Telegram vzdoruje ruské cenzuře
WhatsApp a Telegram jsou v Rusku dvě nejvyužívanější chatovací aplikace a využívá je více než 60 % lidí. Ruskému režimu jsou však trnem v oku, protože dlouhodobě nedodržují zákony a nelze je nijak přirozeně cenzurovat. K zákazu WhatsAppu došlo už před několika dny a více než sto milionů uživatelů nesmí používat nástroj do americké Mety.
Nahnuté to má i Telegram. Ten původně založil ruský podnikatel Pavel Durov, který se v roce 2014 odstěhoval do zahraničí a veškerá infrastruktura potřebná pro provoz služby se tedy nachází v cizině.
Rusko začalo Telegram omezovat už před zhruba osmi lety, ale až nyní cenzorský úřad Roskomnadzor přistoupil k radikálnějšímu přiškrcení aktivity, kdy se mnohým uživatelům nenačítají obrázky, videa ani hlasové zprávy a celkový chod aplikace je radikálně pomalejší. Oficiálním důvodem, proč se to děje, je to, že Telegram nedodržuje ruské zákony a nejsou podnikány žádné kroky proti možným podvodům. Hlavní důvod je pravděpodobně jiný.
Úřady se tímto způsobem snaží dotlačit co nejvíce lidí k používání státem regulovaných aplikací, kde je cenzura jednoduše aplikovatelná. Podobná situace byla v roce 2018 v Íránu, kde úřady zakázaly Telegram, aby lidé přešli na státní alternativu. Jenže to se ukázalo jako neefektivní, protože většina Íránců Telegram nikdy neopustila.
Více problémů než užitku
Paradoxně na radikální omezení Telegramu nejvíce doplatila ruská armáda, která ho hojně využívá ke komunikaci na frontě. Přes něj se plánovaly útoky a chodilo skrze něj i pozorování pohybu nepřátel v okolí. V kombinaci s nedávným vypnutím Starlinku Elonem Muskem je to pro ruské snažení na Ukrajině velká pohroma.
Skrze Telegram lze sice s trochou štěstí komunikovat, ale i to se letos může změnit, protože Rusko údajně chystá jeho úplný zákaz okolo září letošního roku, kdy by měly proběhnout parlamentní volby.
Tyto zákazy jsou jen špičkou ledovce, protože v Rusku nefunguje bez pomoci VPN ani YouTube, Facebook, Instagram, aplikační obchody Google Play Store a App Store. Radikálně je omezena i většina platebních aplikací, jako jsou Revolut a PayPal. Navíc si v Rusku oficiálně nekoupíte iPhone, ani většinu telefonů s Androidem.
Zdroj: CNN, The Guardian