Menu

Malwarebytes Anti-Exploit: malý bezplatný nástroj přibrzdí útoky hackerů

16.04.2020 10:23 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Malwarebytes Anti-Exploit: malý bezplatný nástroj přibrzdí útoky hackerů

Malwarebytes Anti-Exploit: malý bezplatný nástroj přibrzdí útoky hackerů | foto: CHIP

Jednou z dobrých metod, jak předcházet bezpečnostním problémům, jsou pravidelné aktualizace. Ani to nám ale nezaručí stoprocentní imunitu.

Kromě antivirových nástrojů jsou dobré i anti-exploitové nástroje, které zabraňují cílenému zneužití celé řady neodstraněných bezpečnostních mezer. Malý prográmek od Malwarebytes, Anti-Exploit, lze používat zdarma.

Pravidelné aktualizace operačního systému a instalovaných aplikací jsou základem, ale nikoliv všelékem. I tak totiž lze zneužít nezáplatované slabiny tzv. zero-day exploity. Dodatečnou ochranu proti takovému zneužití nabízí nástroj Anti-Exploit, který zabrání hackerům ve zneužívání bezpečnostních mezer v prohlížečích a jiném softwaru.

Asi nejznámějším anti-exploitovým nástrojem je Microsoft EMET, ale ten už nebude nadále vyvíjen. Jeho některé funkce zdědil Windows Defender, který je součástí Windows 10. Nástroj Anti-Exploit je obsažen i ve virovém skeneru od Malwarebytes. Nicméně lze použít i jako samostatný nástroj v podobě bezplatného Malwarebytes Anti-Exploitu.

Stáhněte si: Malwarebytes Anti-Exploit

antiexploit-logo

Malwarebytes Anti-Exploit 1.13.2.164

CHIP hodnotí Dobrý

„Malwarebytes Anti-Exploit“ nabízí komplexní ochranu před bezpečnostními dírami v prohlížečích a jiném softwaru.

Stáhněte si

Malwarebytes Anti-Exploit: zdarma pouze v beta verzi

antiexploit1

Ochranné štíty pro prohlížeče, pluginy, kancelářské programy a přehrávače médií jsou již zapnuty.

Malwarebytes už zabudoval funkce nástroje Anti-Exploit do virového skeneru. Každý, kdo jej používá, má všechny jeho funkce k dispozici. Přesto je ještě zdarma k dispozici samostatná beta verze Anti-Exploitu. Každý si ji tak může nainstalovat a posílit virový skener.

Obsluha programu je velmi jednoduchá: naistalujte nástroj a nechte ho běžet. Nespotřebuje mnoho zdrojů, chrání prohlížeče a jejich zásuvné moduly, stejně jako kancelářské programy a přehrávače médií. Na kartě "Shields" je k dispozici seznam programů. Další programy lze přidat pomocí volby "Add Shield". K tomu musíte program klasifikovat a přiřadit soubor exe.

Blokování exploitů funguje automaticky

antiexploit2

V případě potřeby nástroj provede zablokování exploitů automaticky.

Z uživatelského pohledu už není potřeba s nástrojem dělat nic. Pokud je v systému detekován exploit, program Anti-Exploit zakročí automaticky. Postižený program je zastaven a zobrazí se zpráva o zablokovaném pokusu o zneužití. Objeví se také nový záznam, a to na kartě "Logs".

V nastavení pro běžné uživatele není co nastavovat. Technici se mohou vyřádit v části "Advanced Settings" a definovat pro různé programy svá vlastní pravidla. Zde se však doporučuje opatrnost: nejlepší je měnit nastavení po jednom a poté otestovat účinky blokace.

Trochu více zabezpečení

Pokud kromě standardních opatření chcete pro zabezpečení udělat něco více, můžete použít bezplatnou beta verzi Anti-Exploitu. I přesto, že se jedná o beta verzi, nejsou s programem žádné problémy. Pokud ale používáte virový skener od Malwarebytes, nástroj nepotřebujete. Je už do virového skeneru integrován.

Stáhněte si: Malware Scanner

malwarescanner-logo

Malwarebytes - Malware Scanner 4.1.1.145

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný skener malwaru používá sofistikované technologie k odstranění škodlivých souborů a jiného škodlivého softwaru z pevného disku.

Stáhněte si

mohlo by vás také zajímat: v darknetu jsou k dispozici statisíce přihlašovacích údajů uniklých ze zoomu

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.