Menu
CHIP Speedtest

Masivní špehování uživatelů Chrome ukázalo nové bezpečnostní slabiny

19.06.2020 08:15 | Jiří Palyza
Masivní špehování uživatelů Chrome ukázalo nové bezpečnostní slabiny

Doplňky a rozšíření pro prohlížeč Chrome jsou obvykle užitečnými pomocníky pro každodenní činnost s prohlížečem. Nyní však bylo odhaleno mnoho z nich, které měly podvodné a škodlivé úmysly. Podle celkového počtu stažení se uvádí, že ovlivněno je 32 milionů uživatelů.

Chrome je celosvětově nejpopulárnějším prohlížečem, a to jak na PC, tak i na smartphonech. Kromě samotného browseru je na platformě Google Chrome Store k dispozici nespočet rozšíření, které doplňují anebo rozšiřují funkce prohlížeče. Některé z těchto doplňků ale nemají úplně čisté úmysly.

Podle agentury Reuters odstranil Google z obchodu s doplňky více než 70 rozšíření poté, co je v průběhu minulého měsíce ohlásili bezpečnostní experti. Jejich varování se týkalo shromažďování údajů o uživatelích a historie navštívených webů, které některé pluginy prováděly. Podle svých popisů měly být určené k varování před škodlivými weby a převodu souborů do různých formátů. V pozadí ale prováděly špehování uživatelů.

Velký incident se spyware

chromeweakness-ilu

Doplňky byly nyní z obchodu Chrome odstraněny. To už ale postiženým uživatelům příliš nepomůže.

V celkovém počtu si doplňky stáhlo více než 32 milionů uživatelů. Mohlo by se jednat o jeden z největších případů výskytu spyware, který kdy Google zažil. Internetový gigant zatím nekomentoval, proč doplňky nebyly identifikovány už dříve a jak se vůbec dostaly do nabídky obchodu s rozšířeními pro Chrome.

Oficiální seznam postižených rozšíření prozatím není k dispozici. Pokud by byl zveřejněn později, budeme vás informovat. Odhalit míru škodlivosti doplňků předem je komplikované. Před instalací je dobré si o aplikaci zjistit maximum informací: zejména pokud jsou nabízené zdarma je na místě si položit otázku, jaké výhody její poskytovatelé mohou získat. Dobré je pročíst si recenze a raději se držet dál od rozšíření, která nemají žádné hodnocení anebo jsou negativní.

mohlo by vás také zajímat: program proti špehování ve Windows 10 je k dispozici v aktualizované verzi


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení