Menu

Dlouho očekávaná a posléze zrušená funkce Windows: přeci jen se do Windows 10 vrátí

13.03.2020 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Dlouho očekávaná a posléze zrušená funkce Windows: přeci jen se do Windows 10 vrátí

Dlouho očekávaná a posléze zrušená funkce Windows: přeci jen se do Windows 10 vrátí | foto: CHIP

Byla to jedna z funkcí, kterou si uživatelé Windows 10 stále přejí: integrace karet přímo do operačního systému. Microsoft projekt minulý rok pohřbil, nyní existují náznaky návratu.

Karty pravděpodobně zná každý uživatel PC. Tato praktická funkce uživatelského rozhraní, která například rozděluje okna prohlížeče, je už léty prověřená a osvědčila se. To je pravděpodobně i důvod, proč se už před několika lety Microsoft na karty více soustředil a chtěl je integrovat do Windows 10 pod kódovým názvem "Sets". Uživatelé byli nadšení. Do dnešního dne jde o funkci, kterou by mnozí ve Windows 10 viděli rádi.

Avšak brzy po provedení prvních testů Microsoft změnil své plány. Sady byly příliš komplikované. Nyní se ale znovu objevily informace o návratu této funkcionality. Ve zdrojovém kódu dřívější verze sady SDK najdete odkazy. Bezmála už před rokem Microsoft oznámil, že bude v práci na této funkci pokračovat. Vzhledem k jejímu rozsahu na sebe její oficiální uvedení přeci jen ještě nechá nějakou dobu čekat. Netrpěliví uživatelé mohou ale přesto použít alternativu.

Použití karet ve Windows

windowssets1

Nástroje, jako například Multrin, nabízejí náhled na budoucí funkci Sets ve Windows.

Přes všechny naděje, které mohou mít fanoušci Windows, v současné době to spíš vypadá, že v dohledné době karty ve Windows nebudou; alespoň jako oficiální funkce Microsoftu. Nemusíme se jich ale úplně vzdávat. Karty do Windows zavádějí i jiné nástroje, např. rozšíření QTTabBar pro Explorer, o kterém jsme psali před pár dny. Multitrin si dokonce stanovil cíl implementace sady Microsoft Sets.

Můžete jej použít k přetažení jakéhokoliv programu Windows do komplexního okna a jeho uživatelské rozhraní se umístí do karty. Na jednotlivých kartách můžete kombinovat například Průzkumník, Firefox a přehrávač médií, pomocí karet lze mezi nimi snadno přepínat. Stojí za to tuto zajímavost vyzkoušet.

Stáhněte si: Multitrin

multitrin-logo

Multrin 1.2.1

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Pomocí tohoto nástroje můžete znovu získat funkcionalitu karet, očekávaných Windows 10 Sets, kterou Microsoft prozatím stáhl. S Multrinem získáte dobrý přehled o otevřených oknech.

Stáhněte si

Microsoft chtěl příliš mnoho

Microsoft nechtěl funkci karet implementovat pouze do prohlížeče, jeho ambicí bylo znovu přivést k životu myšlenku Tabs do Windows. To co jsme měli šanci na toto téma vidět, bylo příliš komplikované a náchylné k chybám. V současné době není jasné, co Microsoft plánuje s kartami dělat. Alespoň v blízké budoucnosti nemůžeme nic očekávat. Pokud si tedy uživatelé chtějí funkcionalitu karet užít i mimo prohlížeč, musí použít a instalovat alternativní nástroje.

Mohlo by vás také zajímat: Zajímavé rozšiřující nástroje pro Průzkumník ve Windows

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení