Menu

Test: Huawei MateBook X Pro 2022

01.09.2022 17:17 | Michal Bareš + Přidat komentář
Test: Huawei MateBook X Pro 2022

Test: Huawei MateBook X Pro 2022 | foto: Chip

Exkluzivní lehký a perfektně zpracovaný notebook s nejnovější generací procesoru Intel Alder Lake kombinuje perfektní 14,2” displej s vysokým rozlišením, výbornou klávesnici s extrémně velkým a chytrým touchpadem a celkově vynikající mobilitou.

Kvalitou zpracování, výkonem a mobilitou je na naprosté špičce ultrapřenosných notebooků určených pro nejnáročnější a nejbohatší uživatele. Huawei se v tomto případě rozhodně nedržel při zemi. Nejprve ze všeho nás na notebooku zaujala příjemná měkká povrchová úprava připomínající na dotyk gumu, která se nachází nejen na víku displeje, ale i okolo klávesnice a touchpadu. Díky ní nezůstávají na tmavě modrém těle otisky prstů ani škrábance. Konstrukce hořčíkovo-hliníkového šasi odolává torzi a kryt displeje je pevný. Do tenkého těla výrobce zamontoval pouze USB-C konektory, jsou zde ale celkem čtyři a podporují jak dobíjení, tak přenos dat na externí monitor (dva 4K při 60 Hz, jeden 8K při 30 Hz). Dva USB-C porty podporují Thunderbolt 4 s přenosovou rychlostí 40 Gb/s. Dále je zde pouze 3,5mm audiozdířka. Součástí balení je redukce z USB-C na USB-A, ovšem už ne redukce z USB-C na HDMI, takže pokud si přejete připojit starší monitor s HDMI a bez USB-C vstupu, budete muset ještě dokoupit vlastní redukci. Ta nebývá drahá, ale přeci jen u notebooku za tuto cenu by mohla být v balení. Součástí dodávky je ale příjemně malý a lehký 90W napájecí adaptér (60 x 28 x 80 mm, 185 g) s USB-C konektorem i potřebný USB-C/C kabel o délce 180 cm.  

povrch-notebooku

Povrch notebooku Huawei MateBook X Pro 2022, zdroj: Chip

Na špičkové úrovni je i 14,2” displej s 3K rozlišením 3 120 x 2 080 bodů, který pokrývá více než 92 % plochy víka, takže zobrazovací plochu obklopují jen minimální rámečky o šířce 5 mm. Povrch displeje je dotykový a poněkud lesklý, ovšem vysokou svítivostí přebíjí možné odrazy externích světelných zdrojů, takže s notebookem lze snadno pracovat i na přímém slunci, navíc je povrch pokrytý nanovrstvou redukující odrazy o 60 %. Oceňujeme, že výrobce myslel i na uživatele, kteří rádi pracují v noci a umožnil stažení jasu displeje téměř na maximum, takže s notebookem by se dalo bez zbytečné zátěže zraku pracovat i v naprosté tmě. Displej je kalibrován na přesné barvy s minimální barevnou odchylkou Delta <1 a pokrývá rozsah škály DCI-P3 (120 % sRGB) s certifikací HDR 400. K plynulosti obrazu přispívá 90Hz obnovovací frekvence. 

sledovani-filmu-na-slunci

Displej notebooku Huawei MateBook X Pro 2022 umožňuje pohodlné sledování obrazu i na přímém slunci, zdroj: Chip

O výkon se stará nejmodernější procesor 12. generace Intel Core, konkrétně model Core i7-1260P se čtyřmi výkonnými jádry s HyperThreadingem (max. 4,7 GHz) a osmi efektivními jádry (max. 3,4 GHz), celkem je tedy k dispozici 16 výpočetních vláken. TDP procesoru je nastaveno na 30 W, tedy na vyšší výkon než je standardně používané TDP 20 W. V benchmarcích i při praktickém provozu prokázal notebook dostatek síly i na nejnáročnější grafickou práci, s tímto notebookem se nemusíte bát žádných úkolů. Navzdory vysokému výkonu pracuje notebook prakticky bezhlučně, ventilátory se prakticky ozvou jen během nejnáročnějších benchmarků a ani v takovém případě nejsou nepříjemně hlučné. O chlazení notebooku se starají čtyři nasávací a dva výfukové otvory v kombinaci s dostatečně dimenzovanými ventilátory.

V běžném provozu jsme si snadno vystačili se standardním výkonovým režimem, v případě potřeby lze notebook kombinací kláves Fn + P přepnout do výkonného režimu. V tomto režimu je notebook o něco hlasitější, ale nepředpokládáme, že by tento režim běžný uživatel používal často. Benchmarky jsme vyzkoušeli v obou režimech a ten výkonný přináší přibližně 25% nárůst výkonu v testech založených na výpočetní síle procesoru (Cinebench,  3DMark CPU), resp. 10-15% nárůst výkonu v komplexních testech PC Mark. Z hlediska grafického výkonu nehraje přepnutí do turborežimu prakticky žádný význam, protože integrovaná grafika Intel Iris Xe stačí tak na rekreační přehrávání málo a středně náročných herních titulů, nějakých pár fps navíc zde roli nehraje. Pro přesnost ale uvádíme, že například v testu 3DMark Wild Life přineslo přepnutí do turborežimu zvýšení skóre z 11 601 bodů na 14 639 bodů a ve scénáři Fire Strike z 4 463 bodů na 4 967 bodů. Instalovaný 1TB SSD (rychlost čtení 2 459 MB/s a zápisu 2 551 MB/s) disk je rozdělen na 128GB systémovou část a druhý datový prostor, což není příliš praktické. 

Během testu jsme notebook pravidelně nosili a provozovali na baterii. Při práci s kancelářskými dokumenty a prohlížení internetu s občasným sledováním filmů jsme se dostali na výdrž okolo sedmi až devíti hodin, samozřejmě zde hraje roli intenzita podsvícení displeje, která se pohybovala ve spodní třetině jasu. V testech PCMark 8 jsme naměřili minimální výdrž v řádu čtyř hodin. V reálném životě tak můžete spoléhat na jistých sedm hodin i s poměrně vysokým jasem displeje a na osm hodin s jasem na 200 cd/m2 (jas na cca 40 %).

klavesnice

Klávesnice notebooku Huawei MateBook X Pro 2022, zdroj: Chip

Podsvícená klávesnice má příjemně velká tlačítka (16 x 16 mm) s krátkým 1,5mm zdvihem a přesným chodem. Odezva kláves je velmi dobrá, takže při psaní jsme prakticky nezaznamenali překlepy. Příjemná jsou velká tlačítka Enter, Shift a BackSpace. Na testovaném kusu však chyběla česká diakritika. Specialita notebooku se nachází pod klávesnicí, a je jí ohromný touchpad s 145mm úhlopříčkou a podporou pokročilých gest. Pohybem prstů tak lze nejen zvětšovat obraz nebo skrolovat v dokumentu, ale také rychle upravovat jas a hlasitost notebooku, zavírat či minimalizovat okna nebo pořizovat statické či pohyblivé snímky obrazovky. Na tento typ rychlého ovládání jsme si zvykli a bude nám na jiných noteboocích chybět. Zajímavá funke je i možnost ovládání aplikací pomocí gest zdvižené ruky. Máváním lze tak otáčet stránky nebo posouvat se v prohlížení snímků. Ruka ale musí být umístěna na správném místě před předním mikrofonem a popravdě řečeno bychom se bez této funkce v klidu obešli. 

velky-touchpad

Detail touchpadu notebooku Huawei MateBook X Pro 2022, zdroj: Chip

Pro co nejlepší komunikaci je notebook osazen čtyřmi mikrofony a hned šesticí reproduktorů, které produkují výborný zvuk. Na tak malé tělo je ozvučení opravdu špičkové. Uprostřed horního rámečku displeje je webová kamerka s rozlišením 720p (bez privátní krytky), která spolupracuje s umělou inteligencí a během konferencí tak může fungovat například v tzv. “Beauty” režimu, kdy vyhlazuje tváře osob. Nebo také umí sledovat pohyby uživatele, případně dosazuje umělé pozadí. 

huawei-spoluprace-zarizeni

Spolupráce notebooku Huawei MateBook X Pro 2022 a zařízení Huawei, zdroj: Chip

Majitelé jiných zařízení značky Huawei ocení vynikající spolupráci mezi značkovými produkty. Díky aplikací Huawei PC Manager a funkci Zařízení+ a možnosti bezdrátového nebo NFC spárování lze snadno na notebooku zrcadlit obraz tabletu nebo telefonu, jednoduché je i přesouvání souborů mezi jednotlivými zařízeními. V tomto režimu může tablet posloužit jako kreslící prkno, s tím, že malované dílo vidíte jak na displeji tabletu, tak na větším a pohodlnějším panelu notebooku. 

Celkově vzato se jedná o nádherný kus hardwaru, který nemá žádné viditelné slabiny, snad samozřejmě kromě vysoké ceny, která je v tomto segmentu ale běžná. Problém je, že za tuto cenu se většina zájemců spíše rozhodne pro značku, která má v segmentu notebooku delší tradici. Majitelům telefonů a tabletů Huawei ale přinese MateBook X Pro 2022 jen radost. 

 

Technická data

CPU / RAM             Intel Core i7-1260P / 4+4P+8E / 2,1-4,7 GHz / 16 GB

Grafika                     Intel Iris Xe

Displej (úhlopříčka / rozlišení) 14,2" / 3 120 x 2 080 / lesklý / dotykový / 90 Hz

SSD / HDD / ODD                                          1 TB / - / -

Výbava                              4x USB-C (PD, TB4), audio, Wi-Fi 6E, BT 5.2, Webcam 720p

PCMark 10 / Battery Modern Office 5 310 / 7:53 h:m

PCMark 8 Home                          4 345 bodů / 3:59 h:m

PCMark 8 Work 3 805 bodů / 4:21 h:m

3DMark NR / Cinebench R23  15 758 / 8 372 bodů

Rozměry a hmotnost 310 x 221 x 15,6 mm / 1 273 g

Cena                                   51 999 Kč

CHIP výborný (1,1) 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení