Menu

Konec Flash her: přesto si lze mnoho z klasických titulů stále zahrát

01.12.2020 18:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Konec Flash her: přesto si lze mnoho z klasických titulů stále zahrát

Konec Flash her: přesto si lze mnoho z klasických titulů stále zahrát | foto: Pexels/Rakicevic Nedad

31. prosince 2020 Adobe navždy ukončí vývojovou platformu Flash. Animace a prohlížečové hry, které využívaly tuto technologii, už nepůjde nadále používat. Pro jejich záchranu Internetový archiv vytvořil sbírku mnoha flashových pokladů.

Už dříve v roce 2017 společnost Adobe oznámila, že ukončí podporu vývojové platformy Flash. Na konci roku 2020 se čas naplní a nastane její konec.

Spolu s koncem Adobe Flash se ale také ztratí obrovské množství kreativního obsahu a aplikací, které mají svou hodnotu. Internetový archiv proto vytvořil sbírku známých aplikací a video her. Patří k nim i dlouholetá animovaná série "Homestar Runner" nebo rané flashové animace, jako například "Badger".

Internetový archiv: Flash hry a další obsah

flashgames-ilu

500 Flash her zdarma

CHIP hodnotí Dobré

Flash je mrtvý. Vlastně ne tak docela. Internetový archiv shromáždil nejoblíbenější Flash hry a animace z několika desetiletí, a lze je také přehrávat online.

Stáhněte si

 

Jak si lze přehrát obsah z archivu Flash

flashgames1

V internetovém archivu lze najít i spouštět mnoho obsahu, používajícího technologii Flash, a to i bez přehrávače. | Zdroj: Internet Archive/Software Library

Za účelem zachování možnosti prohlížení četného Flash obsahu posledních desetiletí použili tvůrci internetového archivu emulátor "Ruffle". Jeho prostřednictvím lze soubory Flash přehrávat i nadále. Ani k tomu není zapotřebí zásuvný modul. Vše, co potřebujete, je aktuální prohlížeč, který podporuje programovací jazyk WebAssembly. Splňují to všechny nejrozšířenější prohlížeče: Firefox, Chrome, a také Safari.

V současné době je k dispozici online přes 500 titulů obsahu Flash z období posledních desetiletí a přístup k nim je možný i bez instalace Flashe. Vývojáři mohou na webové stránky nahrávat i další soubory.

Adobe Flash Player: bezpečnostní riziko

Jistota konce aplikace Flash Player je známá už více než tři roky. V roce 2017 společnost Adobe oznámila, že podpora technologie Flash skončí spolu s koncem roku 2020. Už tehdy bylo rozhodnutí naléhavě nutné, protože Flash nevynikal jako inovativní standard, ale spíš jako bezpečnostní riziko. Vzhledem ke skutečnosti, že Flash byl velmi rozšířený, Adobe se rozhodla jej ukončovat postupně. I z toho důvodu poskytovatelé prohlížečů v posledních letech postupně snižovali podporu Flashe ve svých produktech.

Adobe končí s technologií Flash. Je to správné rozhodnutí?

88%
12%
Celkem hlasů: 141

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení