Menu

Julian Assange se dostane z vězení, ne však na svobodu

15.12.2010 12:39 | Redakce Chip + Přidat komentář
Julian Assange se dostane z vězení, ne však na svobodu

Julian Assange se dostane z vězení, ne však na svobodu | foto: CHIP

Julian Assange bude moci vyčkat soudu o svém vydání do Švédska u přítele v Suffolku.

Julian Assange, zakladatel WikiLeaks, bude pravděpodobně v nejbližších dnech propuštěn na kauci, která byla stanovena na dvě stě tisíc liber, a další dvě osoby se musily jmenovitě zaručit dvaceti tisíci librami; švédští žalobci se proti jeho propuštění odvolali, ale nejspíše neuspějí.

Julian Assange ovšem nevyjde z vězení Wandsworth jako svobodný muž — bude pod přísným dozorem a soud o vydání do Švédska ho čeká příští rok. Julian se bude musit zdržovat v domě přítele Vaughana Smithe v Suffolku. Bude nosit elektronickou známku; dům nebude smět opouštět mezi desátou večerní a druhou ranní, a dále mezi desátou dopolední a druhou odpolední; nadto se každého večera ohlásí na policejní stanici.

Julian Assange nemá přístup k vlastním prostředkům a na kauci se složí jeho příznivci. Řada osobností nabídla po dvaceti tisících liber, mezi nimi nositel Nobelovy ceny sir John Sulston nebo Jemima Khan. Americký filmař Michael Moore nabídl dvacet tisíc dolarů.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení