Menu

Miliony e-mailových adres unikly na internet: jak by měli reagovat ti, kterých se to týká

02.11.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Miliony e-mailových adres unikly na internet: jak by měli reagovat ti, kterých se to týká

Miliony e-mailových adres unikly na internet: jak by měli reagovat ti, kterých se to týká | foto: Executium/Unsplash

Při útoku na populární web hackeři stáhli miliony e-mailových adres. Uživatelé, kterých se to týká a jejichž adresa byla součástí úniku, by měli jednat. Minimálně změnit přihlašovací údaje, a to i u jiných služeb.

Hackeři umístili na internet přibližně 3,1 milionu e-mailových adres. Pocházejí velmi pravděpodobně z kryptografické platformy "CoinMarketCap", kterou denně využívá velké množství uživatelů ke sledování aktuálního vývoje v oblasti kryptoměn. Podle informací serveru DerStandard, byl službou Have I Been Pwned útok zjištěn už v polovině října.

E-mailové adresy se údajně už objevily na různých hackerských fórech. Obchod s nimi je poměrně výnosná záležitost. Ověřené adresy mohou být torpédovány spamem. Kyberzločinci na dotčené uživatele mohou cílit phishingové útoky a podvody s cílem instalace malwaru. Abyste se nestali zbytečnou obětí podobných útoků, je dobré reagovat.

E-mailová adresa unikla: co bychom měli v takovém případě dělat

emailleaks

V důsledku hackerského útoku se na internetu objevily miliony e-mailových adres. | Zdroj: Yogas Design/Unsplash

Pokud jste také registrováni u CoinMarketCap, je určitě dobré zkontrolovat e-mailovou adresu. Dá se prověřit například prostřednictvím služby Have I Been Pwned, haveibeenpwned.com, která jednak prověří, zda váš e-mail byl součástí některého úniku, ale také informuje o konkrétním úniku ze serveru CoinMarketCap, ke kterému došlo 12. října 2021.

Pokud zjistíte, že vaše adresa byla součástí úniku, je dobré vytvořit si novou a kompromitovanou starší nechat být. To platí pro všechny služby a účty, kde jste k přihlášení tento e-mail používali. Může to být zdlouhavé, ale je to nejbezpečnější možnost, jak se vyhnout pozdějšímu vystavení cílených útoků různých podvodníků.

Přestože poskytovatel tvrdí, že mezi nabízenými úniky jsou pouze adresy elektronické pošty, mělo by být vaše heslo v bezpečí. Pokud si ale chcete být naprosto jisti, je dobré jej také na všech online platformách změnit.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení