Menu

Ještě týdny po vypnutí podpory: nezáplatovaná Windows 7 běží na každém čtvrtém počítači

03.03.2020 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Ještě týdny po vypnutí podpory: nezáplatovaná Windows 7 běží na každém čtvrtém počítači

Ještě týdny po vypnutí podpory: nezáplatovaná Windows 7 běží na každém čtvrtém počítači | foto: CHIP

Starý operační systém Windows 7 stále běží na mnoha počítačích i po ukončení podpory. Pokud je to i váš případ, je dobré updatovat.

Podle únorových čísel serveru NetMarketShare používá Microsoftem již nepodporované Windows 7 stále přibližně 25,2 procenta uživatelů. Každý čtvrtý počítač běží s operačním systémem, který už není udržován a ve kterém už nejsou prováděny záplaty bezpečnostních mezer.

V budoucnu nadále poroste počet neopravených zranitelností, které mohou snadno využít útočníci.

Windows 7: stále více mezer v zabezpečení

windows71

Bezmála 26 procent všech uživatelů PC stále používá zastaralý operační systém Windows 7.

Společnosti a organizace si mohou od Microsoftu zakoupit prodloužení podpory aktualizacemi, které jim i nadále zaručují bezpečnostní updaty. Naopak soukromí uživatelé už k aktualizacím zabezpečení ztratili přístup v polovině ledna.

Situace s Windows 7 se týká i mnoha větších organizací a podniků. Pokud pokračují s Windows 7, buď je to bude stát nemalé peníze na aktualizacích nebo riskují bezpečnostní incidenty, ke kterým bude ICT infrastruktura s nezáplatovanými Windows 7 náchylná. Podle hodnocení odborníků může také dojít k porušení GDPR (Obecné nařízení na ochranu osobních údajů). Směrnice vyžaduje, aby se při zpracování osobních údajů pracovalo na nejmodernější technice. Společnosti, ale také lékaři nebo právníci, kteří zpracovávají a ukládají osobní údaje, by měli zvážit přechod na modernější technologie, pokud stále používají Windows 7 nebo Server 2008. V případě krádeže osobních údajů je může postihnout vyšší penalizace. Komplikace mohou nastat i s likvidací pojistné události, pokud používají některý z produktů pojištění kybernetických rizik.

Mohlo by vás také zajímat: Ještě populárnější než Ubuntu – Manjaro Linux

Přestože Windows 7 jsou považované za vyspělý operační systém a je mezi uživateli hodně oblíbený, v nedávné době v nich bylo objeveno více bezpečnostních mezer ve srovnání s předchozím obdobím. V roce 2010 bylo nalezeno pouze 64 bezpečnostních děr, v roce 2019 jich bylo 250 s oficiálně dokumentovanými problémy.

Windows 7: strach z vln útoků

windows72

Byť uživateli velmi oblíbený systém, přesto se může brzy stát velmi nebezpečným.

Po ukončení bezplatné podpory Windows 7 může nastat obdobná situace, jaká byla v případě ukončení podpory Windows XP. V roce 2017 kompromitovaly šifrovací trojany Wanna Cry a Petya počítače, na nichž nebyla opravena zranitelnost "EternalBlue". Tehdy neexistovaly aktualizace pro Windows XP po dobu tří let, takže zbývající instalace XP byly extrémně vystaveny zranitelnostem.

Čtěte dále → Pomocníci pro přechod na Windows 10

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení