Menu
CHIP Speedtest

Aplikace, která zvládne vše: jak automatizovat celý smartphone

13.11.2019 12:00 | Jiří Palyza
Aplikace, která zvládne vše: jak automatizovat celý smartphone

Smartphony se stávají stále výkonnějšími a schopnějšími, přesto se mnoho funkcí stále spouští ručně. Existují však aplikace, které vám celý smartphone dokážou automatizovat.

Potřebujete připomenout, abyste pravidelně pili? Chcete vypnout Bluetooth, jakmile jsou sluchátka mimo dosah? Nechcete dostávat žádná upozornění z e-mailu po 18.00 hod.? Všechny tyto úkoly nejsou pro váš smartphone žádný problém. To vše však musíte ve většině případů nastavit ručně. Automatické možnosti nastavení nabízí jen několik výrobců. Pokud však chcete ušetřit úsilí, existují některé aplikace, které vám pomohou. Můžete je použít k automatizaci téměř všech funkcí vašeho smartphonu.

ifthanthat-logo
IFTTT - Aplikace pro Android
Prostřednictvím IFTTT můžete automatizovat aplikace, nástroje pro chytrou domácnost a další nástroje přímo v telefonu s Androidem.

 

IFTTT: jednoduché příkazy pro celou domácnost

ifthanthat1

Pomocí programu IFTTT můžete vytvářet jednoduché zkratky a spárovat aplikace.

IFTTT je zkratkou pro výraz if than that. Klasický výraz pro podmínečné vykonávání funkcí je i základním principem, podle kterého celá aplikace funguje. Pokud se něco stane, pokud se splní nastavené podmínky, spustí se další akce. To můžete vidět v tisících appletů, které jsou k dispozici pro Android, iOS i na webu. Můžete použít kterýkoliv z nich.

V aplikaci můžete také vytvořit svůj vlastní applet v sekci "Vytvořte si vlastní". Nejprve vyberete podmínku, kterou je potřeba splnit, aby se spustila konkrétní akce. Může to být čas, kdy opustíte určité místo, nebo obdržený e-mail. Poté si můžete vybrat, jaká akce má být spuštěna. Můžete např. obdržet oznámení, nebo přidat položku do svého kalendáře.

Co je praktické: IFTTT se neomezuje pouze na váš smartphone. Kromě mobilního telefonu a počítače lze aplikaci použít k automatizaci celého domu. Předpokladem je pouze to, že máte prvky chytré domácnosti. Nástrojem můžete např. zastavit robotický vysavač, jakmile přijmete hovor, nebo automaticky zapne vaše žárovky při západu slunce, pokud disponujete typem Philips Hue.

Klávesové zkratky Apple: automatizace na iPhonu

ifthanthat2

Aplikace pro využití klávesových zkratek pochází přímo z dílny Apple.

Uživatelé iPhonu jsou v oblastech automatizace na tom mnohem lépe, než uživatelé Androidu. Před více než rokem se do App Store dostaly bezplatné aplikace, které nabízejí podobné funkce jako IFTTT. Vzhledem k tomu, že jejich autorem je Apple, jsou jejich pravomoce mnohem větší. V Galerii najdete také aplikace ostatních vývojářů, které jsou podporovány nástrojem Apple. Můžete si tak ušetřit vytváření příkazů a použít už předem připravená schemata.

Automat pro pokročilé uživatele

ifthanthat3

Vývojové diagramy automatizace lze použít k vytvoření komplikovanějších řetězců příkazů.

Jednodušší aplikace jsou pěkné a dobré, ale žádné neohraničené možnosti nenabízejí. Nelze automatizovat aplikace, které nejsou kompatibilní s IFTTT a ani rozsáhlé zásahy do systému Android nejsou možné. Existují však aplikace, které fungují jako automat.

To ale vyžaduje pokročilé znalosti, pro jednodušší úkoly je vhodnější IFTTT. V automatu lze instrukce sestavovat pomocí vývojových diagramů, aby bylo možné realizovat mnohem složitější úkoly s více podmínkami. Kromě toho můžete v aplikacích měnit nastavení, na mobilních telefonech s přístupem root i poměrně dalekosáhle. Celý smartphone tak může být automatizován a například můžete v určitých časech vypínat upozornění na jednotlivé aplikace. Existuje velká komunita, jejíž hotové automatizační algoritmy lze jednoduše použít.

automate-logo
Automate - Android App 1.20.5
S bezplatnou aplikací Android App Automate nastavujete automatické příkazy pro váš smartphone a šetříte čas i nervy.

 

Snadná automatizace

S každým updatem Androidu přichází více funkcí, a také Apple přináší na iPhony ambiciozní rozšíření. Existují však úkoly, které ne každý telefon dokáže, a stále existuje prostor pro zlepšení, zejména v oblastech automatizace. U služeb, jako IFTTT, časová oznámení a podobní pomocníci nepředstavují problém. Pokud chcete programovat delší příkazy s několika podmínkami, bude vás to stát nějaký čas, ale získáte mocné nástroje pomocí aplikací, jako např. Automate.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení