Menu

Malware VPNFilter napadá routery

25.05.2018 16:12 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Malware VPNFilter napadá routery

Malware VPNFilter napadá routery | foto: CHIP

Gigantický IoT botnet napadl více než půl miliónů zařízení po celém světě. Ohroženy jsou především domácí routery.

Výzkumný tým Cisco Talos ve středu zveřejnil zprávu o gigantickém IoT botnetu, tj. internetovém robotu využívajícím chytrá zařízení, s názvem VPNFilter, kterému se podařilo infikovat více než půl miliónů zařízení po celém světě. Většina z nich jsou přitom běžné zákaznické routery známých značek a nákaza se nevyhnula ani některým síťovým úložištím.

Mechanismu útoku i dalšímu vhodnému postupu se věnuje článek VPNFilter – is a malware timebomb lurking on your router?, který na svém blogu Naked Security publikovala společnost Sophos, člen skupiny Cyber Threat Alliance (CTA). Bezpečnostní expert Paul Ducklin v tomto příspěvku doporučuje, aby majitelé routerů provedli jejich kontrolu. A to i v případě, pokud se domnívají, že zařízení mají aktuální verzi systému a nejsou nakažená.

V současnosti představují oblíbený cíl pro počítačové zločince domácí zařízení, jako jsou právě routery,“ říká Paul Ducklin. „Nicméně správa těchto zařízení je z pohledu kybernetické bezpečnosti často zanedbávána. Je přitom vhodné začít od základu a ještě dnes se podívat, zda výrobce routeru nenabízí novou aktualizaci firmware. Zvolte si také nové, dostatečně silné heslo. Podvodníci totiž moc dobře znají všechna defaultní hesla každého vyrobeného zařízení – tak proč jim jejich nekalé aktivity usnadňovat?

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení