Tip: jak vyčistit mobil od největších žroutů paměti – skoncujte s nepotřebnými soubory
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Mikrovlnné trouby mohou rušit Wi-Fi: jak v domácnosti zajistit stabilní bezdrátový internet | foto: Stepan Kulyk/Unsplash
Někdy je to s Wi-Fi zapeklité. Náhodné kolísání anebo výpadky signálu lze vysvětlit jen stěží. Často se uvádí, že Wi-Fi internet může rušit i mikrovlnná trouba. Je to ale skutečně pravda a jaký je nejlepší způsob, jakým lze tento rušivý vliv vyloučit?
Problémy s bezdrátovým internetem mohou uživatele přivést k šílenství. Stále opakovaně se objevují bizarní případy výpadků, u kterých nelze odhalit příčinu. Je ale také možné, že úroveň Wi-Fi signálu ovlivňuje ohřívání jídla v mikrovlnné troubě. Může to tak skutečně být, nebo je to jen jeden z mýtů kolem bezdrátového internetu?
Mikrovlny skutečně domácí Wi-Fi rušit mohou. Důvodem je skutečnost, že mikrovlnná trouba vysílá ve stejném kmitočtovém pásmu, jako část současného standardu Wi-Fi. Obě jsou aktivní v bezlicenčním pásmu 2,4 GHz.
Mikrovlnné trouby jsou obvykle velmi dobře stíněné, ale může docházet k únikovému záření, které je měřitelné v blízkosti předního průhledového panelu a kolem dvířek. V průměru činí únik záření 1 % stanovené mezní hodnoty a s rostoucí vzdáleností od spotřebiče intenzita vysokofrekvenčního záření rychle klesá. Mimochodem, emisní limit je pouze 5 mW/cm2. Není třeba se tedy obávat poškození zdraví, ale může dojít k rušení Wi-Fi routeru, opakovače nebo jiných zařízení, které jsou aktivními prvky ve Wi-Fi síti.
Wi-Fi směrovače si určují vysílací kanál ve výchozím nastavení automaticky. | Zdroj: Jan Barkmann/Pixabay
Pokud se chcete vyhnout rušení Wi-Fi sítě, způsobeného mikrovlnným zářením, je dobré zvážit několik bodů:
Změna umístění: směrovače a opakovače by neměly být umístěny v bezprostřední blízkosti mikrovlnné trouby. Zkuste jiné umístění. Vyhledat vhodné místo vám mohou pomoci různé aplikace, například WiFiman nebo Wireless Network Watcher.
Změna frekvence: Wi-Fi nemusí běžet pouze v pásmu 2,4 GHz, ale také v pásmu 5 GHz a brzy také i 6 GHz. Pokud je to možné, přepněte se na rozsah 5 GHz.
Využijte automatiku: dříve se doporučovalo pro optimalizaci Wi-Fi použít ruční nastavení, v současnosti je lepší ponechat řízení kanálů automatickému systému routerů. Dokáží se automaticky vyhnout kanálům, vytíženým sousedními Wi-Fi sítěmi, i dalším rušivým vlivům.
Výměna starších spotřebičů: starší mikrovlnné trouby se silným opotřebením mohou vykazovat vyšší únik záření. Nejlepší je takové spotřebiče raději vyměnit za nové modely.
Ač to zní možná paradoxně, mikrovlnné trouby skutečně domácí Wi-Fi rušit mohou. Ve většině případů stačí ale jen malé změny k tomu, abyste se rušení zbavili. A kuchyně nemusí zůstat studená.
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Pomocí PowerShellu si můžete nechat vygenerovat zprávu o stavu baterie vašeho notebooku,…
Tento levný a praktický doplněk vyřeší většinu problémů, které ztěžují život majitelům…
Superpočítač DGX GH200 AI v sobě spojuje 256 superčipů Grace Hopper do jednoho gigantického…
Na rozhraní, které by umožnilo ovládat počítač myšlenkou, Neuralink Elona Muska pracuje už…
Microsoft je jedním z prvních poskytovatelů internetových vyhledávačů, který do vyhledávání…
Varovat před povodněmi pomáhá umělá inteligence. Google svou platformu Flood Hub sdružující…