Menu

Chytré svícení

26.04.2015 11:45 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Chytré svícení

Chytré svícení | foto: CHIP

Otestovali jsme Belkin WeMo LED Lighting Starter Set, který obsahuje dvě LED žárovky a řídící jednotku. Žárovky můžete naprogramovat, nebo je bezdrátově ovládat z chytrých telefonů a tabletů.

belkin-wemo-led-lighting-starter-set-nahled

LED žárovky jsou díky svým praktickým vlastnostem, především nižší spotřebě energie a delší životnosti, čím dál populárnější a často se kombinují i se zařízeními „chytré domácnosti“. Belkin dodává set Belkin WeMo LED Lighting Starter Set, který obsahuje dvě LED žárovky, které se prostřednictvím jednotky WeMo Link dají bezdrátově ovládat z chytrých telefonů a tabletů.

Instalace je poměrně jednoduchá. Žárovky se montují do klasické objímky E26 a jednotka WeMo Link se zasune do jakékoli zásuvky v dosahu domácí Wi-Fi sítě. Po stažení aplikace se spustí průvodce instalací. S mobilem nebo tabletem se nejdříve připojíte přes Wi-Fi k WeMo Linku a provedete prvotní nastavení sítě. Pak už WeMo Link komunikuje s vaší domácí Wi-Fi a dále přes technologii ZigBee můžete ovládat žárovky – vypínat je nebo měnit jejich jas a to i na dálku v podstatě z jakéhokoli místa, kde máte přístup na internet.

screenshot-2015-04-08-23-55-25-nahled

Až na to, že v aplikaci zůstaly některé pokyny i ikony v čínštině, je instalace jednoduchá. Aplikace pro ovládání nazvaná WEMO je dostupná pro Android, iOS i pro Kindle. Nastavit můžete i různá pravidla pro automatické zhasínání nebo rozsvícení žárovek, například při východu a západu slunce (zadáte místo a aplikace si pak najde přesné časové údaje o východu a západu slunce), nebo můžete simulovat funkci zabydlení kvůli zlodějům. K systému můžete přidávat další žárovky (za 900 Kč) a sdružovat je do skupin (např. světlo obývák), které se pak ovládají najednou. Přikoupit můžete například i detektor pohybu, takže světlo se zapne, když vstoupíte do místnosti, případně i další zařízení s podporou ZigBee, kterých Belkin dodává víc – například IP kameru, zásuvky, dětskou chůvičku. Nepraktické je, že sice ušetříte za svícení LED žárovkami, ale spotřeba elektřiny stoupne kvůli provozu WeMo Linku (1,6 W) i jednotlivých žárovek (0,4 W), které odebírají proud, i když nesvítí a čekají na pokyn. Když svítí, spotřebují 9,3 W a nahradí zhruba 60W klasickou žárovku.

 

Technická data Belkin WeMo LED Lighting Starter Set

  • Požadavky: klasické objímky, domácí Wi-Fi síť 802.11n
  • Technologie ovládání: ZigBee IEEE 802.15.4
  • Výstupní teplota žárovek: 3 000 K
  • Životnost žárovek: 25 000 hodin
  • Cena: 3 100 Kč
  • Známka Chipu: dobrý (1,4)

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení