Menu
CHIP Speedtest

Microsoft plánuje velké změny: Windows 10 získají inovaci vzhledu

30.10.2020 16:20 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Microsoft plánuje velké změny: Windows 10 získají inovaci vzhledu

Microsoft plánuje velké změny: Windows 10 získají inovaci vzhledu | foto: Microsoft

Zajímavé oznámení se objevilo pro všechny příznivce Windows: Microsoft už zřejmě pracuje na tom, co si přálo mnoho uživatelů systému. Na konci příštího roku by měla přijít velká aktualizace uživatelského rozhraní.

Pod kódovým názvem "Project Sun Valley" koncern pracuje na různých součástech operačního systému, například Průzkumníku, Hlavním panelu, nabídce Start nebo informačním centru. Windows 10 jsou směsicí různých designů, kritici v té souvislosti často hovoří o kolekci vzhledů za posledních 30 let. A není k tomu žádný dobrý důvod. Vzhledem k tomu, že Windows 10 jsou nejpoužívanějším operačním systémem a nikoliv muzeem, mnoho uživatelů by si přálo jednotnější grafické rozhraní, které by mohlo být i více stylové. Apple s macOS 11 předvedl, že to je možné.

Microsoft také realizuje plán na vylepšení uživatelského rozhraní Windows. Podle nejnovějších informací se zaměřuje na uvedení inovovaných Windows 10 v příštím roce. Pod kódovým názvem "Project Sun Valley" vývojáři pracují na optické aktualizaci pro různé centrální prvky Windows 10, jakými jsou například Průzkumník, Hlavní panel, nabídka Start a informační centrum.

Možné změny ve Windows 10 21H2 nebo 22H1

windowschanges

V insiderovských zdrojích se začínají objevovat informace o změnách designu Windows 10, které by se měly týkat centrálních prvků systému. | Zdroj: Program Microsoft Insider

Oficiálně se o tomto tématu od Microsoftu nedozvíte nic, ale podle jiných informačních zdrojů by aktualizace optiky měla být hotova v roce 2021 a k dispozici na podzim. Doposud nebylo stanoveno, zda v roce 2021 budou dvě aktualizace Windows 10. Může se stát, že Windows 10 21H2 budou designovou aktualizací, nebo Microsoft celý update přesune až do roku 2022.

Nové grafické zpracování by se mělo týkat následujících oblastí:

Nabídka Start: vzhled nabídky Start už byl upraven v říjnové aktualizaci Windows 10, ale stále to není ono. Podle všeho Microsoft pracuje na použitých efektech a tématem by se mohly stát i zaoblené rohy.

Hlavní panel: zdrojový kód Hlavního panelu by měl být renovován rozsáhleji, což by mělo být důležité i s ohledem na uživatelské rozhraní pro tablety. Podrobnosti doposud nejsou známy. Příznivci Windows by si ale přáli funkce jako například vycentrované tlačítko Start, podobně jako v systému Windows 10X, nebo průhledný Hlavní panel, který lze momentálně nastavit pomocí dodatečných nástrojů.

Informační centrum: Mnoho uživatelů informační centrum ignoruje, protože je poměrně objemné. Už dlouho se spekuluje o tom, že by mělo být modulárnější, a tedy odlehčenější.

Průzkumník: nástroj pro práci se soubory a adresáři už dlouho nezískal žádné nové funkce a grafické rozhraní by se v jeho případě určitě dalo vyladit. Směr je jasný. Uživatelé by už nadále neměli být zahlceni velkým množstvím možností.

Aktualizace vzhledu pro Windows 10 zní dobře

Microsoft pracuje na novém vzhledu některých centrálních prvků Windows 10. Prozatím ale není jasné, co přesně uživatele čeká. Změny by se ale měly týkat především zlepšení uživatelské vstřícnosti Windows a jejich grafického rozhraní. Už říjnová aktualizace Windows 10 ukazuje, že s malými optickými aktualizacemi v nabídce Start lze dosáhnout velkého efektu. Microsoft by rád v tomto směru pokračoval.

Nejrychlejším způsobem, jak sledovat co se bude v optice Windows 10 měnit, je prostřednictvím programu Microsoft Insider ve vývojářském kanálu.

mohlo by vás také zajímat: konec čmuchání ve windows 10 – malý nástroj vypne sledování operačního systému

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.