.A a Win32/Neshta.A (1,12 %)
10. PDF/TrojanDropper.Agent (0,63 %)
Poznámka: Procentuální podíl je pouze orientační a vychází z podílu 40 nejčastějších internetových hrozeb v roce 2017.
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
"Hay soup" nebo "Timballo of aubergines" – s podobnými nabídkami se můžete setkat při svých…
Když nějaká aplikace zamrzne nebo se chcete podívat na vytížení systému či zkontrolovat…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…