Menu

Minivrtulník pro osobní přepravu: s elektrickou kvadrokoptérou nic nemožného

08.11.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Minivrtulník pro osobní přepravu: s elektrickou kvadrokoptérou nic nemožného

Minivrtulník pro osobní přepravu: s elektrickou kvadrokoptérou nic nemožného | foto: Jetson Aero

Představa rychlého letu do supermarketu nebo kanceláře už není tak úplně nereálná. Mohl by to brzy umožnit první elektrický vrtulník ze Švédska. Dvanáct kusů pro rok 2022 je už ale vyprodaných.

Můj dům, moje loď, moje auto – tyto známé reprezentanty vlastního úspěchu bude už brzy možné rozšířit o "můj vrtulník". Důvodem je skutečnost, že nyní už lze oficiálně zadávat předběžné objednávky na první e-helikoptéru, která je určena pro volný prodej. Švédská společnost Jetson Aero nyní jako první nabízí létající stroj Jetson One pro každého, kdo je ochoten za něj zaplatit odpovídající částku.

Kvadrokoptéra Jetson One je oficiálně považována za "osobní elektrický letoun/Personal Electric Aerial Vehicle". Jedná se o miniaturní vrtulník v podobě přerostlého dronu se čtyřmi rotory a jedním sedadlem pro cestujícího. Pilot nesmí vážit více, než 95 kg. Li-Ion akumulátor vystačí na přibližně 20 minut letu při maximální rychlosti něco málo přes 100 km/h, která má softwarové omezení. To není až zas tak rychlé, nicméně mělo by to umožnit stroj ovládat bez pilotního průkazu.

katapult v ceně

| Zdroj: YouTube/Jetson/Jetson One – Official Launch

Kvadrokoptéra je vybavena mnoha bezpečnostními prvky jako je bezpečnostní klec pro pilota, palubní počítač, který v případě nouze dokáže bezpečně přistát, a také vystřelovací zařízení s padákem. Stroj je vyroben z hliníku a se svými 86 kg váží dokonce méně, než je maximální přípustná váha pilota. Rozložená kvadrokoptéra, kterou lze složit do přepravní formy velikosti 90 cm, měří 2,85 x 2,40 x 1,03 m.

Zájemci si mohou Jetson One prohlédnout na stránkách dodavatele Jetsonaero.com. Jeho cena je 92.000 USD. Dvanáct plánovaných kusů pro rok 2022 je už vyprodaných, v současné době se přijímají objednávky na rok 2023. Podle seznamu jsou stále dvě volné, v případě rezervace je potřeba složit rezervační poplatek ve výši 22.000 USD.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  :)

  No vzhledem k tomu že dolet cca 20 km jak napsal kolega Daniel není moc . Dá se tedy předpokládat že se bude jednat o městské taxi kde 10–15 km od centra a do centra velkoměsta dává smysl . Otázka je jiná a tou otázkou je cílovka tohohle produktu . Pokud už někdo chce létat přes město a má peníze tak 2 nebo 5 milionů pro něj nebudou znamenat rozdíl v ceně a raději koupí něco většího za 5 milionů pokud bude chtít zase létat na větší vzdálenost tak si také raději připlatí mě to nedává smysl obchodně . Jinak řečeno umím si to představit 3 x těžší s pohonem na vodík s doletem 1500 Km –3000 km za 25 000 000 Kč , ale za 2 000 000 Kč na cca 20 km to nemá potenciál sehnat zákazníka možná jako dodávková služba na střechy mrakodrapů že by to vozilo nějaké zboží třeba v autonomním režimu – pak ano .

  Reagovat na komentář

  No tohle

  Takže 20 minut a 100km/h – tedy dolet nějakých 30km – to je stroj totálně na prd.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení