Menu
CHIP Speedtest

Jde o lepší Firefox? Tajný tip na prohlížeč s prvotřídní funkcí

14.08.2020 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Jde o lepší Firefox? Tajný tip na prohlížeč s prvotřídní funkcí

Většina uživatelů Windows používá prohlížeč Chrome, Edge nebo Firefox. Vše co nabízejí umí i Vivaldi, a navíc ve verzi 3.2 výrazně vylepšuje jednu z nejdůležitějších funkcí pro video v prohlížeči.

Vivaldi je prohlížeč postavený na základech Chromia, rychlost a kompatibilita se všemi moderními webovými standardy naprosto odpovídá současným požadavkům. Přeci jen se ale od nejrozšířenějších browserů v něčem odlišuje: žádný z nich nenabízí tolik vestavěných možností personalizace. Cílem tvůrců je nabídnout uživatelům kompletní prohlížeč se všemi možnostmi, aniž by bylo potřeba dodatečně instalovat další rozšíření. Vivaldi ale zároveň chce být i snadno použitelný. Sečteno dohromady, nejde zrovna o jednoduchý úkol.

Stáhněte si prohlížeč Vivaldi

vivaldi-logo

Vivaldi 3.2

CHIP hodnotí Dobrý

Rychlý prohlížeč postavený na jádru Chromia a naprogramovaný zakladatelem Opery, Johnem von Tetzchnerem.

Stáhněte si

 

Výhody
podpora rozšíření pro Chrome
mnoho funkcí pro personalizaci
zabudované komfortní funkce
Nevýhody
není příliš rozšířený

Zlepšená funkce "obraz v obrazu"

vivaldi31

Vivaldi ve verzi 3.2 zlepšuje funkci "picture-in-picture".

Update na verzi 3.2 obsahuje jednu zajímavou funkci pro videa. Režim "obraz v obrazu" už bylo možné používat dříve, nicméně Vivaldi přidává další funkce, které tuto možnost sledování videí v samostatném plovoucím okně dále vylepšují. Videa se mohou nejen spouštět nezávisle na aktuálně prohlížené webové stránce, je tedy možné je sledovat v popředí i při surfování na jiných stránkách. Novinkou je tlačítko ztlumení (mute), které jednoduše vypne videa z platforem, jako například YouTube, Netflix nebo Twitch. Pomocí seznamu titulů můžete procházet jednotlivé položky a zabudované jsou základní ovládací prvky přehrávání a pozastavení.

Jinak aktualizace na verzi 3.2 obsahuje několik bezpečnostních záplat a drobné opravy chyb, mezi které patří například manipulace s kartami, synchronizace a automatické vyplňování. Výrobce uvádí na svých stránkách rozsáhlý seznam změn.

Jaké má Vivaldi výhody

vivaldi32

Žádný jiný prohlížeč nenabízí tolik zabudovaných možností osobního přizpůsobení, jako Vivaldi.

Jednou ze silných stránek prohlížeče Vivaldi je rozmanitost designu a možnost jeho uživatelského přizpůsobení. Obecně prohlížeč ukazuje prostřednictvím nově přepracované nabídky, jak snadné je provádět konkrétní uživatelské úpravy. Chrome a Firefox mohou v tomto ohledu jen závidět.

Dobrých výsledků Vivaldi dosahuje i v benchmarkových testech, nakonec jeho rychlost nepřekvapila díky jeho základu, využívajícímu jádro Chromium. Ale i v oblasti paměťových nároků se drží docela zpátky. Při testu běhu na akumulátor u notebooku došlo k vyčerpání kapacity po 425 minutách, což je podobné, jako u Chrome a Opery. Ve Vivaldi lze použít rozšíření pro Chrome a možné jsou i další individuální úpravy prohlížeče.

Jaké má Vivaldi nevýhody

vivaldi33

Co se týče ochrany a bezpečnosti dat, je stále co dohánět.

Vivaldi je prohlížeč vytvořený s péčí, ale co se týče bezpečnosti a ochrany dat, je stále co dohánět. Nelze například vypnout přenos telemetrických dat, neexistuje ochrana proti sledování a o správci hesel také nelze hovořit. V tomto ohledu nabízí pouze základ.

Pro uživatele Vivaldi je dobré aktualizaci instalovat

Vivaldi 3.2 není velkou aktualizací, která by překypovala novými funkcemi. Jde o solidní update, který dokončuje některé nedodělávky a přináší aktualizace zabezpečení. Malé, ale příjemné vylepšení funkce picture-in-picture, uživatelé prohlížeče ocení.

mohlo by vás také zajímat: bezplatný photoshop v prohlížeči? díky šikovnému freewaru to jde


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.