Menu

Test: Můj optický internet od T-Mobile

14.03.2022 11:28 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Test: Můj optický internet od T-Mobile

Test: Můj optický internet od T-Mobile | foto: T-Mobile

Nejrychlejší internetové připojení pro vaši domácnost poskytne jedině optická přípojka až do bytu

Uplynulé dva roky byly opravdu důkladnou prověrkou pro naše domácí internetové přípojky a mnoho z nás jistě dospělo k tomu, že současný způsob připojení jejich domácnosti k internetu aktuálním nárokům neodpovídá. Hodně by o tom asi mohli vyprávět majitelé pomalejších přípojek, kteří najednou museli začít pracovat a studovat z domu, stejně jako uživatelé různých „komunitních sítí“, kteří se ze dne na den začali se svými sousedy, a často i s celou ulicí, přetahovat o dostupnou šířku pásma.

Nároky na internetové připojení se budou i do budoucna zvyšovat, stejně jako počty zařízení, na kterých lze sledovat filmy a seriály ve 4K rozlišení nebo herních počítačů i konzolí, které potřebují stahovat desítky GB dat. Například pro sledování 4K obsahu na Netflixu potřebujeme připojení s minimální rychlostí 25 Mb/s. Jak nároky na šířku pásma vystřelí, pokud se večer k televizi v obýváku přidají ještě dvě další v dětských pokojích, se pak dá snadno dopočítat.

Jaké máte možnosti?

Velkou výhodu doposud měly domácnosti se zavedenou telefonní linkou, které se navíc nacházejí nedaleko od uličních rozvaděčů (DSLAM). Jejich DSL připojení může dosahovat rychlostí v řadu stovek Mb/s. Dobrou možností je také připojení přes rozvody kabelové televize, ale zde je nevýhodou celkem malá dostupnost tohoto typu připojení, která se navíc, především s ohledem na razantní nárůst sledování televize po internetu (IPTV), příliš nerozšiřuje. Pokud tedy chcete vsadit na jistotu rychlosti a spolehlivosti, je jasnou volbou připojení optickým kabelem.

U připojení optikou odlišujeme dvě varianty – tzv. FTTB (Fiber to the Building) a FTTH (Fiber to the Home). Výhodnější je přitom druhá z variant, kdy je optický kabel zaveden až do bytu a nikoli jen do budovy, kde se pak internet dále šíří po ethernetovém rozvodu. A právě FTTH připojení jsme si mohli vyzkoušet v podání operátora T-Mobile, který v současné době intenzivně pracuje na rozšiřování své sítě optických přípojek pro české domácnosti.

Rychlost na maximum

Pro všechny domácnosti, které jsou v dosahu (lze snadno ověřit na t-mobile.cz/opticky-internet) má T-Mobile velmi lákavou nabídku gigabitové optické přípojky za 299 korun měsíčně na jeden rok. Zavedení přípojky do bytu je bezplatné a společně s ní dodává T-Mobile také optický Wi-Fi router Sagemcom 5670.

Když pomineme optickou přípojku, je Sagemcom 5670 běžný router s podporou Wi-Fi 5 v pásmech 2,4 a 5 GHz a čtyřmi gigabitovými LAN porty, který je plně přednastavený. Takže jej stačí jen zapojit a několik minut počkat, než proběhne automatické nastavení připojení. V administračním rozhraní lze upravovat pouze název Wi-Fi sítě a přístupové heslo, ale pokud potřebujete pokročilejší konfiguraci sítě, nebo třeba používáte rodičovskou kontrolu, není problém na dodaném routeru Wi-Fi vypnout a přes LAN port k němu připojit vlastní zařízení – třeba i s podporou nejnovější Wi-Fi 6. Sagemcom 5670 poskytuje dobré pokrytí pro běžně velký byt, vzdálenější místa lze vykrýt třeba opakovačem. Dodávaný Wi-Fi router lze ovládat také s pomocí služby Wi-Fi manažer v mobilním telefonu, kde lze měnit název sítě a heslo a také spravovat připojená zařízení.

Služba Můj optický internet je k dispozici ve třech variantách (viz tabulka), přičemž ani u nejnižší z nich by se rychlost downloadu a uploadu nikdy neměla propadnout pod 175 Mb/s. Pokud k tomu dojde, řeší T-Mobile situaci jako poruchu. Vzhledem k aktuální akci, kdy na 12 měsíců stojí všechny varianty stejně, se samozřejmě vyplatí pořídit si nejvyšší verzi Můj optický internet L, ze které lze po jednom roce snadno přejít na některou z nižších variant.

My jsme vyzkoušeli, jakých parametrů v praxi dosahuje symetrická varianta Můj optický internet M. Abychom získali objektivní výsledek, připojili jsme počítač LAN kabelem přímo k routeru a provedli jsme v průběhu jednoho týdne v různých časech několik desítek měření pomocí našeho nástroje na webu chip.cz/speedtest. Výsledkem je průměrná rychlost downloadu na úrovni 488 Mb/s a uploadu 452 Mb/s, s latencí kolem 29 milisekund. To jsou skvělé hodnoty, které ukazují, že s optickým internetem od T-Mobilu budete připraveni nejen na práci z domu a hned několik souběžných videokonferencí ve vysokém rozlišení, ale také na mnohem příjemnější aktivity, jako je hraní po internetu s velmi nízkou odezvou, stejně jako hned několik souběžných streamů ve 4K rozlišení. Teď už jen doufejme, že bude FTTH brzy dostupný na co nejvíce místech. Aktuálně jde přibližně o 217 000 domácností především v Praze, Ústí nad Labem, Brně, Olomouci a Ostravě.

Optický internet od T-Mobile

 

CENA*

 

MAXIMÁLNÍ/INZEROVANÁ RYCHLOST

BĚŽNĚ DOSTUPNÁ RYCHLOST**

 

 

Upload

Download

Upload

Download

Můj optický internet S

299 Kč / 399 Kč

250 Mb/s

250 Mb/s

175 Mb/s

175 Mb/s

Můj optický internet M

299 Kč / 499 Kč

500 Mb/s

500 Mb/s

350 Mb/s

350 Mb/s

Můj optický internet L

299 Kč / 599 Kč

1 000 Mb/s

500 Mb/s

700 Mb/s

350 Mb/s

* Prvních 12 měsíců / po 12 měsících (vždy +50 Kč za router)

** Pokles pod tuto rychlost operátor vyhodnocuje jako poruchu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Optika T-mobile

  Reakce na Jan: Já mam od nich optiku od ledna tohoto roku. Mam vlastní router D-link AC1200 a zatím při občasném měření na ( https://nettest.cz/cs/Result ) a zatím víc jak 4,2 jsem PING neměl. Většinou je to kolem 3,5. Rychlost je ale různá, download je od 450 do 740 a upload 370 do 490.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Jan: Jo, mám od nich optiku a odezva je stabilních 15–16ms, což je docela bída… dříve jsem měl 100Mb po drátu a odezva byla poloviční

  Reagovat na komentář

  Latence?

  Rychlost je v pořádku, ale latence 29ms je tragická. Mám optické připojení do domácnosti přes cetin a latence (třeba ping www.seznam.cz) je kolem 2,5ms (!)

  Reagovat na komentář

  Chci veřejnosti dát jeden jednoduchý tip

  Chci veřejnosti dát jeden jednoduchý tip, jak napravit váš vztah, manželství, randění nebo milence. Můj milenec Jerry se se mnou rozešel před 2 lety, ale nikdy jsem na něj nezapomněl, protože ho tak moc miluji, byl to moje spřízněná duše, můj všechno, ale stále se se mnou rozešel, ale stále jsem ho milovala, viděla jsem svědectví, jak doktor Sacre pomohla vrátit jejího bývalého manžela zpět do jejího života, také jsem ho kontaktovala na Instagramu, zkontrolovala jsem jeho bio a poslala mu přímo zpráva je zapnutá na WhatsAppu je profil, všechno jsem mu vysvětlil a řekl mi, že se můj milenec vrátí a bude mě milovat a opatrovat, dostal jsem modlitební předměty, po jeho modlitbě mi to řekl pouze do 12 hodin se můj milenec vrátí, než mělo být dokončeno 12 hodin, můj milenec se ke mně vrátil s prosbou a prosí o odpuštění, jsme zase spolu, zachází se mnou jako s královnou, miluji jeho a on mě také , vážím si toho, co děláš @drsacre

  Volejte/textuj­te/Whatsapp:+234907603­4359
  E-mailová adresa: Sacretempleofpower@gmail.com

  Angelikaal liam

  Reagovat na komentář

  Test: Můj optický internet od T-Mobile

  akorat bych se chtel zeptat autora jestli nevi proc t mobile nenabizi symewtricky upload u nejvyssiho tarifu

  Reagovat na komentář

  Reakce na josef kolka: tel.604665486

  Reagovat na komentář

  fuj t-mobilu

  vážení nestydíte se podvodama a lhaním lákáte nový zákazníky a svoje sliby nedodržujete a proč neřešíte moji stížnost josef kolka prachatice

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení