Menu

Kdo má přístup k vašim datům? Skvělý bezplatný nástroj to odhalí

17.03.2020 14:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Kdo má přístup k vašim datům? Skvělý bezplatný nástroj to odhalí

Kdo má přístup k vašim datům? Skvělý bezplatný nástroj to odhalí | foto: CHIP

Pokud používáte online služby, což dnes dělá v podstatě každý, obvykle se registrujete prostřednictvím svého e-mailu, čísla telefonu nebo např. Google účtem. Službám také zpravidla udělujete rozsáhlý přístup k vašemu účtu.

Pomocí bezplatného nástroje Mine lze zjistit, které služby mají k vašemu účtu přístup, a často přináší pro uživatele překvapivé výsledky. Nevýhoda registrace na mnoha online službách je, že jsou velmi propojeny s našimi registračními údaji a účty, pokud například používáme pro registraci účet Google, Facebook nebo jiný na podobné službě či sociální síti (což se i přes uživatelské zjednodušení nedoporučuje). Mnoho z aplikací tak totiž získá přístup k našim soukromým datům. Bezplatná webová aplikace Mine pomůže zjistit, která služba a jaká data o vás shromažďuje.

Pokud si seznam projdete, může vás překvapit množství služeb, které jste testovali pouze jednou anebo používali pouze krátký čas, ale stále mají přístup k vašim údajům. Možná i po dobu několika let.

Praktický nástroj nabízí pohodlnou funkci, která vám umožní omezit přístup služeb k vašim soukromým datům a vyhodit nevyužívané služby, které jsou s vašim účtem neustále provázány.

Webová aplikace: Mine

mine-logo

Mine

CHIP hodnotí Velmi dobrá

Díky bezplatné webové aplikaci Mine můžete zjistit, které služby jsou propojeny s vaším e-mailovým účtem nebo účtem Google a můžete kontrolovat jejich přístup.

Vyzkoušejte si

Mine: webová aplikace vám dává zpětnou kontrolu nad vašimi osobními údaji

mine1

Kolik údajů sdělujete ostatním službám a aplikacím? Webová aplikace Mine ukazuje, které společnosti sbírají vaše data.

Chcete-li zjistit, které společnosti mají přístup k vašim osobním údajům, přihlaste se do webové aplikace Mine pomocí svého účtu Google nebo Microsoft. Bezplatný nástroj vám poté zobrazí všechny společnosti a poskytovatele, které jsou propojeny se zadaným účtem.

Mine rozlišuje mezi čtyřmi kategoriemi osobních údajů: finančními údaji, identifikačními údaji, informacemi ze sociálních sítí a vašim chováním v internetovém prostředí. Online služby, propojené s vašimi účty, jsou poté setříděny podle těchto kategorií. Máte tedy jednoznačný přehled o tom, jaká data o vás jednotlivé společnosti sbírají. Co je praktické: pokud přesunete ukazatel myši na název konkrétní firmy, můžete automaticky požádat o vymazání vašich osobních údajů kliknutím na položku "I don't need it/Nechci to". Bohužel to zatím fungovalo pouze pro několik služeb.

Služba se může stát nutností pro každého uživatele internetu

Věčný sběr dat o uživatelích na internetu nikdy nekončí. O to více potěší, že stále více nástrojů chce chránit soukromí uživatelů. Patří k nim i webová aplikace Mine. Pokud vývojáři dále rozšíří funkci automatického informování služeb o požadavku na mazání osobních údajů, bude tento nástroj naprostou nutností pro každého uživatele internetu.

Už nyní aplikace poskytuje dobrý přehled o tom, které aplikace sbírají vaše údaje. A pokud si takový přehled dobře prohlédnete, jistě rychle zrušíte minimálně jednu, možná i více nadbytečných služeb.

Mohlo by vás také zajímat: Nedbalost a chyby smartphonů – které PIN kódy nenabízí žádnou ochranu

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.