Menu

Malování, Poznámkový blok, Windows Media Player: Microsoft předělává letité nástroje ve Windows

10.12.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Malování, Poznámkový blok, Windows Media Player: Microsoft předělává letité nástroje ve Windows

Malování, Poznámkový blok, Windows Media Player: Microsoft předělává letité nástroje ve Windows | foto: RhondaK Native Florida Folk Artist/Unsplash

V nových Windows 11 se Microsoft odvážil změn směrem k modernějšímu systému. Přesto přetrvává známý problém z Windows 10: na mnoha místech se stále objevují staré prvky, což se týká i některých standardních programů.

Něco se ale přeci jen děje: Malování, Poznámkový blok a Windows Media Player září v nové kráse. Z funkčního hlediska je však stále co zlepšovat.

Na první pohled se Windows 11 od svých předchůdců výrazně liší, ale každý, kdo systém používá, rychle narazí na staré známé z minulosti. Nový vzhled ještě není zcela integrován a zejména klasické nástroje systému Windows stále vypadají, jako by zamrzly v minulém století. Microsoft na nich ale pracuje a postupně nástroje, které jsou nedílnou součástí Windows, vylepšuje.

Jde především o klasiku, kterou všichni známe, ale kterou také mnoho uživatelů v průběhu let postupně nahradilo alternativami: Malování, Poznámkový blok a Windows Media Player. Takto vypadají jejich aktualizace: co vlastně umí a co jim ještě schází?

Nové Malování už dorazilo do systému Windows 11

paint

Malování by se nemělo jen snadno používat, ale také vypadat elegantně. | Zdroj: Microsoft

Nejdále postoupil vývoj programu Malování: ti, kdo už používají Windows 11, už mají k dispozici vylepšenou verzi s efektem Mica, zjednodušenou nástrojovou lištou a novými ikonami. Mnoho prvků má také zaoblené rohy, například paleta barev, nebo nové rozevírací nabídky pro štětce, tloušťku čáry, výběr tvaru a otočení/zrcadlení.

Microsoft také přidal na horní lištu nový textový nástroj, který otevřete pomocí symbolu "A". V současné době Microsoft přepracovává nabídky, nový design budou mít například paleta barev a přizpůsobení velikosti. Tmavý režim prozatím k dispozici není, ten se teprve musí dodělat.

Alternativa: Malování bude hezčí, což v případě kreativních programů vůbec není špatné, ale z hlediska funkcí zůstává v podstatě stejné, jako dříve. Pokud hledáte alternativu s více funkcemi, doporučujeme Paint.NET.

Nový poznámkový blok v provozu

notepad

Microsoft vizuálně aktualizuje svůj textový editor Poznámkový blok. | Microsoft

Nejnovějším adeptem na update je Notepad, v českých Windows označovaný jako Poznámkový blok. Microsoft tento nástroj upravil podle systému Windows 11, používá tedy Mica design, zaoblené rohy a tmavý režim. Tato funkce se automaticky zapne ve chvíli, kdy použijete nastavení tmavého vzhledu v systému Windows 11. Můžete si ale také nastavit, jaký vzhled se má v Poznámkovém bloku použít.

Microsoft vylepšil funkce vyhledávání a nahrazování. Kromě toho je nyní možné se v průběhu úprav vrátit o několik kroků zpět. Nový Poznámkový blok lze v současnosti vyzkoušet pouze v programu Windows Insider.

Alternativa: Poznámkový blok je dobrou volbou pro jednoduché úlohy, ale existují editory s podstatně více funkcemi, například Notepad++.

Rozpracovaný nový přehrávač Windows Media Player

wmp

Také Windows Media Player získá nový vzhled. | Microsoft

Pokud máte Windows 11 a chcete se vrátit v čase o několik let zpět, spusťte Windows Media Player. Stále vypadá dost staromódně, ale i v jeho případě Microsoft pracuje na nové verzi s designem Windows 11. Tedy Mica vzhledem, zaoblenými prvky a novými ikonami.

Nový přehrávač médií má nahradit aplikaci Hudba Groove, která je předinstalovaná od systému Windows 10. Pokud se podíváte na uživatelské rozhraní, poznáte úzký vztah mezi oběma programy. Aktualizovaný přehrávač médií by měl nejen přehrávat hudbu, ale také podporovat videa s moderními funkcemi, jako je HDR. V současnosti ale Microsoft stále sbírá požadavky na funkce od uživatelů v programu Windows Insider, takže může ještě chvíli trvat, než bude funkce dostupná pro všechny uživatele.

Alternativa: mnoho uživatelů dává před nástrojem, který je součástí Windows, přednost přehrávači médií VLC.

Jednotný vzhled

Palubní nástroje systému Windows by měly nabízet solidní základní sadu funkcí, zabalených v moderním vzhledu. Aktualizace aplikace Malování a práce na Poznámkovém bloku a přehrávači Windows Media Player ukazují, že Microsoft tuto skutečnost pochopil a chce Windows více sjednotit. Pokud by na váš vkus programy nabízely příliš málo funkcí, můžete si vybrat z široké škály alternativ.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  konečně změna

  konečně se něco změní protože windows media se nezměnil už od windows 7

  Reagovat na komentář

  Nevkus a jen nevkus

  Od W8 stejně všechno vypadá hnusně, chudě, stroze a studeně a tím, že tomu jen zaoblí rohy rozhodně nedosáhnou elegance. Eleganci a šmrnc měla jedině Sedmička a ani v Linuxu jsem ještě neviděl téma (a je jich pro Linux mrtě), které by se tomu vyrovnalo. Je to tím, že lidi ztrácejí nejen zdravý rozum, ale i vkus (to jde ruku v ruce) a bohužel to tak trochu ulpívá i na autora tohoto článku, pokud ovšem větu „září v nové kráse“ nemyslel ironicky.

  Také mi moc nejde do hlavy, proč MS plýtvá kapacitami na tvorbu ne moc vydařených aplikací a jejich cpaním do OS bez možnosti odinstalace, když jim dosud ani pořádně nefunguje samotný systém a každá větší aktualizace znamená pro mnoho uživatelů pohromu ..
  .. no to je zase o tom zdravém rozumu …

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení