Menu

Microsoft představil lehký a přenosný Surface Go

10.07.2018 19:48 | Milan Loucký + Přidat komentář
Microsoft představil lehký a přenosný Surface Go

Microsoft představil lehký a přenosný Surface Go | foto: CHIP

Společnost Microsoft představila své nejmenší a nejlehčí nositelné zařízení Surface Go, které je určeno k použití kdekoli.

Surface Go je vybaven 10palcovou obrazovkou, má tloušťku 8,3 mm a váží pouhých 522 gramů. Může se také pochlubit devítihodinovou výdrží baterie, je schopen používat aplikace sady Office a je od dnešního dne k dostání v první vlně třeba ve Velké Británii. Zde ho pořídíte za doporučenou cenu pouhých 379 liber, tj. asi 10 800 korun. Ve Spojených státech pak je cena stanovena na 399 dolarů za základní verzi.

surface-go Pokud si ovšem myslíte, že to cena koncová, tak se mýlíte. Tak dotykové pero si připlatíte asi 100 dolarů, podsvícená mechanická klávesnice se zdvihem kláves 1 mm s integrovaným touchpadem o rozměrech 56 x 101 mm a s podporou pětiprstých gest vyjde rovněž na nějakých 100 dolarů, pokud byste si chtěli přikoupit originální myš Surface Mobile, ta by měla stát do 40 dolarů. Tedy žádná láce, ale zase pro uklidnění, součástí Surface Go je opěrný rámeček, umožňující nastavení vhodného naklonění displeje vůči vašim očím. Úhel rozevření umožní podpěra až do úhlu 165°.

Bezkontaktní Surface Go, který lze také spustit v režimu Windows 10 S, je vybaven displejem PixelSense s vysokým rozlišením, který lze použít na výšku nebo na šířku, a podporuje Surface Pen s 4096 úrovněmi citlivosti na tlak. Displej má poměr stran 3:2 a rozlišení 1800 x 1200 obrazových bodů. Dotykový displej pak podporuje desetiprstá dotyková gesta. Abychom nezapomněli, za rozšíření na Windows S Pro si připlatíte rovněž nějakých 50 dolarů. Ale můžete být úplně v klidu, k nám se oficiální cestou Microsoft Surface Go zatím hned tak nedostane.

Zařízení je poháněno procesorem Intel Pentium Gold 4415Y 7. generace. Vývojový tým spolupracoval s Intelem, aby optimalizoval výkon a výdrž na baterii pro nejdůležitější úkoly, které lidé denně provádějí. Nicméně je zajímavé, že celý přístroj používá pasivní chlazení.

Co se připojení týče, najdete tu samozřejmě Wi-Fi a Bluetooth, rozšiřující slot na microSD kartu, v přístroji bude vestavěn 64GB pomalejší eMMC disk, existovat ale budou i dražší varianty s rychlejšími úložišti NVMe SSD s kapacitou 128 nebo 256 GB, vestavěná paměť DDR2-1600 pak bude nabízena v kapacitách 4 nebo 8 GB. Pokud si ale myslíte, že je možné kapacitu operační paměti později rozšířit, jste na omylu. Stejně tak jako datové úložiště jsou pevně instalovány na základní desce, takže jediná možnost rozšíření je právě pomocí zmíněné microSD karty. Je také vybaven portem Surface Connect pro nabíjení (s jeho pomocí se Surface Go nabije za necelé dvě hodiny na plnou kapacitu) a dokování a portem USB-C 3.1 pro data, video i nabíjení – s jeho pomocí je možné rovněž připojit i 4K externí monitor, konektorem pro sluchátka. Verze s podporou LTE bude „někdy během tohoto roku“, jak jsme se dozvěděli z videa, které Microsoft uvolnit k prezentací své novinky.

Vestavěná kamera má 8 MPx a kamera nad displejem pak 6 MPx tu je možné použít i k rozeznání uživatelova obličeje, tedy splňuje funkci přihlášení pomocí Windows Hello. Obě kamery mají rozlišení Full HD, tedy nikoli UHD, jak by možná někteří čekali.

Obal typu Signature na klávesnici byl vyroben na zakázku pro Surface Go, materiál Alcantara je dostupný ve třech barvách – burgundy, kobaltové modři a platině.

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení