Menu

Mikrovlnné trouby mohou rušit Wi-Fi: jak v domácnosti zajistit stabilní bezdrátový internet

12.04.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Mikrovlnné trouby mohou rušit Wi-Fi: jak v domácnosti zajistit stabilní bezdrátový internet

Mikrovlnné trouby mohou rušit Wi-Fi: jak v domácnosti zajistit stabilní bezdrátový internet | foto: Stepan Kulyk/Unsplash

Někdy je to s Wi-Fi zapeklité. Náhodné kolísání anebo výpadky signálu lze vysvětlit jen stěží. Často se uvádí, že Wi-Fi internet může rušit i mikrovlnná trouba. Je to ale skutečně pravda a jaký je nejlepší způsob, jakým lze tento rušivý vliv vyloučit?

Problémy s bezdrátovým internetem mohou uživatele přivést k šílenství. Stále opakovaně se objevují bizarní případy výpadků, u kterých nelze odhalit příčinu. Je ale také možné, že úroveň Wi-Fi signálu ovlivňuje ohřívání jídla v mikrovlnné troubě. Může to tak skutečně být, nebo je to jen jeden z mýtů kolem bezdrátového internetu?

Mikrovlnka skutečně Wi-Fi rušit může

Mikrovlny skutečně domácí Wi-Fi rušit mohou. Důvodem je skutečnost, že mikrovlnná trouba vysílá ve stejném kmitočtovém pásmu, jako část současného standardu Wi-Fi. Obě jsou aktivní v bezlicenčním pásmu 2,4 GHz.

Mikrovlnné trouby jsou obvykle velmi dobře stíněné, ale může docházet k únikovému záření, které je měřitelné v blízkosti předního průhledového panelu a kolem dvířek. V průměru činí únik záření 1 % stanovené mezní hodnoty a s rostoucí vzdáleností od spotřebiče intenzita vysokofrekvenčního záření rychle klesá. Mimochodem, emisní limit je pouze 5 mW/cm2. Není třeba se tedy obávat poškození zdraví, ale může dojít k rušení Wi-Fi routeru, opakovače nebo jiných zařízení, které jsou aktivními prvky ve Wi-Fi síti.

Tipy, jak se vyhnout rušení Wi-Fi

linksys

Wi-Fi směrovače si určují vysílací kanál ve výchozím nastavení automaticky. | Zdroj: Jan Barkmann/Pixabay

Pokud se chcete vyhnout rušení Wi-Fi sítě, způsobeného mikrovlnným zářením, je dobré zvážit několik bodů:

Změna umístění: směrovače a opakovače by neměly být umístěny v bezprostřední blízkosti mikrovlnné trouby. Zkuste jiné umístění. Vyhledat vhodné místo vám mohou pomoci různé aplikace, například WiFiman nebo Wireless Network Watcher.

Změna frekvence: Wi-Fi nemusí běžet pouze v pásmu 2,4 GHz, ale také v pásmu 5 GHz a brzy také i 6 GHz. Pokud je to možné, přepněte se na rozsah 5 GHz.

Využijte automatiku: dříve se doporučovalo pro optimalizaci Wi-Fi použít ruční nastavení, v současnosti je lepší ponechat řízení kanálů automatickému systému routerů. Dokáží se automaticky vyhnout kanálům, vytíženým sousedními Wi-Fi sítěmi, i dalším rušivým vlivům.

Výměna starších spotřebičů: starší mikrovlnné trouby se silným opotřebením mohou vykazovat vyšší únik záření. Nejlepší je takové spotřebiče raději vyměnit za nové modely.

Vyhnout se rušení Wi-Fi

Ač to zní možná paradoxně, mikrovlnné trouby skutečně domácí Wi-Fi rušit mohou. Ve většině případů stačí ale jen malé změny k tomu, abyste se rušení zbavili. A kuchyně nemusí zůstat studená.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Internet.wify.pousyvam.tabletu.vypadava.wify.nejde.se.prypojyt.spatny.internet.na.tabletu.mam.windous.tabletu.hruza.co.stym.poradyte.my.dekuju.

  Mám.tablet.wi­fy.vypadava.nel­se.sledovat.fej­sbuk.jutube.fil­my.vypadne.wi­fy.nejde.vam.in­ternet.tabletu­.mam.windous.ta­bletu.nejde.na­instalovat.lep­sy.windous..wi­fy.na.doma.po­rad.neco.rusy­.wify.vypadek­.smasana.data­.v.tabletu.nyc­.nevunguje.fej­sbuk.hrome.ju­tube.obhod.plaj­.vymase.se.htej­.za.nej.platyt­.ano.musyte.sno­vu.instalovat­.ophod.plej.sta­ra.aplycace.a­no.poradyte.co­.stym.dekuju.ro­man.lehky

  Reagovat na komentář

  To je realita

  Je tomu skutečně tak, když jsme bydleli u tchyně cca 2 měsíce, tak to bylo. Každý den kdy wifi vypadla z důvodů používání mikrovlnky. Router byl hned vedle. Ono je fajn přemístit router, ale pokud používáte jen jeden a nemáte dostatečný dlouhý přívodní kabel a nechcete to spojkovat,jste nahraný. Samozřejmě jde řešit vše.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení