Menu

Konkurence Androidu od Huawei: první pohled odhaluje řadu funkcí

04.05.2021 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Konkurence Androidu od Huawei: první pohled odhaluje řadu funkcí

Konkurence Androidu od Huawei: první pohled odhaluje řadu funkcí | foto: THAM YUAN YUAN/Pixabay

Od okamžiku výrazných omezení ze strany americké vlády už čínský Huawei nějakou dobu usilovně pracuje na vlastním operačním systému HarmonyOS. Na webu se objevilo video jeho nejnovější verze, které nabízí první pohledy na design a některé zajímavé nové funkce.

Vzhledem k tomu, že po obchodních omezeních zavedených americkou administrativou pod vedením Donalda Trumpa už Huawei nesmí své nové smartphony vybavovat operačním systémem Android od Googlu, čínský výrobce usilovně pracuje na vlastní alternativě HarmonyOS.

Aktuální zprávy naznačují, že Huawei je v závěrečné fázi vývoje nejnovější verze HarmonyOS 2.0. Její vydání se očekává už v červnu tohoto roku. Podle informací serveru GSMArena se nyní na internetu objevilo video, které ukazuje běh nejnovější verze operačního systému na telefonu Huawei Mate X2. Píše o tom ve svém příspěvku s názvem "Check this video of Harmony OS 2.0 running on Huawei Mate X2".

| Zdroj: YouTube/Creator Studio

Huawei HarmonyOS 2.0: inovace, které jsou viditelné ve videu

Co je patrné na první pohled: jistou podobnost se systémem Android od Google lze popřít jen stěží. Zejména v navigační liště, ikonách a celkovém designu uživatelského rozhraní je podobnost nepopiratelná. Bez ohledu na to, kde se na domovské obrazovce nacházíte, přejetím prstem směrem dolů se otevře funkce vyhledávání v zařízení. Jedná se pravděpodobně o vlastní výtvor společnosti Huawei: Petal Search.

Podobně jako v systému Android lze Ovládací centrum spustit tažením od horního okraje obrazovky směrem dolů. V systému HarmonyOS však zřejmě musíte táhnout z pravého horního rohu šikmo doleva. Oznámení lze otevřít pomocí zrcadlově obráceného gesta.

Není jasné, zda budou gesta přejetí prstem (swipe) nakonec použitelná i v klasických smartphonech. Huawei Mate X2 je skládací smartphone, který lze rozložit na formát tabletu, a nabízí tak podstatně větší displej.

Co je zajímavé, pomocí blíže nespecifikovaného ovládacího gesta lze v jednotlivých aplikacích otevřít malé vyskakovací okno, které zřejmě zobrazuje některé důležité informace o programech, aniž byste je museli otevírat. Na videu je to vidět v aplikaci Huawei pro předpověď počasí, kde jsou uvedeny některé informace o teplotě pro aktuální den. Ve vyskakovacím okně zobrazuje systém HarmonyOS také některé další informace o kalendáři a fitness aplikaci.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení