Menu

Množství mobilního ransomwaru stouplo

23.05.2017 11:06 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Množství mobilního ransomwaru stouplo

Množství mobilního ransomwaru stouplo | foto: CHIP

V průběhu prvních tří měsíců tohoto roku se objem mobilního ransomwaru více než ztrojnásobil. Podle dat čtvrtletní zprávy společnosti Kaspersky Lab „Malware v prvním čtvrtletí 2017“ tak vyděračský malware nepolevuje ve svých aktivitách.

Množství detekovaných souborů mobilního ransomwaru vystoupalo za první čtvrtletí 2017 na číslo 218 625, přičemž 86 % z nich má na svědomí ransomwarová rodina Congur. V posledním čtvrtletí loňského roku byl pro porovnání mobilní ransomware detekován pouze v 61 832 případech. Během prvních tří měsíců tohoto roku se také objevilo 55 679 nových modifikací ransomwaru cílících na všechna zařízení, systémy a sítě, za nimiž stálo 11 nových šifrovacích rodin.

Primárním cílem ransomwarové rodiny Congur je zabránit uživateli v přístupu do zařízení. Přenastavením nebo obnovením jeho PIN (hesla) k němu získává administrátorská práva. Některé varianty malwaru navíc tato práva zneužívají k nainstalování svých modulů do systémové složky, odkud je téměř nemožné je odstranit.

Navzdory oblibě rodiny Congur zůstal Trojan-Ransom.AndroidOS.Fusob.h nejrozšířenějším mobilním ransomwarem. Byl odpovědný za 45 % útoků tohoto typu v prvním čtvrtletí 2017. Hned po svém spuštění vyžaduje tento trojan administrátorská oprávnění a zároveň sbírá informace o zařízení včetně GPS lokace a historie hovorů. Tato data poté nahraje na podvodný server. Ten na základě obdržených informací může vydat příkaz k zablokování zařízení.

Zemí s nejvyšším počtem napadených zařízení mobilním ransomwarem se v prvním čtvrtletí tohoto roku staly Spojené státy. Nejrozšířenější hrozbou zde byl ransomware Svpeng.

Za uplynulé čtvrtletí se téměř dvojnásobně zvýšil počet nově detekovaných ransomwarových modifikací zaměřených na Windows. Od ledna do března 2017 jich bylo detekováno 55 679, přičemž za období říjen až prosinec loňského roku 29 450. Za většinu těchto nových modifikací je zodpovědná rodina Cerber. 

 

Čtvrtletní zpráva přinesla i tato další statistická data:

 

  • Bezpečnostní řešení Kaspersky Lab odhalila a zneškodnila 479 528 279 útoků pocházejících z online zdrojů ze 190 zemí světa.
  • Webové antivirové nástroje odhalily 79 209 775 unikátních škodlivých adres URL.
  • Snahy kyberzločinců ukrást peníze prostřednictvím malwarové infekce online bankovnictví byly zaregistrovány na 288 000 uživatelských počítačích.
  • Útoky šifrujícím ransomwarem byly zablokovány na 240 799 počítačích.
  • Antivirus Kaspersky Lab celkově detekoval 174 989 956 unikátních škodlivých a potenciálně nevyžádaných objektů.
  • Produkty společnosti Kaspersky Lab zaměřené na mobilní zařízení také odhalily 1 333 605 škodlivých instalačních balíčků a 32 038 mobilních bankovních trojanů (instalačních balíčků).

 

Aby uživatelé zůstali před ransomwarem v bezpečí, odborníci doporučují:

 

  • Využívat silné bezpečnostní řešení a průběžně aktualizovat software svých zařízení.
  • Pravidelně provádět sken systému, který odhalí případné infekce.
  • Chovat se obezřetně v online prostředí. Nikdy nezadávat osobní informace na stránkách, které vypadají podezřele.
  • Zálohovat důležitá data a informace.

 

Rady a pomoc v případě napadení ransomwarem jsou dostupné na stránce NoMoreRansom

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení