Menu

Konečně, Microsofte: profi nástroj bude součástí Windows 10

29.03.2021 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Konečně, Microsofte: profi nástroj bude součástí Windows 10

Konečně, Microsofte: profi nástroj bude součástí Windows 10 | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Operační systém Microsoftu je neustále rozšiřován a vylepšován pravidelnými aktualizacemi. Zastoupeno je vše od drobných oprav, přes zalepení bezpečnostních mezer, až po přidání nových funkcí. Díky sestavení Windows 10 Insider Preview 21337 si už můžete vyzkoušet chystané novinky naživo.

Mnohé součásti systému Windows už léta zůstávají stejné. U podzimní aktualizace se to ale má na mnoha místech změnit. Program Windows Insider nabízí první informace v předstihu.

Svěží vítr se objevuje například v oblasti virtuálních pracovních ploch. Ty si uživatelé budou moci uspořádat podle vlastních potřeb. Pro každou plochu také bude možné nastavit samostatné pozadí. Tímto způsobem půjde nejen třídit programy podle různých úkolů, ale také si zvolit stylově vhodný design.

Pravděpodobně největší změna se ale týká předinstalovaných nástrojů. Uživatelé by měli získat nejen Power Automate Desktop, ale také Windows Terminal, který byl dříve k dispozici pouze jako aplikace pro Windows 10. Kombinuje několik funkcí příkazového řádku a prostředí PowerShellu na jednom místě.

win-logo

Power automate desktop

CHIP hodnotí Dobrý

Nástroj pro automatizaci každodenních rutinních činností. Jeho cílem je zvýšení produktivity. Pro uživatele Windows 10 je k dispozici zdarma.

flow.microsoft.com/cs-cz/desktop/

 

Co je součástí Windows Terminalu

windows-terminal

Větší přehled v Terminalu poskytují nové možnosti karet. | Zdroj: GitHub/Microsoft/Terminal

Microsoft zveřejnil vývoj Windows Terminalu už před nějakou dobu na platformě GitHub. Pokud chcete, můžete tak sledovat jeho kód do posledního bitu. Pro uživatele, kteří by si jej chtěli vyzkoušet bez členství v programu Insider, je možné nástroj stáhnout z obchodu Microsoft Store. Nový program pro podporu práce v příkazovém řádku ale vyžaduje Windows 10 od verze 1903.

Velkou výhodou Terminalu je, že už nemusíte paralelně otevírat PowerShell, CMD a WSL, ale máte k dispozici vše v jednotném prostředí. Díky záložkám je možné platformy kombinovat v jednom okně. Kromě toho také jde upravit klávesové zkratky a nastavit vzhled pomocí JSON profilů.

Ve Windows Terminalu je také možné použití acrylic efektu u obrázku na pozadí a Microsoft pracuje na bezbariérovém přístupu k příkazovému řádku čili při ovládání pomáhá i hlasový vstup. Rozšířeny jsou i operace myší, například označování textu, a klávesové zkratky.

windowsterminal

Windows Terminal – aplikace pro Windows 10 v1.6.10571

CHIP hodnotí Dobrý

Nové prostředí příkazového řádku Windows 10 je nyní k dispozici k bezplatnému stažení v obchodě Microsoft Store a na platformě GitHub.

github.com/microsoft/terminal

 

Jinou možností je Terminus

terminus

Ať už jde o CMD nebo PowerShell, Terminus podporuje obojí. | Zdroj: Terminus

Pokud dáváte přednost softwaru, který nebyl vyvinutý Microsoftem, můžeme jako alternativu doporučit Terminus. Také nahradí prostředí příkazového řádku, které je součástí Windows, a podporuje příkazy CMD, PowerShell i WSL. Kromě toho je nástroj zcela kompatibilní s unicode a ukládá stav karet.

terminus-logo

Terminus 1.0.134 Alpha

CHIP hodnotí Dobrý

Open-sourcový nástroj dokazuje, že prostředí příkazového řádku ve Windows nemusí být nudné. Nabízí skvělý vzhled a chytré funkce.

eugeny.github.io/terminus/

 

Dobré vyhlídky na podzimní aktualizaci

Windows 10 Insider Preview naznačuje, že Microsoft připravuje pro podzimní aktualizaci mnoho zajímavých nových funkcí. Ať už čekáte na nové možnosti pro přehlednější práci nebo na více možností a jednotné prostředí při práci s terminálem, brzy se dočkáte.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Reakce na FRANTIŠEK MLEJNEK: Nevím proč by MS kvůli někomu, jako vy, kdo se v sytému moc nevyzná, neměl přidávat takovéto funkce. To je stejné, jako kdybyste řekl, že nevyužíváte zadní elektrická okénka u auta, tak proč by tam měla být. To že nepotřebujete propojovat sstém s něčím jiným neznamená, že to nepotřebuje nikdo, když už jsem si za w10 zaplatil, tak chci vidět pokrok. Jo a Cortinu neznám.

  Reagovat na komentář

  Již ho nějakou dobu testuju , je fain že lze nastavit například jako defaultní session wsl nebo power shell 7.1 ale práce se schránkou není dobře řešena a je co zlepšovat.

  V tom nastavení se nastavujou takové hodnoty připomínající windows registr které nejsou moc human friendly jako : „defaultProfile“: „{58ad8b0c-3ef8–5f4d-bc6f-13e4c00f2530}“

  ale je pravdou že jsem nahradil cmd právě windows terminalem.

  Reagovat na komentář

  Zbytečný gigant

  Podle mne tyhle vychytávky jsou dobré pro IT pracovníky, ale běžným uživatelům takovýhle gigant bude sloužit přinejlepším na 30 % svých možnosti, a to ještě nadsazuji. Předevčírem mi UPGRADE běžel v noci 3 hodiny, byl jsem vynervovaný, aby mi vůbec doběhl, a tak jsem skoro nespal. Měli by se pánové ze Silikónu zamyslet, zda by nešlo, aby byl systém stavebnicový.K čemu potřebuji funkce, spojující PC s kdovíjakými zařízeními? Třeba CORTINA mi akorát zabírá místo v paměti.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení