Menu

Milovníci retra, zpozorněte: třicet let stará Windows 3.1 spustíte v online emulátoru

25.11.2022 15:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Milovníci retra, zpozorněte: třicet let stará Windows 3.1 spustíte v online emulátoru

Milovníci retra, zpozorněte: třicet let stará Windows 3.1 spustíte v online emulátoru | foto: Olga Nayda/Unsplash

Ano, bylo nám o třicet let méně, tehdejší "x-téčka" a "á-téčka" začaly pomalu nahrazovat "péesdvojky" a Microsoft uvedl Windows 3.1. Pokud byste si chtěli na tu dobu chvíli zavzpomínat, díky internetovému archivu to není žádný problém.

Systém Windows 3.1 byl vydán 6. dubna 1992, tedy před více než 30 lety. Mnoho uživatelů systému Windows dřívějšího narození si ho ještě dobře pamatuje. Vzhledem k relativně nízkým systémovým nárokům se používal na mnoha místech až do roku 2000, ačkoli Microsoft pro něj už nevydával bezpečnostní záplaty.

Například jedno z pařížských letišť používá ke zpracování údajů o počasí systém Windows 3.1, což se projevilo až v roce 2015, kdy systém selhal.

win3-1

Svého času byly Windows 3.1 grafickou nadstavbou systému DOS. Už v té době bylo uživatelské rozhraní k dispozici v češtině. Nástupcem se staly Windows 95. | Zdroj: Internet Archive

Kdo by se chtěl znovu podívat na Windows 3.1 nebo mírně aktualizovanou verzi 3.11, nemusí kvůli tomu hned cestovat do francouzské metropole. Na adrese archive.org/details/win3_stock totiž najdete on-line emulátor, který se spouští v prohlížeči. Jeho použití je jednoduché. Zadejte do prohlížeče uvedenou adresu a klikněte na tlačítko napájení uprostřed obrazovky systému Windows 3.1. Prohlížeč následně stáhne potřebná data a spustí emulaci klasického systému Windows.

Zdroj: Internet Archive

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.