Menu

Microsoft ukončuje rozšířenou bezpečnostní podporu Windows 7 už zítra: platí to i pro Windows 8.1

09.01.2023 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Microsoft ukončuje rozšířenou bezpečnostní podporu Windows 7 už zítra: platí to i pro Windows 8.1

Microsoft ukončuje rozšířenou bezpečnostní podporu Windows 7 už zítra: platí to i pro Windows 8.1 | foto: Shutterstock

Systémy Windows 7 Professional a Enterprise Edition už nebudou nadále dostávat bezpečnostní aktualizace. Podpora končí i pro Windows 8.1.

Systém Windows 8.1 nikdy nebyl tak úspěšný, jako Windows 7 nebo Windows 10. Mnoho uživatelů jej ale stále na svých počítačích provozuje. Je ale dobré vědět, že pro soukromé uživatele verze Windows 7 není podporována bezpečnostními aktualizacemi už od roku 2020 a prodloužený interval podpory, který byl placený, končí zítra. Tedy 10. ledna 2023.

Co se týče počtu přetrvávajících instalací, Windows 7 stále ještě běží na 11 % PC, které provozují Windows, a Windows 8.1 na 2,59 %.

Ukončení podpory Windows 8.1 je stanoveno také na 10. ledna 2023. A platí totéž, co pro Windows 7. Tímto datem Microsoft ukončuje poskytování bezpečnostních aktualizací. Systém se tak časem může stát zranitelným.

Ukončení podpory letitých Windows se týká i prohlížečů

edge108

Od nadcházejících verzí internetových prohlížečů Microsoft Edge 109 a Google Chrome už také nebude poskytována bezpečnostní podpora pro starší systémy Windows. | Zdroj: Mirosoft Edge 108

V příštím týdnu Microsoft plánuje uvolnit další verzi svého prohlížeče Microsoft Edge. Její číselné označení je 109 a půjde o poslední verzi, která bude podporovat Windows 7 a 8.1.

Podobně je na tom i Google, který už v říjnu 2022 oznámil, že jeho prohlížeč Chrome 110 bude velmi pravděpodobně poslední verzí, která bude podporovat Windows 7 a 8.1. Uvolněna by měla být v únoru 2023.

Microsoft Edge 109 a Google Chrome 110 budou na starších operačních systémech fungovat i nadále, nebudou už ale dostávat bezpečnostní aktualizace a opravy chyb. Tak se do budoucna stanou pro uživatele rizikové.

Ostatní výrobci už také ukončili podporu Windows 7, a to v předstihu před zítřejším termínem, kdy ji oficiálně ukončuje Microsoft. Například Nvidia už nadále nepodporuje systémy Windows 7 a 8.1 ve svých ovladačích od října 2021.

Zdroj: Bleeping ComputerMicrosoftStatcounter

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení