Menu

Lepší než fotovoltaika? O této nadějné alternativě výroby elektřiny pro domácnosti se zatím moc nemluví

14.03.2023 16:57 | Josef Mika + Přidat komentář
Lepší než fotovoltaika? O této nadějné alternativě výroby elektřiny pro domácnosti se zatím moc nemluví

Lepší než fotovoltaika? O této nadějné alternativě výroby elektřiny pro domácnosti se zatím moc nemluví | foto: Pixabay/Bernd Wolf

Přemýšlíte o snížení svých účtů za elektřinu? Momentálně se všude řeší fotovoltaika a umisťování solárních panelů na střechy rodinných (a nově i bytových) domů. Některé jednodušší alternativy výroby elektrické energie se tím však možná neprávem ztrácejí z dohledu.

V Česku momentálně běží dotační program Nová zelená úsporám, který podporuje instalace fotovoltaických systémů pro rodinné domy. Stát tak skrze tento program finančně podporuje výrobu vlastní energie. Díky tomu zájem o instalace fotovoltaiky extrémně roste a kolem tématu solární energie se vedou vášnivé debaty. Možná se ale při tom zapomíná na zajímavé alternativy.

Nejsou totiž jen fotovoltaické systémy, jako smyslupná alternativa se pro vlastní dům začínají ukazovat i malé větrné turbíny. Ve srovnání se solární energií nabízejí větrné turbíny několik výhod.

Cenově dostupné a robustní

Větrná elektrárna nemusí být jen vysoký stožár s obrovskou vrtulí. Může mít i jinou, přeci jen méně hrozivou, podobu. Takzvané vertikální turbíny jsou speciálně navrženy pro použití v obytných oblastech. Tam mohou poskytovat nákladově efektivní obnovitelný zdroj energie. Vertikální turbíny jsou totiž malé a kompaktní, při provozu zabírají poměrně malý a hlavně stálý prostor, takže je lze instalovat na střechy většiny domů. Hladina hluku je podle dodavatelů nízká (na rozdíl od velkých větrných elektráren s horizontální osou). Jejich výhodu vyplývající z konstrukce je také to, že jsou nezávislé na směru větru.

 

luvside(1)

Instalace německého výrobce vertikálních větrných elektráren Luvside dokazuje, že integrace těchto systémů v obytných nebo komerčních zónách nemusí být vůbec problém. Zdroj: Luvside

Turbíny jsou robustně konstruovány a odolávají větru o rychlosti až 160 km/h. Díky tomu jsou vhodné a bezpečné i pro nasazení v extrémních povětrnostních podmínkách. Náklady na pořízení a instalaci malých větrných turbín jsou ve srovnání s jinými obnovitelnými zdroji relativně nízké a obvykle se vrátí během několika let. Státní dotace na vertikální systémy by v budoucnu mohly celkové pořizovací náklady dále snížit.

Trocha historie

Vertikální turbíny nejsou žádnou novinkou. Jejich nejvzdálenějšími předky byly větrné mlýny s vertikální osou známé ze starověku a středověku. V 60. až 80. letech minulého století vznikla řada velkých pokusných elektráren. Několik velkých turbín o výkonu 100 až 300 kilowatt postavených v Kalifornii poblíž San Franciska a Los Angeles v osmdesátých letech je dodnes funkčních.

Kolik elektřiny lze vyrobit?

domesticicewind-vertical-axis-wind-turbine

Model vertikální turbíny Freya islandskéhgo výrobce Icewind je skvěle zvládnutý i esteticky. Zdroj: Icewind

Výkon malých větrných turbín závisí nejen na vnějších podmínkách, ale také na modelu a umístění. I malá větrná turbína se jmenovitým výkonem 1,5 kilowattu může vyrobit na dobrém větrném místě (průměrná rychlost větru 4 metry za sekundu) přibližně 1 500 kilowatthodin elektřiny za rok.

Lze tedy shrnout, že větrné turbíny pro soukromé uživatele představují nákladově efektivní a robustní způsob výroby obnovitelné energie. Jejich instalace je snadná a mohou přispět ke snížení spotřeby energie a ochraně životního prostředí – obecně v Evropě však zatím jejich čas nenastal. Možná je to škoda a je pravděpodobné, že se jejich situace časem změní. Mimo jiné by jejich výroba nemusela být tak závislá na dodavatelích z Číny, jak jsme tomu svědky u fotovoltaických panelů.

Mezi známé evropské výrobce malých větrných turbín patří německá Luvside a italská Makemu. V mezinárodním měřítku je známá zejména islandská společnost Icewind. Britský SolarWind se dokonce pokouší kombinovat větrnou elektrárnu s fotovoltaickou: lopatky jeho větrných turbín jsou pokryty solárními články.

smartwind-serigrafato-casa-600x600-2

Model Smartwind italské společnosti Makemu zase poslouží i pro menší instalace. Zdroj: Makemu

Čínská zajímavost nakonec

Vertikální větrné elektrárny se samozřejmě vyrábějí i v Číně. Zatím největším hitem jsou vertikální turbíny, které nemají ložiska, ale vznášejí se nad svými základy na magnetickém polštáři. Díky tomu je roztočí údajně i vítr o rychlosti 1,5 metru za sekundu.

Zdroj: Makemu.it, Luvside.de, Icewind.is

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    rychlé a spolehlivé úvěrové služby

    Dobrý den, hledáte půjčku na financování svého projektu nebo na rekonstrukci domu či zahájení podnikání? Zde nabízíme půjčky pro firmy i jednotlivce za velmi výhodnou sazbu, u nás můžete mít půjčku od 30 000 Kč do 50 000 000 Kč i více, pokud si chcete půjčit, kontaktujte nás již nyní na e-mailu: pokomarek1@gmail.com

    Reagovat na komentář

    potřebujete půjčku, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

    nebankovní půjčka pro každého s velmi dostupnou sazbou 3% výše půjčky od 30 000 Kč do 80 000 000 Kč pro více informací kontaktujte e-mail: janacova1010@gmail.com

    Reagovat na komentář

    Větrná elektrárna

    už jsem viděl i návrhy elektrárny s turbínami v plotě podél silnice, kdy je roztáčí i průvan projíždějících vozidel. Ale vývoj je jaksi pomalý přitom je to super nápad. Nevím ale jak je to s náklady na vybudování obslužného systému.

    Reagovat na komentář

    Veterné elektrarne

    Super buducnosť

    Reagovat na komentář

    Naopak

    Reakce na Jarda : větrná energie má sloužit jako doplňková k energii solární. Tedy je pravděpodobné, že když nesvítí, bude zataženo a pravděpodobně větrno, nebo alespoň větrněji.

    Reagovat na komentář

    Reakce na Jan Hrůza: Tak jsem byl u bratrance a cena platí, jen má nižší kapacitu baterie (13 kW cena cca 55.000) a 36 panelů z obou stran střechy vzhledem k ose domu. Na nákup dalších baterií šetří.

    Reagovat na komentář

    Watch out

    Před několika měsíci jsem také ztratil nějaké peníze neregulovanému makléři. Své peníze jsem dostal zpět prostřednictvím transakcí, které jsem provedl z mého bankovního účtu na můj coinbase účet, a poté jsem je poslal z coinbase do peněženky, která patřila podvodníkům s pomocí Chargeback Company s názvem www. Amendall .net. Už jsem si myslel, že jsem ztratil peníze, dokud mi Amendall recovery Company nepomohla získat zpět mé ztracené peníze. Jsou velmi dobří a rychlí při získávání ztracených peněz od všech těch online podvodníků.

    Reagovat na komentář

    Jó, větry to je prevít.

    Reagovat na komentář

    Chápu

    Reakce na Lubomír Foldyna: chápu vás. Bohužel a jelikož naše osazenstvo vlády zaostávají z pleziru nebo záměrně. Výsledná je vidět. Nechali se zaskočit jako silničáři v zimě. ( Ta žlutá pole mě opravdu iritují(překrásný pohled ze satelitů),jsou rozhodně lepší než vyrobny baterií a jiných sajrajtů ):-D technologie jde rychle dopředu. Fb panely seženete už i transparentní. Připomínají světle hnědé sklo. Baterie nehořlavé jsou ve vývoji, ale bohužel krátce. Takže otázka je . Za jakou cenu se chceme energeticky osamostatnit ?

    Reagovat na komentář

    Stavební povolení

    Dobrý den, stavební povolení potřebujete, když překročite limity pro volný režim. Což je pár věcí. Nad výkon 50 kW , nad 8 m výšky, na pozemku stavebníka, v zastavitelnosti obce a případ od případu v souladu s územním plánem. To vám potvrdí na odboru územního plánování

    Reagovat na komentář

    Dobrý den prosím vás mne zajímá cena a jak to funguje.dekuji

    Reagovat na komentář

    stavební povolení

    Na tyto větrné elektrárničky není poteby žádné stavební povolení. Přečťete si stavební zákon. Reakce na Miroslav:

    Reagovat na komentář

    uskladnění vodíku

    Reakce na Mirek:
    Příjemná myšlenka s jednou vadou na kráse. Vodík lze jen velmi obtížně uskladňovat. Tvorba zásobníku pro takový systém by byla vysoce nákladná a i údržba takového zásobníku by nebyla jednoduchá. Vodík rozkládá kovy, je ve větším objemu nebezpečný a bez patřičného stlačení by jeho množství bylo malé. Nejlépe použitelný by byl při takové výrobě, kdy se ihned znovu spotřebuje.

    Reagovat na komentář

    Vetrna elektrarna.

    Dobry den,mam zajem o vetrnou elektrarnu kterou bych rád umistil na muj dum. Jiz mam solarni panely a baterie.
    Můžete me prosím az koncem dubna kontaktovat, ted nejsem v CR. Dekuji
    Hezky den
    J. Cettl

    Reagovat na komentář

    Pouze vodík

    Můj názor je že nejlepší by byla výroba vodíku ale při FVE. Přebytek EL vám vyrobí tolik vodíku že vám to vystačí na celou zimu a nemusíte kupovat El spátky od ČEZu který vás stejně jenom okrádá. Akorát nevím kde se dá takový výrobník koupit a také kolik by stál.

    Reagovat na komentář

    Reakce na Marek Dobiáš : Usedněte k počítači a hledejte na internetu. Také jsem nad tím strávil dost času. Čerpadla 12 kW za 120.000 najdete, to ostatní není problém. Neznám specifikaci Vaší Instalace

    Reagovat na komentář

    Makemu

    Jo je to zase jen podvod obchodniku amazon 900 az 1100 dolaru u nas 60tis a vice ,opravdu jsem to zkousel pri velkem vetru a vysledek byl ze se to malem rozpadlo a nedavalo to ani V natoz vykon,neni na trhu firma na klic.Reakce na Pavel:

    Reakce na Petr:

    Reagovat na komentář

    Výkon FVE

    Dobrý den. Nám na RD FVE od roku 2009 a nezaznamenal jsem že by klesal výkon. Každý rok vyrábí údržba stejně, ale možná je to tím že je více slunečního svitu (méně oblačnosti). Vše je původní s bez závady. Tak asi tak.

    Reagovat na komentář

    vertikální MVE

    Dobrý byla nedávno v nabídce na banggood COM za cca 4000Kč o udávaném výkonu 1000W a průměru cca 1m, ale ten výkon bych bral s velkým respektem. V diskuzích se pak dočtete jaký čekat výkon a proč nepořizovat.

    Reagovat na komentář

    Autor si plete hrušky z jabkama

    Podobné elektrárničky koupíte na banggudu za rozumný peníz jinak ty ceny převyšují možnost návratnosti a zvlášť někde z Německa. Jinak by mě zajímalo, kolik tak větrných míst je, kde je ta průměrná rychlost 4m/s. Obecně se větrné mini elektrárny nevyplatí a nemají návratnost. A důležité je vědět, že i na tento mikro zdroj je třeba stavební povolení, což u FVE o stejné produkci nepořebuju. Je taky známo, že spousta těchto mikro zdrojů byla rozmetána silným větrem a to je velká pravděpodobnost, že takový během desti let vždy přijde.

    Reagovat na komentář

    Obchodní info

    Zajímá mne bližší informace i z obchodního hlediska PM

    Reagovat na komentář

    Jdu do toho

    Mám hledat na internetu, nebo jste již zpracovávali alespoň možnost nákupu vertikálních turbín .jdu do toho a rád se o postřehy rozdělím

    Reagovat na komentář

    Vetra turbina

    Mám zájem, komplet na klíč děkuji Pasek

    Reagovat na komentář

    dotaz

    Dobrý den píšete o tom tak trochu málo kdepak je cenová relace nebo je tak vysoká že bude zase jen pro ty movitější další popis jaké jsou k tomu podmínky a potom stačí jen třeba vánek nebo musí byt silnější vítr?

    Reagovat na komentář

    Prosím o nabídku.

    Chybí mi další popis
    Chtěl bych stavbu na klíč.

    Reagovat na komentář

    Reakce na Tomáš baroň: Můžete mi poradit, od které firmy nakupujete články pro sestavení baterie? Děkuji.

    Reagovat na komentář

    Rada zadarmo stojí ....

    Reakce na Marek Dobiáš : Dobrou radu vám dá kde kdo, když mu nejdříve pošlete těch 140 hadrů.

    Reagovat na komentář

    Dotaz

    Vážení přátelé – Bydlím v DPS měl bych zájem o větrnou elektrárnu
    Louside. Proto se obracím s prosbou o průzkum možnosti a cenové realizace zda-li jako důchodce bych byl schopen toto uhradit.
    S pozdravem : Milan Ševčík

    Reagovat na komentář

    Dotaz

    Vážení přátelé – Bydlím v DPS měl bych zájem o větrnou elektrárnu
    Louside. Proto se obracím s prosbou o průzkum možnosti a cenové realizace zda-li jako důchodce bych byl schopen toto uhradit.
    S pozdravem : Milan Ševčík

    Reagovat na komentář

    Rád se nechám poučit

    Pokud jste někdo ochoten poslat erudované info na na téma „úspora či výroba energie“ pro rodinný dům,budu vděčný.
    PS:předmět: info energie

    Reagovat na komentář

    Reakce na Tomáš baroň: Dobrý den, prosím o kontakt naVás, potřeboval bych poradit s dvě děkuji

    Reagovat na komentář

    Gratulace

    Na článek napsaný chatbotem vcelku dobrý.

    Reagovat na komentář

    Ano, naprostý souhlas

    S tím souhlasim beze zbytku, a větrné elektrárny na trhu nemají pomaloběžný generátor, proto v našich podmínkách nefungují s udávaným výkonem . Další podvod obchodníků.To je tak, když obchodem se živí blbci, lenoši a podvodníci, práce jim nevoní, odevšad je vyhodili pro neschopnost, tak okrádají ty co si stále myslí, že obchodník je odborník.

    Reagovat na komentář

    Reakce na Jiří Pospíšil

    Něco bude vědět T-Mobile. Ten má už několik let v Praze na střeše jak fotovoltaiku, tak turbinu a jako zálohu hned dva vodikove zdroje. Jako experiment, takže asi mají nějaká měření. A myslím, že by mohli dát. Podobné zařízení mají na centrále v Německu.

    Reakce na Jiří Pospíšil :

    Reagovat na komentář

    Samozřejmě, že lze zdroje kombinovat. K pračce vede povicero kabelu a krmite ji že zdroje, který vám zrovna nejlépe vyhovuje. Tu vítr,tu FV, tu ČEZ, tu manželka na rotopedu s dynamem…

    Reagovat na komentář

    Fv

    Dá se větrná elektrárna propojit k panelům FVE jako hybrid?? Myslím si že by to bylo dobré hlavně v noci když FV spí.

    Reagovat na komentář

    Fve

    Nez zacnete delat z lidi blbce, prostudujte si fakta, cisla, ekonomiku, ucinnost apod.

    Reagovat na komentář

    VE Makemu 3 kkW porovnání s FE-Diplomová

    Reakce na Jiří Pospíšil : Ještě jednou odkaz :https://eprints.usq.edu.au/…pdf

    Reagovat na komentář

    VE Makemu 3 kW porovnání s FE-Diplomová práce

    Reakce na Tibor: Docela dobré srovnání na třech místech.Škoda že měření neprobíhalo v České republice ale v Austrálii.
    Jde o porovnání tří větrných elektráren a fotovoltaiky.
    Tuším že to měřili 8 měsíců.Na jednom místě VE Makemu měla větší výkon než FE.Ta 3 kW stála,před půl rokem asi 50 tisíc.
    Odkaz :r.unisq.edu.au­/43108/13/Regan_D_Bow­tell_Redacted­.pdf

    Reagovat na komentář

    Tepelné čerpadlo

    Reakce na Karel:
    Prosím, taky bych chtěl tepelné čerpadlo 12kW včetně montáže za 140tis Kč.
    Můžete mi poslat kontakt,kde pořídím.

    MD

    Reagovat na komentář

    vertikální turbina - výroba energie

    Zajímala by mne pořizovací cena se vším všudy, vždyt vítr fouká dost často proč to nevyužít i pro rodinný dům.

    Reagovat na komentář

    Povrchní článek

    který nepopisuje výkonové parametry, výhody/ nevýhody oproti horizontálním větrným el.

    Reagovat na komentář

    Dotaz

    Jak je to z cenou

    Reagovat na komentář

    Využití větru , ano či ne

    Proč ne využít síly větru ? Viděl jsem takové turbíny na svodidlech u dálničních přivaděčů a sjezdům , jistě nemůže to být asi všude ale v hustě obydlených městech , proč ne ? I kdyby to napájelo jen osvětlení ulic . Další možností jsou dynama namísto zpomalovacích prahů nebo u vjezdu k benzínce . Možností je spousta jak využít zdroje , jen to domyslet .

    Reagovat na komentář

    stručně a jasně

    Máš to moc dlouhý ke čtení a o ničem, nedočetl jsem to.

    Reagovat na komentář

    Reakce na Lubomír Foldyna:
    Nic lepšího jsem nečetla. Ti co o věcech rozhodují v EU ničemu nerozumí, viz hospodářská zvířata.
    Jen snad jedna výjímka, po kůrovci se musí sázet nové stromy, nemyslíte ?

    Reagovat na komentář

    Obnovitelné energie

    Vážení.
    Kdysi jsem navrhoval ČEZu že by mohli pronajímat fotovoltaické elektrárny.Bohužel ČEZ mi na to neodpověděl.No a nyní k meritu věci.Jak jsme z rodiči chodili na Slovensko přes Bílý Kříž tak tam už v roce 1960 měli větrnou elektrárnu.Nevím jaký výkon to mělo ale ta vrtule byla dřevěná.Tedy žaden světoborný nápad v nynější době.No a nyní k větrné energií.Máme vůbec na to aby ty větrníky v naších končinách byly a fungovaly?Nemáme.Je vyžadováno stálé proudění větru.Ten tu není a nikdy nebude.Fotovol­taika.Jistě,A­le já jako důchodce na tu fotovoltaiku nemám.Ten ostrovní systém který by mi zabezpečil plné pokrytí mých energetických potřeb co se týče dodávky elektřiny včetně obsluhy elektrokotle.Můj odhad,cena tak půl milionu.Absolutní nesmysl o tom uvažovat.No a výstavba fotovoltaik.Jak se tyto fotovoltaické celky staví?Všimli jste si?Nelze pod těmito panely nic vypěstovat.Tedy je to ekologické a ohleduplné co se týče úrodné půdy?Jistě že ne.Kdyby se fotovoltaické energetické celky stavěly ve výšce 4 či 5 metrů tak pod nimi by se mohlo něco vypěstovat a nebyl by vůbec zábor zemědělské půdy tak jak to vidíme doposud.Jen že tou cestou jde i Evropská unie.Všimněte si,kteří cestujete po Evropské unií jak je tato fotovoltaika stavěna.Stejně jak u nás.Vše při zemi.Je tu jeden stát,který si to uvědomil a už staví fotovoltaiky tak aby byla zachovány úrodná půda.Je to Čínská lidová republika.Dokonce jsem viděl že fotovoltaiky stavějí na kopcích a jezerních plochách.Bohužel to v Evropské unií není nikde vidět.Po Beskydech jsou kůrovcové holiny.Což to využít pro výstavbu fotovoltaických energetických zdrojů.To ještě asi nikoho nenapadlo.No a na závěr.Automobilový provoz na elektřinu.Nikde jsem neviděl že by byl autonomní provoz automobilů který by se obešel bez nabíječek.Tedy ten automobil by byl soběstačný.Doposud se nenašli výrobci kteří by takové vozidla vyrábeli.No a nyní,jak to bude z vojenskou a leteckou technikou.Já si nedovedu představit že by byla vojenská technika na elektřinu.Tam bude asi vyjímka.Že ano.No a letadla.Vodíkový pohon.Snad.Ale je nějaké letadlo pro dopravu cestujících vybaveno vodíkovým pohonem?Nezaz­namenal jsem nic takového.Víte,vidím to tak.Když Evropská unie neco zákáže,tak by měla mít dostatek prostředků aby veškerou dopravní tecniku mohla alternatívním způsobem uplatnit.Prostě plná zastupitelnost fosílních paliv jakými jsou ropa a plyn.2035 to je za 12 roků.Relatívně krátká doba.Jistě,elek­tromobily už jezdí ale má někdo pojem o tom co bude z vysloužilými lítiovými baterieni?To je přece odpad.Budou tyto baterie schopny regenerací?A co ty vysloužilé automobily.Jak se s nimi bude nakládat?Ono když Evropská unie nařídila to A tak by měla v zápětí říci i to B.To doposud neřekla.Jsem laik.Sice jako předák jsem pracoval na kotelně z malým energetickým zdrojem.Tedy energetika není pro mně neznámá záležitost.Nyní jsem v důchodu a sleduji to dění co se týče obnovitelných zdrojů a věcí kolem.A domnívám se že tato záležitost by neměla být řešena od zeleného stolu ale měla by být řešena na základě reálných možností.Tedy důkladě zvážit pro i proti.To je můj názor na danou věc.
    Zdravím z Beskydské Morávky.

    Reagovat na komentář

    Obnovitelné energie

    Vážení.
    Kdysi jsem navrhoval ČEZu že by mohli pronajímat fotovoltaické elektrárny.Bohužel ČEZ mi na to neodpověděl.No a nyní k meritu věci.Jak jsme z rodiči chodili na Slovensko přes Bílý Kříž tak tam už v roce 1960 měli větrnou elektrárnu.Nevím jaký výkon to mělo ale ta vrtule byla dřevěná.Tedy žaden světoborný nápad v nynější době.No a nyní k větrné energií.Máme vůbec na to aby ty větrníky v naších končinách byly a fungovaly?Nemáme.Je vyžadováno stálé proudění větru.Ten tu není a nikdy nebude.Fotovol­taika.Jistě,A­le já jako důchodce na tu fotovoltaiku nemám.Ten ostrovní systém který by mi zabezpečil plné pokrytí mých energetických potřeb co se týče dodávky elektřiny včetně obsluhy elektrokotle.Můj odhad,cena tak půl milionu.Absolutní nesmysl o tom uvažovat.No a výstavba fotovoltaik.Jak se tyto fotovoltaické celky staví?Všimli jste si?Nelze pod těmito panely nic vypěstovat.Tedy je to ekologické a ohleduplné co se týče úrodné půdy?Jistě že ne.Kdyby se fotovoltaické energetické celky stavěly ve výšce 4 či 5 metrů tak pod nimi by se mohlo něco vypěstovat a nebyl by vůbec zábor zemědělské půdy tak jak to vidíme doposud.Jen že tou cestou jde i Evropská unie.Všimněte si,kteří cestujete po Evropské unií jak je tato fotovoltaika stavěna.Stejně jak u nás.Vše při zemi.Je tu jeden stát,který si to uvědomil a už staví fotovoltaiky tak aby byla zachovány úrodná půda.Je to Čínská lidová republika.Dokonce jsem viděl že fotovoltaiky stavějí na kopcích a jezerních plochách.Bohužel to v Evropské unií není nikde vidět.Po Beskydech jsou kůrovcové holiny.Což to využít pro výstavbu fotovoltaických energetických zdrojů.To ještě asi nikoho nenapadlo.No a na závěr.Automobilový provoz na elektřinu.Nikde jsem neviděl že by byl autonomní provoz automobilů který by se obešel bez nabíječek.Tedy ten automobil by byl soběstačný.Doposud se nenašli výrobci kteří by takové vozidla vyrábeli.No a nyní,jak to bude z vojenskou a leteckou technikou.Já si nedovedu představit že by byla vojenská technika na elektřinu.Tam bude asi vyjímka.Že ano.No a letadla.Vodíkový pohon.Snad.Ale je nějaké letadlo pro dopravu cestujících vybaveno vodíkovým pohonem?Nezaz­namenal jsem nic takového.Víte,vidím to tak.Když Evropská unie neco zákáže,tak by měla mít dostatek prostředků aby veškerou dopravní tecniku mohla alternatívním způsobem uplatnit.Prostě plná zastupitelnost fosílních paliv jakými jsou ropa a plyn.2035 to je za 12 roků.Relatívně krátká doba.Jistě,elek­tromobily už jezdí ale má někdo pojem o tom co bude z vysloužilými lítiovými baterieni?To je přece odpad.Budou tyto baterie schopny regenerací?A co ty vysloužilé automobily.Jak se s nimi bude nakládat?Ono když Evropská unie nařídila to A tak by měla v zápětí říci i to B.To doposud neřekla.Jsem laik.Sice jako předák jsem pracoval na kotelně z malým energetickým zdrojem.Tedy energetika není pro mně neznámá záležitost.Nyní jsem v důchodu a sleduji to dění co se týče obnovitelných zdrojů a věcí kolem.A domnívám se že tato záležitost by neměla být řešena od zeleného stolu ale měla by být řešena na základě reálných možností.Tedy důkladě zvážit pro i proti.To je můj názor na danou věc.
    Zdravím z Beskydské Morávky.

    Reagovat na komentář

    Turbíny jsou pěkné, ale vítr nefouká.

    Když si projdete zájmové skupiny u toho typu výroby energie, tak zjistíte, že potřebný vítr v ČR není skoro nikde. Takže nic.

    Reagovat na komentář

    Informace

    Seznámit

    Reagovat na komentář

    panely 20 kWp + baterie LiFePO4

    Jeden panel 320 Wp stojí 3000 kč, 62 panelů pro 20 kWp je 186 000 kč. Set baterií Winston pro kapacitu 19,2 kWh stojí 242 800 kč. Střídač Victron pro tuto kapcitu přes 100 000 kč. Takže buď udáváte špatnou kapacitu (62 ks panelů na střechu je nějak hodně) nebo kamarád uvádí jen dílčí cenu.

    Reagovat na komentář

    Výkon

    Tou vrtulkou při běžném větérku ve městě možná s obtížemi nabijete mobilní telefon nebo čelovku. Jinak dobrý kšeft pro lidi, co nevědí,co je Ohmův zákon.

    Reagovat na komentář

    Nová Zelená úsporám

    Celý dotační program je jeden velký podvod. Instalační a poradenské firmy shrábnou nejen dotaci, ale i další peníze od zákazníka.
    Příklad FVE: Bratranec se rozhodl, že nepůjde cestou dotace, protože chce vyšší kapacitu než 10 kWp. Koupil si panely, střídač a baterie 20 kWp a k jeho překvapení stál materiál pouze 220.000. Instalace, elektrikář a revize 20.000. Nabídka od renomované firmy byla 550.000 za poloviční elektrárnu, minus dotace 200.000. Tu státu ušetřil a sobě dalších 110.000.
    Příklad tepelné čerpadlo: Rozhodl jsem se zrušit plyn a přejít na TČ. Nabídka na 9 kW systém cca 400.000, mínus dotace 150.000. Značkové čerpadlo 12 kW a vše k tomu mne stálo 140.000, instalace a revize 10.000. Ušetřil jsem 100.000, stát 150.000.
    Kde je chyba?

    Reagovat na komentář

    Malé větrné elektrárny jsou v urbanizovaném prostředí energetický nesmysl, na rozdíl od fotovoltaiky. To, že se vrtulka točí, ještě neznamená, že vyrábí na plný výkon, autor nepochopil co je to výkonová křivka větrné turbíny. Plný výkon dosáhnou až někde mezi 8–10 m/s, což už je docela fičák. Malou turbínu tak maximálně na horskou chatu někam do průsmyku.

    Reagovat na komentář

    Info

    Zajímala by mne dostupnost takového zařízení a jeho cena

    Reagovat na komentář

    Reakce na Jiří Havlíček: Nie, gelovky určite nie. Dnes treba Lifepo4 a onedlho napr. Na-Ion

    Reagovat na komentář

    energie

    v komentářích je jasně patrné že většina pisatelů ve škole moc pozor
    nedávala a ostatní si myslí že bydlí na Milešovce.Pánové energetici
    největší spotřeba je vytápěním a z toho vyplývá že levněji než
    dobře spálenou pneumatikou vyjetým olejem a dobrým plastem
    nezatopíš a ted můžete mudrovat šáhlí jste na to dost.

    Reagovat na komentář

    Panely

    Reakce na vrlik jiří: Mám FVE již deset let. Nezaznamenal jsem sníženi výkonu. Všechna data mám k dispozici. A likvidaci jsme si museli zaplatit i když je to surovina, která se vykupuje.

    Reagovat na komentář

    Dotaz

    Mohu poprosit o více info popřípadě u nás dodavatele či montážní firmy díky.

    Reagovat na komentář

    Vrtule

    [7337Měl jsem vrtuli a zjistil jsem že jsou to peníze v luftě]

    Reagovat na komentář

    Baterie

    Reakce na Miroslav: Jakou baterii chci si pořídit gelovou je to dobrej tip?

    Reagovat na komentář

    Ve větru vidím výhodu v tom že fouká většinou i v zimě.Což se o Foťacích říct nedá.Proto že člověk potřebuje největší díl elektřiny v zimě, přijde mě to tím pádem celkové vyvaženejsi zdroj.

    Reagovat na komentář

    Kombinace fotovoltaické a větrné elektrárny

    Dobrý den. Fotovoltaika už mám 6 let. Přemýšlel jsem o rozšíření o větrnou elektrárnu na stejný střídač. Úvaha: když svítí většinou nefouká. Když fouká tak svítí málo. Fotovoltaika mám na výkon 3.8kw a o větrné turbíně jsem přemýšlel tak max do 800w. Koupil jsem turbínu z Číny. Hrůza je to šmejd na vyhození. Kde ji koupí jinde lepší?

    Reagovat na komentář

    Reakce na vrlik jiří: Ehm, výrobce RUČÍ, že po 20–25 letech bude stále výkon panelu minimálně 85%… to je za mě solidní… a pokud jsme v rodinném době a nejsem firma, ani pokles výkonu o 30% mě nemusí příliš zajímat, a k takovému poklesu může při stávající technologii dojít klidně až za 40 let :D takže životnost absolutně již není problém (ale byla v minulosti), co se řeší je recyklace…

    Reagovat na komentář

    Zdánlivě dobré řešení

    Problémem je že v ČR fouká pouze 12 % času, takže bez akumulace energie je toto řešení použitelné u domovních zdrojů pouze na zimní temperování rekreačních objektů.

    Reagovat na komentář

    Omyl

    Reakce na vrlik jiří: O životnosti resp. záruce na výkon se dočtete v každém technickém listu FVE panelu. Většinou po 25 letech máte zaručen výkon cca 85 %.
    Nejrychleji odslouží většinou měnič… třeba po 15 letech.

    Reagovat na komentář

    Směšné!!

    Reakce na Jarda : Jo a ještě doplněk – celkově vzato se samozřejmě větrná energie může hodit v aplikacích, kde napájí nějaký menší objekt, stanici apod., ale v žádném případě se nemá cenu o větrné energii bavit v případě rodinných domů!!

    Reagovat na komentář

    Směšné!!

    Jděte už někam s větrnými turbínami!! Jste trapný! Dávno už se ví, že tady proste pšenka nekvete a nepokvete, protože větrný výkon (což je zase potažmo energie ze Slunce) je na většině území nedostatečný!!! Kreténi!

    Reagovat na komentář

    Fyziku nepřešouráte

    Každý typ turbíny má nějakou účinnost za daných podmínek. Vertikální turbína není výjimkou. Pokud se budeme bavit o výkonech na plochu co se týče výroby v domácnosti respektive na rodinném domu tak s výjimkou větrných míst vertikální turbínu porazí 400w fotovot. panel. Těžko si představit 1,5KW monstrum na střeše, nebo více menších . Tato turbína má jistě uplatnění tam kde je málo místa a hodně fouká k napájení třeba dopravního značení, různých čidel a podobně, ale z povahy věci těžko nahradí primární alternativní zdroj v domácnosti.

    Reagovat na komentář

    údajné výhody FVE

    Reakce na Petr: Všichni se většinou shodujete a vychvalujete FVE, je to až komické. asi jste většinou prodejci tohoto produktu. Ale nikdo zde nepíše o zásadních věcech týkajících se FVE. Dobře, životnost panelů až 20 let, ale že po třech letech už ztrácí výkon, a že po 10 až 15 letech bude výkon někde na 15 %, už nikdo nepíše, proč asi ?? A za další, kdo a jak bude likvidovat ty miliony panelů? To bude velmi drahá záležitost, a kdo ji zaplatí majitel FVE, aby nebyla likvidace dražší než tři nové panely. Nebo celá FVE.?

    Reagovat na komentář

    dotaz na vaše služby

    Reakce na Tomáš baroň: Dobrý den,Tomáši, je na Vás nějaký kontakt? rád bych v budoucnu využil Vaše služby, děkuji:-)
    Reakce na Tomáš baroň:

    Reagovat na komentář

    Když ptáčka lapají...

    Naslibují vše možné aby prodali…Jinak v článku jediný údaj který by šlo použít…

    Reagovat na komentář

    Kontak5

    Reakce na Tomáš baroň: zdravim. Slo by se spojit a poradil byste jak si fve udelat sam? Vladimír

    Reagovat na komentář

    Kontak5

    Reakce na Tomáš baroň: zdravim. Slo by se spojit a poradil byste jak si fve udelat sam? Vladimír

    Reagovat na komentář

    Kontak5

    Reakce na Tomáš baroň: zdravim. Slo by se spojit a poradil byste jak si fve udelat sam? Vladimír

    Reagovat na komentář

    Makemu

    Nekupovat. Objednal jsem si 2 kusy s vykonem 500W. Kdyz je pomoci motoru roztocil na 1900 otacek za minutu ( odpovidajici cca vetru 160km/h) tak z toho lezlo sotva 10W.

    Reagovat na komentář

    Osobní zkušenost

    mám osobní zkušenost s tímto typem větrné elektrárny. I když ji mám v horách kde poměrně dost fouká, moc elektřiny nevyrábí. Je to přesně tak jak popisuje většina v těchto komentářích. Koupil jsem " 5KW " vertikální elektrárnu z Číny. Výsledek – je to v podstatě stejné jako byste si koupili vysavač od podomního prodejce za 100 000 Kč. Parametry absolutně neodpovídají tomu co deklarují a už to nikde nevyreklamujete. Pochopil jsem, po této zkušenosti, že taková to malá větrná elektrárna nemá cenu. Zjišťoval jsem i u domácích fandů do větru, kteří se pokoušeli o tento byznys u nás, že prakticky všíchni ukončili činnost bez úspěchu. Takže rada na závěr. Malá větrná elektrárna u nás je nesmysl.

    Reagovat na komentář

    mam zajem o vetrnou alektrarnu ve vetsim razsahu. dekuji

    Reagovat na komentář

    mam zajem o vetrnou alektrarnu ve vetsim razsahu. dekuji

    Reagovat na komentář

    Naklady

    Reakce na ing.Josef Vyleta: dostupnost údělej sám, náklady podle modelu a schopností. Produkce podle energie větru.
    Začal bych s bezdrátovým anemostatem na tyči 5–6m a přeměřil místní podmínky, porovnal s fve, kde je dostupnost, náklady a výnos zjistitelný ihned. I tak je vítr zajímavý až od investice kolem 10–30mil a stejně to nepovolí. Ostatní je tak na osvětlení reklamy nebo kurníku. Než vítr ma lepší ekonomiku voda.

    Reagovat na komentář

    Pro laika

    Reakce na AJ: přesně tak, výkon u větrné je úměrný ploše pokryté.
    Využitelnost větru je okolo 45% pro normální vrtuli. Vertikální jsou do 40%, ale ty vhodné pro nízké větrné podmínky jen do 30% pro ty velké a malé okolo 15–20%.
    Vertikální jsou hezké, ale kdyby byly rentabilni tak by se dělali více než klasika vrtule.
    Každý si může najít vzorez na výpočet a zadat lokální vítr podle mapy.
    Laicky řečeno na trhu není produkt odpovídající investici a produkci FVE.

    Reagovat na komentář

    Koncepty staré desítky let, ale fyziku to nezmění

    Síla větru je závislá na mocnině jeho rychlosti. Takže točit turbínou rychlostí 1,5 m/s je sice hezké, ale výkon bude mizerný. Tyto turbíny jsou jen o tom, že je menší aeorodynamický součinitel proti lopatce než do lopatky, ale vždy je tam ten protitlak, takže účinnost oproti vrtuli je menší. Vždy je to stejně o tom, aby někde ten vítr foukal a to v ČR není obecně zrovna žádné terno, stejně jako to slunce. Je fajn využívat slunce a vítr, ale na nějakou státní soběstačnost to bohužel není.

    Reagovat na komentář

    tomuto tématu a zvlášť solárním el.(několik let sem stavěl a navrhoval sol. el.) a vertikálním větrným el.se věnuji už asi 20 let. Většina je fejk(nejde o princip ale o provedení a generáror který je na h… pokud hledáte je o tom spousta informací na youtube) je to velmi jednoduche učinost vertikálních je skoro poloviční než u klasiky a přes to nejede vlak. A nekecám do větru sám sem si jednu postavil (stavba je velmi jednoduchá jako samotný generator kolo z hoverboardu par profilů a odpadní trubky) ale pak to přijde pokud nebydlíte na místě kde je opravdu větrno nemá to prostě cenu. Mám malý solární systém 4 kw na střeše a 14 kwh v lifepo. bat. jednoduchý měnič(spíš ups s vyběrem priority bat nebo síť) a je to super stačí troch slunce a pokrýva to celou spotřebu samozřejmě že ne v lednu ale ten přelom únor a březen de fakt znát ale je tu zase ale já si batterie skládám sám tak mě 1kwh přijde asi na 6000 kč pokud to neumíte přijde vás asi na 15–18 tisíc. Nejsem si jistý jestli se to pak vyplatí. Kolega z práce si nechal postavit sol.el. na klíč asi za 400 s tím že skoro 200 je dotace. To samé si postavím za 100 jenom nemůžu dodávat do sítě revize -projekt-10 547 razítek by mě stálo možná víc než celá stavba.
    odkaz stavba z hoverboardu :https://www.youtube.com/watch?…

    Reagovat na komentář

    malé větrné turbíny

    Zajímá mě dostupnost v ČR a náklady na pořízení.Děkuji

    Reagovat na komentář

    Reakce na Kraus Jaroslav: Mám s ČEZ smlouvu na přetoky a co jim dám, to mi vrátí, když jim dám víc než od nich odeberu, tak to je pro ně zadarmo, jinak mám baterii a když se nabije, tak mi barák při běžném režimu celou noc a další den jede na baterii.

    Reagovat na komentář

    Spíše dotaz

    Kolik MgW.je schopna ročně vyrobit v.e. o jmenovitém výkonu 5,4 kW a jaká je v % využitelnost pro vlastní spotřebu.Mám o tomto výkonu fve a dám do sítě 2,3 MgW.(zdarma- jelikož se u ČEZ nevyplatí vedení účtu na přetoky.

    Reagovat na komentář

    No není to nejlevnější viz odkaz, tak na 100 tis. to vyjde.
    https://icewind.is/residential/

    Reagovat na komentář

    Mezi domy je, pokud fouká, docela nepříjemný průvan. Viděl jsem dokument z Londýna, kde museli přestavět nějakou budovu, protože za větrného počasí se nadalo okolo projít ulicí.

    Reagovat na komentář

    Dobrý den,mám zájem,doporučíte mě dodavatelskou firmu a také více informací?Děkuji Z.Nešpor

    Reagovat na komentář

    Bližší informace

    Zajímájí mně technické údaje a cena. Je nutno povolení od Čezu?
    Děkuji

    Reagovat na komentář

    Zajímala by mne možná dostupnost a momentální cena děkuji za odpověď
    Zdeněk Skácel.

    Reagovat na komentář

    Větrná elektrárna

    Bližší informace

    Reagovat na komentář

    Chci si tuto el. pořídit

    Nemám komentář, ale mám o toto zařízení zájem. Můžete doporučit dodavatele?

    Reagovat na komentář

    Není moc míst kde se to dá využít

    Česká republika není místo kde je stabilní vítr. Má to několik kamarádů z Číny a většinu roku se to netočí a nic nevyrobí. Mám fotovoltaické panely a ty mi vyrábějí každý den i když je zataženo. Dalším argumentem je výkon, pro slušnou úsporu v domácnosti potřebujete vyrobit několik Kw za den a nemůžete to chtít po výrobku, který vyrábí třeba 24V a 500W, když se točí třeba 1 hodinu za den.

    Reagovat na komentář

    Fyzikalni zakony plati - tim co clanek ukazuje toho moc nevyrobite

    Malé větrné elektrárny různých typů se vyvíjejí desetiletí, některé návrhy jsou zdařilé, bohužel, to, co ukazuje článek, je spíše pro dekorativní účely.
    Energie, kterou lze větru odebrat, a přeměnit, závisí na ploše, na které vítr zachycujeme (čím větší, tím větší výkon), a na rychlosti větru (výkon roste s třetí mocninou rychlosti větru). Větrné elektrárny se mají instalovat vysoko, kde není závětří od stromů, budov, atd., nikoliv nízko a mezi budovy, jak ukazuje obrázek. Malá plocha vystavená větru = malý výkon. Kde není, ani čert nebere, zákon zachování energie platí.
    (Jsem energetik, VŠ profesor, vyučuji obnovitelné zdroje energie na TU v Liberci.)

    Reagovat na komentář

    Už to tady bylo...

    … snad před dvaceti lety. Byla to vertikální turbína tvaru disku, kdy se ve směru proti větru otvírali jakési klapky a po půlotáčce se zavírali. Dělala to firma TAAWIN nebo podobného názvu z Brna.

    Reagovat na komentář

    Vertikální turbíny

    Vertikální turbíny mají některé slabiny, které článek, tak trochu zavádějící raději nezmiňuje. Jednou z nich je nižší účinnost proti horizontálním, z důvodu vracející se lopatky do protisměru větru. Proto je tvar lopatek velmi náročný na fyzikální výpočet a výrobu a jejich životnost je nižší! Proto se u velkých větrných elektráren používají jen velmi málo. Taky je u nás omezený počet míst ke stavbě takové turbíny (volný prostor nejméně 300–400m od turbíny) a ještě těžší je získat patřičná povolení. Tak že optimismus není namístě, ale kdo vytrvá může hodně získat!

    Reagovat na komentář

    Nekupovat makemu domus

    Koupil jsem 1Kw elektrárnu dáva 36v a 0,5A.Reklamace neuznávají.

    Reagovat na komentář

    Zase jsme probrali se zpoždéním.

    Dotace jen na fotovoltaiku protože to někomu vyhovuje. Hlavně ať se Fv. montují. Většina zemí ale kolem nás mají běžně vertikální turbíny v nabídce a naše firmy to u nás objevují jak Ameriku.My jsme v CHKO a FV nám zakázali už před 2 ma roky. Když jsem přišel s vert. turbínou tak první reakce na můj dotaz na úřadě byla hlavně aby se to nehýbalo nebo že si můžeme už dát Fv.
    No prostě kocourkov. Na internetu se objevují první vlaštovky se zkušenostma ohledně turbín, a proto váš příspěvek rád budu šířit dál a pokud ještě něco přidáte tak se určitě dozvíme i pravdu a to že jenom panely to nespasí a hlavně co pak s nima. Větrné obnovitelné zdroje asi nebudou pro každého vzhledem k povětrnostním podmínkám ale vidím to jako lepší cestu.

    Reagovat na komentář

    Reakce na Tibor: Ano, mám to smysl, ale jen tam, kde opravdu hodně fouká. A to by se muselo nejprve pořádně proměřit. Jak říkáte. Na 80-ti procentech republiky to smysl nedává. Dává to smysl na horách.

    Reagovat na komentář

    Po vyzkoušení zdarma, pokud je to rentabilní, bych to asi koupil !

    Protože ve městě toho větru není, takže je potřeba to oprubovat, (cena x výkon). Taktéž nevíme jak je to s povolením města a distributorem E.ON ?

    Reagovat na komentář

    Nekompetentní autor článku

    Aneb když autor článku ví o té technologií tak maximálně, že existuje a snaží se dát do kupy článek de facto o ničem.

    Reagovat na komentář

    Nekompetentní autor článku

    Aneb když autor článku ví o té technologií tak maximálně, že existuje a snaží se dát do kupy článek de facto o ničem.

    Reagovat na komentář

    Makemu

    Mám jednu 3kw rok v garáži a žalobu na soudě ,opravdu to nefunguje možná dobít tel.a to nemluvím o dileskem zpracování ale přijde to ekologicky zabalené v Italských novinách.

    Reagovat na komentář

    Levnější než FVE možná, ale rozhodně ne efektivnější.

    Pokud si dáte na střechu, balkón nebo zahradu takovouhle turbínu, tak se budete modlit, abyste měli vítr alespoň 4 hodiny denně.
    V článku se píše o síle průměrně 14km/h za celý rok.
    Meteo statistiky pro ČR ukáží nevýhodnost na 80% území, kde ale FVE bude fungovat.
    Tedy, větrná turbína není to špatná, ale není to „spása z nebes“.
    A není to vůbec zadarmo! ;-)

    Reagovat na komentář