Menu
CHIP Speedtest

Malware VPNFilter napadá routery

25.05.2018 16:12 | Pavel Trousil
Malware VPNFilter napadá routery

Gigantický IoT botnet napadl více než půl miliónů zařízení po celém světě. Ohroženy jsou především domácí routery.

Výzkumný tým Cisco Talos ve středu zveřejnil zprávu o gigantickém IoT botnetu, tj. internetovém robotu využívajícím chytrá zařízení, s názvem VPNFilter, kterému se podařilo infikovat více než půl miliónů zařízení po celém světě. Většina z nich jsou přitom běžné zákaznické routery známých značek a nákaza se nevyhnula ani některým síťovým úložištím.

Mechanismu útoku i dalšímu vhodnému postupu se věnuje článek VPNFilter – is a malware timebomb lurking on your router?, který na svém blogu Naked Security publikovala společnost Sophos, člen skupiny Cyber Threat Alliance (CTA). Bezpečnostní expert Paul Ducklin v tomto příspěvku doporučuje, aby majitelé routerů provedli jejich kontrolu. A to i v případě, pokud se domnívají, že zařízení mají aktuální verzi systému a nejsou nakažená.

V současnosti představují oblíbený cíl pro počítačové zločince domácí zařízení, jako jsou právě routery,“ říká Paul Ducklin. „Nicméně správa těchto zařízení je z pohledu kybernetické bezpečnosti často zanedbávána. Je přitom vhodné začít od základu a ještě dnes se podívat, zda výrobce routeru nenabízí novou aktualizaci firmware. Zvolte si také nové, dostatečně silné heslo. Podvodníci totiž moc dobře znají všechna defaultní hesla každého vyrobeného zařízení – tak proč jim jejich nekalé aktivity usnadňovat?


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení