Menu

Konkurence pro WinRAR a 7-Zip: silný komprimační nástroj dostal velkou aktualizaci

16.06.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Konkurence pro WinRAR a 7-Zip: silný komprimační nástroj dostal velkou aktualizaci

Konkurence pro WinRAR a 7-Zip: silný komprimační nástroj dostal velkou aktualizaci | foto: Kira auf der Heide/Unsplash

Pokud jde o práci s archivy, jako jsou ZIP, RAR nebo jiné formáty, většina uživatelů nakonec sáhne po programech 7-Zip nebo WinRAR. Oba nástroje jsou skvělé, ale stejně výkonný bezplatný nástroj PeaZip je často neprávem přehlížen. Nyní se dočkal zásadní aktualizace.

Co mají společného soubory ZIP, DEB, RAR, 7Z a TAR.GZ? Všechny tyto typy souborů jsou komprimované archivy, které musíte rozbalit. To umí mnoho programů, včetně klasických WinRAR a 7-Zip, ale ne všechny tyto nástroje si poradí s každým formátem. Opensourcový software PeaZip není na trhu novinkou, je známý už přibližně 15 let. Podporuje 218 různých formátů souborů a nabízí mnoho dalších funkcí. Pokud jste program ještě nikdy nevyzkoušeli, je nyní vhodný okamžik.

PeaZip je nyní k dispozici ke stažení ve verzi 8. Kromě drobných kosmetických změn v grafice (ikony, stylové menu) se tvůrci vrhli především na strukturu kódu, například na správu různých typů kontejnerů, zpracování formátu TAR nebo skriptovací funkce. Součástí nové verze je interní archivní formát PEA, který běží i na pozadí a může spolupracovat s dalšími programy. Bylo také aktualizováno vyhledávání a generátor hesel. Podrobný přehled všech změn najdete v seznamu změn od výrobce.

peazip-logo

PeaZip 8

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Open sourcový komprimační program, optimalizovaný pro 64bitové systémy. K dispozici je i 32bitová varianta.

Stáhněte si
peazip-logo

PeaZip 8 Portable

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Přenositelná verze programu, která funguje i bez nutnosti instalace.

Stáhněte si

 

PeaZip 8: co komprimační nástroj dokáže

peazip

Program také provádí analýzu souborů a v případě potřeby je dokáže nenávratně odstranit. | Zdroj: PeaZip

Instalace PeaZipu nebo spuštění jeho přenosné verze vyvolá nepříjemnou varovnou zprávu programu Windows Defender. Nenechte se tím vyvést z míry, je to jen proto, že software nemá digitální podpis. Komprimační program můžete i přesto bez obav používat.

Pomocí PeaZipu můžete otevřít a prohledávat zabalené archivy a samozřejmě je stisknutím tlačítka rozbalit. To vše funguje v prostředí přehledného rozhraní nebo přes zástupce v kontextové nabídce Průzkumníka. Pokud jste obdrželi archivní soubor, který nelze rozbalit pomocí vestavěných nástrojů systému Windows, PeaZip váš problém téměř jistě vyřeší. Otevírá i méně časté archivy, jako je DEB nebo PAQ, ale samozřejmě i běžné formáty, jako je ZIP, 7ZIP, RAR nebo ISO.

Pomocí aplikace PeaZip můžete samozřejmě snadno vytvářet i vlastní archivy. Pokud chcete mít jistotu, můžete kromě obvyklého hesla vytvořit i soubor s klíčem – bez něj nepůjde archiv rozbalit. Nástroj podporuje různé skiny a lze jej vizuálně přizpůsobit individuálním přáním, například barvou a průhledností uživatelského rozhraní.

Pomocí programu PeaZip můžete archivy analyzovat, opravovat poškozené soubory ARC nebo RAR, prověřovat kontrolní součty nebo soubory bezpečně mazat. Tvůrci program také otestovali benchmarkem. Pokud vás zajímá, jak to dopadlo z hlediska porovnání s WinRAR a 7-Zip, výsledky jsou k dispozici.

Otestovat nebude ztráta času

Uživatelé, kteří pracují v prostředí Windows s archivy, používají většinou programy 7-Zip nebo WinRAR. PeaZip ale také rozhodně stojí za vyzkoušení. Nabízí přehledné rozhraní, je rychlý a obsahuje mnoho zajímavých funkcí.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení