Menu
CHIP Speedtest

Pohledný jako MacOS, ale s otevřeným kódem: Elementary OS 5.1 je tu

05.12.2019 13:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Pohledný jako MacOS, ale s otevřeným kódem: Elementary OS 5.1 je tu

Elementary OS je bezplatná distribuce Linuxu, která nejenže vypadá dobře díky své stylové ploše Pantheon, ale také zpřístupňuje jinak velmi složitý operační systém méně zkušeným uživatelům.

Nyní je Elementary OS k dispozici ve verzi 5.1 "Hera". Většina linuxových distribucí odradí běžné uživatele, protože vyžadují hodně ručního zadávání prostřednictvím terminálu. Je tedy více pravděpodobné, že osloví zkušenější uživatele s programovacími schopnostmi. S Elementary OS je to ale jiné. S vestavěnou pracovní plochou Pantheon připomíná líbivé distribuce Mac OS a je zaměřen na všechny, kdo chtějí používat Linux aniž by spoléhali na terminálové vstupy. Stažitelná verze Linuxu Elementary OS byla nyní vydána ve verzi 5.1 "Hera".

Elementary OS 5.1 "Hera": co je nového

elementaryos1

Elementary OS 5.1 přichází s přepracovanou přihlašovací obrazovkou.

Elementary OS bude pravidelně aktualizován nejnovějšími záplatami zabezpečení a malými vylepšeními včetně nových funkcí. Nyní tvůrci po roce vývoje konečně vydali hlavní aktualizaci na verzi 5.1, která zahrnuje mnoho nových funkcí, neexistujících ve verzi 5.0.

Změny jsou patrné už při prvním spuštění. Po instalaci budete krok za krokem provedeni nejdůležitějšími možnostmi. Můžete tak povolit nebo zakázat přístup k vašim údajům o poloze, chránit oči nastavením nočního režimu a zvolit automatické čištění pevného disku.

Nová je také stránka přihlášení. Zde na první pohled uvidíte všechny své účty a získáte náhled na aktuální plochu. Tímto způsobem se rychle zorientujete pokud systém používá více profilů.

Aby byla instalace softwaru na linuxový systém obzvlášť usnadněna, nabízí samotný Elementary OS App Center s pěkným výběrem nástrojů pro každodenní použití. Alternativně můžete použít přidanou podporu Flatpak. Můžete tak instalovat aplikace, které jsou v rámci této podpory poskytovány, a to přímo z webu Flathub. Nemusíte přitom ani jednou otevřít příkazový řádek. Dokonce i software, který není dostupný v App Centru, získáte dětsky snadno. Mimo jiné jde i o špičkové nástroje, mezi které patří Spotify, Shotcut a Slack.

Kromě toho byl samozřejmě vylepšen samotný systém a mnoho aplikací. Všechny detaily ohledně změn lze nalézt v extrémně podrobném blogu vývojářů.

elementaryos-logo
Elementary OS - Hera 5.1    
"Elementary OS" je elegantní Linux, který boduje líbivým vzhledem ve stylu MacOS X.

 

Elementary OS 5.1 "Hera": pracovní plocha Pantheon silně připomíná MacOS.

elementaryos2

Elementary OS je linuxová distribuce, která se opticky podobá MacOS a chce oslovit běžné uživatele.

Pracovní plocha Pantheon byla exkluzivně vyvinuta pro Elementary OS a nelze u ní popřít inspiraci vzhledem operačního systému Apple. Pantheon má v horní části diskrétní lištu, ve které můžete nastavit datum, čas, vyhledávání aplikací a najdete zde ikony pro ovládání funkcí systému, jako je WiFi, bluetooth a tlačítko vypnutí. Na spodní části obrazovky uprostřed najdete dokovací panel s nejpoužívanějšími aplikacemi.

Ikony předem instalovaných aplikací a složek svým designem také připomínají MacOS a perfektně se integrují do celkového konceptu. Aplikace můžete najít buď pomocí vyhledávací funkce, matice nebo seřazené podle kategorií. Praktický režim obraz v obraze vám umožní změnit jakékoliv okno na menší okno náhledu, což může být užitečné, pokud chcete v rámci hlavní činnosti např. sledovat video. Kromě toho lze v nastavení zobrazit všechny klávesové zkratky a přiřadit jim funkce.

Jako základ používá Elementary OS linuxovou verzi Ubuntu 18.04.3 LTS s instalačním programem Ubiquity. Používá se linuxové jádro verze 5.00.

Elementary OS: bezplatný software a open source

elementaryos3

V nastavení systému Elementary OS lze zobrazit všechny klávesové zkratky.

Programy předinstalované v systému Elementary OS 5.1 pokrývají všechny základní funkce, které potřebujete v operačním systému, aniž by zbytečně zabíraly kapacitu pevného disku. Internet můžete používat pomocí prohlížeče Epiphany a máte k dispozici již předem instalované aplikace pro přehrávání videí a hudby, prohlížení fotografií a pro stahování e-mailů.

Elementary OS se spoléhá výhradně na model s otevřeným zdrojovým kódem. To platí jak pro samotný operační systém, tak pro obchod s aplikacemi, kde můžete najít a nainstalovat software speciálně vyvinutý pro operační systém i programy Ubuntu.

Můžete si koupit jakýkoli program za cenu navrženou vývojářem, nebo můžete zadat vlastní cenu, která samozřejmě může být nulová.

Příjemná distribuce, která Linux zpřístupňuje nejširší skupině zájemců

Vzhledem k technické složitosti má mnoho uživatelů z Linuxu obavy, které jsou v případě mnoha distribucí zcela neopodstatněné. Vývojáři systému Elementary OS 5.1 "Hera" chtějí v tomto bodě uživatele uklidnit a vyvinuli operační systém, který jej zpřístupňuje všem, obchází složité zadávání z příkazového řádku a respektuje soukromí uživatelů.

Kromě toho Elementary OS se svým desktopem Pantheon vypadá velmi elegantně a je k dispozici zcela zdarma. Pokud se vám operační systém líbí, vývojáře samozřejmě můžete podpořit zaplacením částky dle vlastní volby.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení