Menu

Konečně, Microsofte: Windows získají dlouho očekávaný nástroj – umožní videa obrazovky

03.03.2023 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Konečně, Microsofte: Windows získají dlouho očekávaný nástroj – umožní videa obrazovky

Konečně, Microsofte: Windows získají dlouho očekávaný nástroj – umožní videa obrazovky | foto: Wahid Khene/Unsplash

Pořízení snímku obrazovky není ani s palubními nástroji Windows žádný problém. Doposud ale nebylo možné pořizovat videa. To se díky velké aktualizaci Windows 11 mění.

Uživatelé Windows mají praktickou výhodu v tom, že si mohou na dílčí činnosti instalovat některý z často bohaté nabídky freewaru. Ne každý si ale chce svá Windows zaplácat desítkami drobných nástrojů. Někdy se poštěstí, že sám Microsoft časem přijde s vlastním řešením, které chybějící funkci doplňuje.

Přesně to už nastane brzy v podobě aktualizace Moment 2 pro Windows 11. V tuto chvíli je k dispozici na vyžádání a od 14. března bude uvolněna pro všechny uživatele v rámci březnového dne záplat. Bude také obsahovat jednu z dlouho očekávaných funkcí.

Pokud byste nechtěli čekat, můžete si Moment 2 update instalovat už nyní, a to buď jejím vyžádáním prostřednictvím služby Windows Update, nebo stažením 280MB souboru z katalogu aktualizací, který má Microsoft na svých stránkách.

Výstřižky: brzy bude možné pomocí palubního nástroje Windows pořizovat videa z obrazovky

Nástroj Výstřižky už existuje od dob nepříliš oblíbeného systému Windows Vista a už tehdy představoval praktický doplněk pro vytváření snímků obrazovky bez nutnosti instalovat software třetích stran. Přesto po mnoho let nenabízel zdaleka tolik, jako jiné bezplatné nástroje, například Greenshot.

Po úspěšné instalaci aktualizace Moment 2 by se pro uživatele Windows 11 mohl nástroj Výstřižky stát mnohem atraktivnější. Umožní nejen pořizování statických snímků obrazovky, ale také videí z obrazovky. Tuto funkci si už mohli vyzkoušet uživatelé verzí, které jsou k dispozici v programu Insider. Poprvé byla oznámena loni v říjnu.

Funkce pořizování videí z obrazovky pomocí nástroje Výstřižky bude určena především příležitostným uživatelům, kteří se obejdou bez rozsáhlejších nastavení. Ti, kdo by chtěli více, beztak sáhnou po samostatných nástrojích pro práci s videem.

Uživatelé Windows 10 mají smůlu

snippingtool

Doposud sloužil nástroj Výstřižek a Skica pouze pro pořizování statických snímků obrazovky. Aktualizace pro Windows 11 jej obohacuje i o možnost pořizování videí. | Zdroj: nástroj Výstřižek a skica

Nástroj Výstřižky ale funkci pořizování videí obrazovky nabídne pouze pro Windows 11. Pokud tedy stále pracujete s Windows 10, budete se muset odhodlat k upgradu nebo nové instalaci. Za předpokladu, že je váš hardware kompatibilní.

V opačném případě nezbyde, neš sáhnout po freewaru, který vám s tím pomůže. Na výběr máte z několika možností:

OBS Studio : program je k dispozici zcela zdarma, ale pro běžné uživatele může být příliš složitý. Na druhou stranu nabídne mnoho možností nastavení pro nahrávání videa a umí také streamovat.

Captura : tento nástroj je jednodušší a většině uživatelů postačí. Bohužel od roku 2018 jeho vývoj zamrzl. Nečekejte tedy žádné nové funkce.

oCam : jde o bohatě vybavený nahrávač obrazovky pro videa a statické snímky. Ve svém rozhraní ale zobrazuje reklamy. Pokud se nad to dokážete povznést, získáte praktický nástroj.

Microsoft v jistých ohledech není rychlík, ale nakonec to zvládne

Někdy to opravdu trvá desítky let. Microsoft ale nakonec své uživatele vyslyší a praktické funkce nativně zabuduje. Videorekordér pro záznam obrazovky bude jistě praktickým doplňkem pro běžné uživatele, kteří potřebují čas od času vytvořit třeba jednoduchý návod pro své blízké nebo přátele. Náročnější uživatelé pravděpodobně sáhnou po nástroji, který toho přeci jen nabídne více.

Zdroj: Greenshot, OBS Studio, CapturaoCam

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Ve Windows 10 použijete klávesovou zkratku „Win + Alt + R“ a začnete nahrávat video obrazovky, takže tato funkce tam je již dávno..

  Reagovat na komentář

  Ještě jinak.

  Tak jsem to tedy prostudoval a pravda – xbox-game-bar je typická MS polovičatost a šlendrián – umožňuje nahrávat pouze dění jen v rámci jedné aplikace a ještě ne všech. Bohužel neumožňuje nahrávat celou plochu a dění na ní. No, co na adresu MS zase dodat ..

  Reagovat na komentář

  A ještě jinak

  Reakce na Ventero:
  Také to umí nástroje instalované s ovladači GPU AMD a nVidia.

  Reagovat na komentář

  Nesrovnalost

  Měl jsem za to, že tahle možnost ve W10 dávno je v nativně instalované aplikaci xbox-game-bar:
  https://www.pcworld.cz/…ox-game-bar/

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení