Menu

Mnoho uživatelů může chybovat: proč není dobré používat bezplatné služby VPN

05.03.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Mnoho uživatelů může chybovat: proč není dobré používat bezplatné služby VPN

Mnoho uživatelů může chybovat: proč není dobré používat bezplatné služby VPN | foto: mohamed Hassan/Pixabay

Pokud uživatelé chtějí surfovat anonymně, nebo přistupují ke streamovanému obsahu v jiných zemích, sahají po službách VPN. Mnoho z nich jejich provozovatelé nabízejí zdarma, nicméně není dobrý nápad je používat. Bezpečnější jsou placené služby.

Kdo by si nepřál pohyb v online prostoru bez zanechání digitálních stop. Pro internetovou anonymizaci existuje mnoho nástrojů a metod, kde jednou z nich je využívání VPN tunelů. To samé platí i pro případ, kdy byste chtěli využít některé z regionálních nabídek konkrétní služby. Poskytovatelé VPN služeb často přesměrovávají vaše síťové požadavky prostřednictvím serverů třetích stran, takže cílový server už nemůže rozpoznat, odkud požadavek skutečně pochází.

Mnoho služeb VPN ale stojí měsíční poplatky a často to není zrovna málo. Existuje tedy velké pokušení jednoduše sáhnout po některé z bezplatných alternativ, které jsou na internetu dostupné. Ty však mohou mít svá úskalí a dokonce zcela potlačit bezpečnostní výhodu VPN.

1. Rychlost a funkce: negativní zkušenosti

cyberghost

Placené služby mohou nabízet mnoho lokalit. | Zdroj: CyberGhost

Je dobré pamatovat na to, že VPN tunelování zpomaluje odezvy při pohybu na internetu. To je jeden z důvodů, proč je dobré upřednostnit rychlou VPN službu. U mnoha bezplatných nabídek je rychlost omezena nebo kvůli velkému počtu uživatelů na server jednoduše pomalá.

Navíc u bezplatných VPN to ani není nic moc z hlediska funkcí, které s sebou přinášejí. Platební služby vám u lepších řešení obvykle umožňují ruční konfiguraci země a umístění serveru – to je u bezplatných služeb obvykle omezeno. V aplikaci Opera VPN, která je k dispozici bezplatně jako předem instalovaná služba v prohlížeči Opera, například můžete zvolit pouze mezi Asií, Evropou a Amerikou.

Podobná situace je u podporovaných streamovaných služeb. Mnoho uživatelů upřednostňuje VPN, aby mohli sledovat obsah z jiných zemí. To u většiny bezplatných VPN není možné. Na druhou stranu platební služby často nabízejí vyhrazené servery a lze je použít na všech platformách díky aplikacím a rozšířením prohlížeče.

2. Zanesení malwarem a reklamami

protonvpn

Služba Proton VPN ukládá pouze časový údaj posledního přihlášení. | Zdroj: ProtonVPN

Odborná analýza, provedená v roce 2016 ukazuje, že 38 procent zkoumaných VPN pro Android obsahovalo nějakou hrozbu. Tento problém potvrzuje i rychlý pohled do Obchodu Play: existuje velký výběr bezplatných aplikací VPN, mnoho z nich působí seriózním dojmem ale jen na první pohled. Pokud se více soustředíte na hodnocení, rychle jste doma: uživatelé mnoha aplikací bojují s malwarem a spamem.

S reklamou je to podobné. Pokud poskytovatelé služeb nemají příjmy od zákazníků, je zobrazovaní reklamy metodou, jak zajistit financování. Výsledkem je nadměrné vystavování reklamního obsahu, ale také spam.

3. Co se děje s mými daty?

Zejména pokud se jedná o bezpečnost, mnoho poskytovatelů placených služeb bezplatnou konkurenci v mnohém převyšuje. V červenci 2020 výzkumný tým společnosti Comparitech objevil celkem sedm bezplatných poskytovatelů, kteří o svých uživatelích uchovávali miliony log-souborů, a to i navzdory ujištění, že uživatelé budou anonymní. Informace o uživatelích byly volně dostupné na internetu, a to včetně hesel a přihlašovacích údajů.

Placené VPN služby, které obsahují nejvyšší pozice ve srovnávacích testech, jsou "no-log", čili neuchovávají žádná uživatelská data. Kromě toho spolehlivě šifrují IP adresy, servery DNS a funkce WebRTC. Většina běžných poskytovatelů také podporuje různé protokoly, což může být další důvod, proč používat zpoplatněnou službu.

Na VPN nemá význam šetřit

Většina služeb VPN je už k dispozci ve formě pravidelného předplatného, které nestojí nijak přemrštěnou částku. Uživatelé, kteří často VPN tunelování používají nebo obecně chtějí více chránit své soukromí, si mohou ve formě levného balíčku objednat víceleté předplatné. Pokud si VPN chcete jen otestovat, stačí si zdarma po omezenou dobu některou z placených služeb vyzkoušet, nebo si předplatit službu dle vlastního výběru třeba jen na měsíc.

Doporučené placené služby VPN

nordvpn-logo

NordVPN 6.32.24

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Prostřednictvím služby můžete anonymně surfovat na internetu a používat služby, které nejsou k dispozici v domovské zemi.

hmavpn-logo

HMA VPN 5.1

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Služba disponuje servery téměř v každé zemi světa. Je k dispozici pro širokou škálu platforem. Lze vyzkoušet na 30 dnů zdarma.

cyberghostvpn-logo

CyberGhost VPN 7.0

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Bezpečnostní software chrání uživatele při surfování na nezabezpečených Wi-Fi hotspotech.

zenmatevpn-logo

ZenMate VPN 5.0.0

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Software šifruje datový provoz vašeho zařízení a chrání data na hotspotech.

expressvpn-logo

ExpressVPN 7.10.4

CHIP hodnotí Dobrý

Služba nabízí bezpečné propojení, dobrou výbavu a je k dispozici na mnoha platformách.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Chip !!!

    Mám rád ten červený měsíčník od prvního vydání v devadesátých létech, kdy jsem měl Desktop 286 a Win 3.11cz !!! Přeji mnoho čitatelů a další dobré články !!! Vladimír Kusyn Ostrava-Vítkovice !

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení